AKTUALNOŚCI
- Jakie są doświadczenia polskich mam KPI? 16 stycznia 2025Dlaczego co raz więcej Polek decyduje się na karmienie dziecka odciągniętym mlekiem? CZYTAJ WIĘCEJ
- Wesołych Świąt! 23 grudnia 2024
- Aktualizacja World Allergy Organization DRACMA 10 grudnia 2024
Zachęcamy do zapoznania się z aktualizacją World Allergy Organization DRACMA w języku polskim!
- Konkurs doniesień naukowych CNoL 2025 5 grudnia 2024
Zapraszamy do nadsyłania prac! SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE KONKURSU
- Poznaj Kompendium PROVIDE 26 listopada 2024
Jak pozyskać mleko dla każdego wcześniaka? Uczy Prof. Paula Meier. Zapoznaj się z arkuszami Kompendium PROVIDE.
- CNoL partnerem Prolacty 13 listopada 2024
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Centrum Nauki o Laktacji jest partnerem konferencji Prolacta.
- Erytrocyty w mleku mamy 21 października 2024
Polscy naukowcy, znani ze zwycięstwa Konkursu Doniesień Naukowych podczas Zjazdu Centrum Nauki o Laktacji 2024 nie zwalniają tempa. Odkryli, że w mleku wielu mam po porodzie są obecne krwinki czerwone (erytrocyty), które nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie dziecka. Nawet krwiste zabarwienie mleka nie musi i nie powinno być powodem do zakazywania karmienia. Czytaj więcej: PUBLIKACJA 1, PUBLIKACJA 2, PUBLIKACJA 3.
- Zapisy na kurs „Promotor karmienia piersią” 4 października 2024
Zapisy na kurs „Promotor karmienia piersią” już otwarte. KLIKNIJ, ABY SIĘ ZAPISAĆ!
- Stanowisko AAP 2 października 2024
Zachęcamy do lektury stanowiska AAP w sprawie wskazań do podcinania wędzidełka języka (frenotomii) u noworodków i niemowląt, jak również artykułu z praktycznymi wskazówkami, który ukazał się wiosną br. w Medycynie Praktycznej Pediatrii
- Zapisz się na kurs „Jak wspierać karmienie piersią, a nie zepsuć. Interdyscyplinarny kurs dla logopedów, fizjoterapeutów, położnych, pielęgniarek i lekarzy.” 23 lipca 2024
Jesteś logopedą, neurologopedą lub fizjoterapeutą? Zapisz się na kurs, dzięki któremu będziesz skutecznie wspierać dzieci mające problemy ze ssaniem piersi. KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!
- Zapisz się na kurs „Problemy w laktacji” dla położnych i pielęgniarek. 4 czerwca 2024
Jesteś położną lub pielęgniarką i chcesz otrzymać narzędzia do dokładnej diagnozy i identyfikacji potencjalnych trudności, z jakimi mogą borykać się matki i niemowlęta oraz zdobyć wiedzę, która pozwoli podnieść standardy świadczonej opieki medycznej? Zapisz się na kurs „Problemy w laktacji”! KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!
- Zapisz się na kurs „Problemy w laktacji” dla lekarzy 4 czerwca 2024
Jesteś lekarzem i chcesz poszerzyć swoje kompetencje w obszarze problemów związanych z karmieniem oraz lepiej zrozumieć i skuteczniej wspierać kobiety po porodzie w wyzwaniach, których doświadczają po porodzie? Zapisz się na kurs „Problemy w laktacji”! KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!
- Zapisy na szkolenie „Frenotomia dla praktyków” 28 maja 2024
Zapisy na szkolenie „Frenotomia dla praktyków – kwalifikacja i zabieg” już otwarte. KLIKNIJ, ABY SIĘ ZAPISAĆ!
- Podsumowanie kampanii edukacyjnej „Karmię piersią, ale z głową” 27 maja 2024
Przedstawiamy wyniki badania ankietowego, które Centrum Nauki o Laktacji i Fundacja Mlekiem Mamy prowadziły w kwietniu i maju bieżącego roku. Gdzie Polki szukają wiedzy na temat karmienia piersią?
CZYTAJ WIĘCEJ
- Karmienie piersią, a sen mamy 25 maja 2024W polskim badaniu zaobserwowano, że mamy karmiące piersią, odczuwają mniejszą senność i zmęczenie w porównaniu do matek, które nie karmią piersią. Z kolei niedawny przegląd systematyczny i meta-analiza wykazała, że matki karmiące piersią mają w rzeczywistości dłuższy sen. To 14,4 minuty więcej snu na noc!
- ZASADA NR 5 – ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ! 25 maja 2024
- ZASADA NR 4 – POMYŚL, CZY TO LOGICZNE? 24 maja 2024
- ZASADA NR 3 – SPRAWDŹ DOWODY NAUKOWE 20 maja 2024
- ZASADA NR 2 – SPRAWDŹ ŹRÓDŁO 20 maja 2024
- ZASADA NR 1 – SPRAWDZAJ AUTORA 15 maja 2024
- Nasz kanał YOU TUBE czeka na Ciebie! 12 maja 2024
Czy w internecie można znaleźć rzetelną wiedzę na temat laktacji i karmienia piersią? Tak! Na pewno na naszym kanale na YOU TUBE!
- Czy to fejk news, czy prawda? 8 maja 2024
Jak odróżnić fejk newsa od rzetelnej wiedzy? Dlaczego w dzisiejszych czasach jest to tak trudne? CZYTAJ WIĘCEJ
- OSTATNI DZIEŃ NIŻSZYCH CEN 7 maja 2024
Tylko do końca dnia można zapisać się na XVII Zjazd CNoL w niższej cenie. Od jutra będą obowiązywać nowe ceny.
Sprawdź szczegóły W TYM MIEJSCU.
- Gość specjalny XVII Zjazdu CNoL 25 kwietnia 2024
Dziennikarka, autorka i scenarzystka programów telewizyjnych i edukacyjnych, specjalistka od zakupów spożywczych i wszelakich, niestrudzona bojowniczka o prawa konsumenckie – Katarzyna Bosacka będzie Gościem Specjalnym XVII Zjazdu CNoL oraz ambasadorka naszej kampanii “Karmię piersią, ale z głową”! Pani Katarzyna opowie, jak przekazywać wiedzę (nie tylko na temat laktacji), by była zrozumiała (nie tylko) dla naszych Pacjentek.
Przypominamy, że zapisać się na Zjazd można W TYM MIEJSCU.
- Kampania „Karmię piersią, ale z głową!” – ankieta 24 kwietnia 2024Centrum Nauki o Laktacji oraz Fundacja Mlekiem Mamy zaprasza do udziału w kampanii edukacyjnej pt. Karmię piersią, ale z głową!Bardzo prosimy o wypełnienie ankiety te mamy, które rodziły dzieci w ciągu ostatnich pięciu lat. Chcemy dowiedzieć się, skąd najczęściej czerpiecie informacje o karmieniu Waszych dzieci i jaka jest ich jakość, a także czy nieprawdziwe informacje mogą zaszkodzić Waszym „karmieniowym” planom?
- Wyniki Konkursu Doniesień Naukowych CNoL 21 kwietnia 2024
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w wyniku głosowania Komitetu Naukowo – Organizacyjnego CNoL rozstrzygnięto Konkurs Doniesień Naukowych 2024.
- Ważny krok systemowy na rzecz karmienia piersią! 18 kwietnia 2024
Prace Zespołu do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego w Ministerstwie Zdrowia dobiegły końca. Zabiegaliśmy o wiele systemowych działań, zgodnie z naszymi celami statutowymi i w myśl programu Koalicji na Rzecz Karmienia Piersią. Dwa najważniejsze – monitorowanie wczesnego żywienia polskich dzieci i refundowana ze środków publicznych specjalistyczna porada laktacyjna stają się rzeczywistością. To ważny i bardzo oczekiwany krok.
Cieszymy się, że praktyka poradnictwa laktacyjnego, która zawitała do Polski w latach 80-tych, intensywnie rozwijała się, standaryzowała i osiągnęła wysoką skuteczność wchodząc do polskiej medycyny, teraz zyska godną jej pozycję. Pozwoli to upowszechnić wiedzę i umiejętności, których od lat nauczamy, ale też pokazać rzeczywistość. Szkoda tylko, że tyle lat minęło.
Zespół oparł się o dokumenty wypracowane już w 2015 roku przez inny zespół z naszym udziałem. Nie wszystko udało nam się osiągnąć, ale nie czas na narzekanie! Idziemy do przodu! Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia, członkom Zespołu i wszystkim, którzy nas wspierali!
- Kurs dla pielęgniarek i położnych „Problemy w laktacji” 9 kwietnia 2024
Są jeszcze wolne miejsca na kurs dla pielęgniarek i położnych „Problemy w laktacji”. Więcej informacji na temat kursu oraz szczegóły dotyczące zapisów znajdują się TU
- Kurs dla lekarzy „Problemy w laktacji” 9 kwietnia 2024
Są jeszcze wolne miejsca na kurs dla lekarzy „Problemy w laktacji”. Więcej informacji na temat kursu oraz szczegóły dotyczące zapisów znajdują się TU
- Wielkanoc 2024 28 marca 2024
- Zapisz się na XVII Zjazd CNoL już dziś! 7 marca 2024
To już dziś! Z ogromną radością informujemy, że właśnie ruszyły zapisy na zbliżający się wielkimi krokami XVII Zjazd Centrum Nauki o Laktacji.
Gościem Specjalnym konferencji będzie niezwykła pielęgniarka o światowej sławie – profesor Paula Meier, która przyjedzie do nas z Chicago, USA.
Kliknij TU, aby zapisać się na XVII Zjazd CNoL.
Kliknij TU, aby dowiedzieć się więcej na temat naszego wydarzenia.
- Karmienie piersią a rak piersi 5 lutego 2024
„Każdy z czynników środowiskowych jest odpowiedzialny za niewielki wzrost ryzyka zachorowania, ale modyfikując je łącznie możemy uzyskać zmniejszenie ryzyka zachorowania o ponad 30%. Spośród czynników zmniejszających ryzyko zachorowania najistotniejszy jest fakt karmienia piersią. W różnych populacjach świata udowodniono, że poprzez długotrwałe > 6-cio miesięczne karmienie piersią można uzyskać zmniejszenie ryzyka zachorowania o ponad 10 – 30%.”
- UWAGA! XVII ZJAZD CNoL 7-8 czerwca 2024 26 stycznia 2024
7-8 czerwca 2024 odbędzie się XVII Zjazd Centrum Nauki o Laktacji i Konferencja naukowo-szkoleniowa pt. Karmienie piersią, ale z głową! Współczesne wyzwania poradnictwa laktacyjnego. Zjazd będzie w Hotelu Biznes i Wypoczynek w Falentach koło Warszawy. Konferencja będzie też w formie hybrydowej. Wkrótce kolejne informacje. A teraz zapraszamy do KONKURSU DONIESIEŃ NAUKOWYCH
- Edukuj się z nami! 22 stycznia 2024
Nadchodzące miesiące w Centrum Nauki i Laktacji zapowiadają się niezwykle intensywnie!
Zapraszamy na nasze szkolenia lekarzy, położne, pielęgniarki, fizjoterapeutów, logopedów, neurologopedów, dietetyków, oraz osoby, które nie wykonują zawodu medycznego.
Laktacja jest dziedziną medycyny, która rozwija się niezwykle dynamicznie, dlatego co roku aktualizujemy program naszych kursów i szkoleń! Abyście i Wy mogli przekazywać wyłącznie aktualną i rzetelną wiedzę, by Wasze wsparcie było na jak najwyższym poziomie! Wszystko po to, by w sposób profesjonalny wspierać mamy chcące karmić dzieci swoim mlekiem.
- Wesołych Świąt! 22 grudnia 2023
Wszystkie Razem życzymy Radosnych i Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia 2023!
- Zapalenie piersi – aktualizacja. 10 listopada 2023
Już jest! Zaktualizowany i uzupełniony artykuł nt. zapalenia piersi! A w nim mi.in: przyczyny, rozpoznanie, różnicowanie, postępowanie, leczenie, zapobieganie zapaleniu piersi. Zapraszamy do lektury! 👇
- Karmienie piersią w sytuacjach kryzysowych. 12 października 2023
Pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie to dwie długotrwałe sytuacje kryzysowe, z którymi przyszło nam się zmierzyć w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat. Te dwie sytuacje stanowiące ogromny dramat ludzki dla rządów, samorządów i specjalistów z zakresu ochrony zdrowia były egzaminem weryfikującym m.in. skuteczność działań na rzecz karmienia naturalnego.
Zachęcamy do lektury artykułu “Jak chronić karmienie piersią w sytuacjach kryzysowych?” autorstwa dr n. med. Moniki Żukowskiej – Rubik oraz dr n. med. Magdaleny Nehring – Gugulskiej, który stanowi cenne uzupełnienie dotychczasowych publikacji – tym razem z perspektywy doradców laktacyjnych. Zachęcamy do lektury! ARTUKUŁ
- „Karmię! Mam prawo!” w Fides et Ratio. 27 września 2023
Kampania „Karmię! Mam prawo!” oraz badanie „Jak respektowane są prawa matek karmiących w Polsce?” znalazły finał w publikacji w Kwartalniku Naukowym Fides et Ratio!
Publikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim.
Zapraszamy do lektury!
- Do zobaczenia na konferencjach! 27 września 2023
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Centrum Nauki o Laktacji objęło patronatem konferencję naukową „Karmienie Piersią – norma czy interwencja w kryzysie?” organizowaną przez Fundację Bank Mleka Kobiecego. W najbliższą sobotę, 30.09.2023 podczas Konferencji wykład poprowadzi dr Magdalena Nehring – Gugulska. Z kolei w piątek, 29.09.2023 dr Magdalena Nehring – Gugulska wraz z dr Moniką Żykowską – Rubik będą uczestniczyły w Konferencji “Jesień Pediatryczna”. Do zobaczenia!
- Zapraszamy na szkolenie „Frenotomia dla praktyków”! 25 września 2023
- List do Premiera Mateusza Morawieckiego. 8 września 2023
Centrum Nauki o Laktacji, Fundacja Mlekiem Mamy, Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców laktacyjnych, Komitet Upowszechniania karmienia Piersią piszą do Premiera:
„(…) chcemy upewnić się, czy w pierwszej kolejności zadbają Państwo o posiłki dla najmniejszych pacjentów? W tym obszarze praktyki w Polsce są fatalne, z naszych ostatnich badań wynika, że aż 70% noworodków otrzymuje po urodzeniu mleko sztuczne wytwarzane z mleka krowiego. Tego nie rekomenduje żadna instytucja na świecie, na czele z WHO.”
Przeczytaj cały LIST
- Zmiany w POUS. 6 września 2023
Wiedza się zmienia, a my za nią podążamy! Dlatego zaktualizowałyśmy Protokół Oceny Umiejętności Ssania POUS!
POUS to znane i lubiane narzędzie autorstwa Centrum Nauki o Laktacji. Całkowicie polskie i sprawdzane w praktyce przez wiele lat! Obecne zmiany dotyczą diagnozowania wędzidełek w ślad za najnowszą wiedzą światową oraz uzupełnienia obserwacji „okiem” przez wykonanie testów wagowych w uzasadnionych sytuacjach klinicznych. Już za moment będą pracować na nim uczestniczki kursu „Problemy w Laktacji”.
Cały Protokół Oceny Umiejętności Ssania dostępny jest TU.
- Klinika Zaburzeń Laktacji pod patronatem CNoL 23 sierpnia 2023
Właśnie powstała Klinika Zaburzeń Laktacji Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod patronatem Centrum Nauki o Laktacji!
To pierwsza taka klinika w Polsce! Naszą ambicją jest ratować najtrudniejsze sytuacje laktacyjne i leczyć skomplikowane problemy mamy i dziecka karmionego piersią. Przyjmujemy wszystkie mamy, ale nie boimy się medycznych wyzwań w laktacji. Pracujemy według standardu porady laktacyjnej, który opracowałyśmy i potwierdziłyśmy jego prawie 100% skuteczność. Wykonujemy drobne zabiegi, pobieramy materiał do badań, jest możliwość wykonania innych badań na miejscu.
Więcej informacji znajduje się na naszej stronie Kliniki Zaburzeń Laktacji.
- Recertyfikacja CDL 20 lipca 2023
Z przyjemnością informujemy, że otworzyliśmy już ścieżkę do recertyfikacji 2024. Zapraszamy osoby, które otrzymały tytuł CDL w 2017r. lub recertyfikowały tytuł CDL w 2017r. do rejestracji.
Po zgłoszeniu i zaksięgowaniu opłaty wyślemy indeks papierowy do udokumentowania wpisów.
Podstawą do ponownego nadania certyfikatu jest weryfikacja wiedzy i praktyki Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.Weryfikacja wiedzy CDL na podstawie
- Dokumentacji – w indeksie papierowym wpisują Państwo odbyte kursy, szkolenia, dołączają xero zaświadczeń/dyplomów – szczegóły – Recertyfikacja – Centrum Nauki o Laktacji (kobiety.med.pl)
lub
- Egzaminu teoretycznego
Weryfikacja praktyki CDL na podstawie
- Udokumentowania minimum 700 godzin pracy (GP) w poradnictwie laktacyjnym wypracowanych w ciągu ostatnich 7 lat – w indeksie papierowym znajdują się oświadczenia i przeliczniki godzin pracy doradcy laktacyjnego
lub
- Egzaminu praktycznego
- Dokumentacji – w indeksie papierowym wpisują Państwo odbyte kursy, szkolenia, dołączają xero zaświadczeń/dyplomów – szczegóły – Recertyfikacja – Centrum Nauki o Laktacji (kobiety.med.pl)
- Najnowsze zalecenia dotyczące żywienia matek karmiących 30 czerwca 2023
Grupa Ekspertów polskich opublikowała uaktualnione, oparte na najnowszych wynikach badań zalecenia dotyczące żywienia kobiet w okresie laktacji. Warto zapoznać się, aby móc skutecznie obalać mity w tym temacie! Diety eliminacyjne do lamusa!!!! CZYTAJ ARTYKUŁ
- Uwaga! Ostatnie miejsca na kursy „Problemy w laktacji”! 14 czerwca 2023
Informujemy, że są aktywne zapisy na kursy „Problemy w laktacji” dla lekarzy oraz pielęgniarek i położnych.
Informacje i zapisy znajdują się na naszej stronie:
– dla położnych i pielęgniarek – https://cnol.kobiety.med.pl/…/dla-poloznych-i…/
– dla lekarzy – https://cnol.kobiety.med.pl/pl/nasze-kursy/dla-lekarzy/
Zapraszamy!
- Podsumowanie XVI Zjazdu CNOL 8 czerwca 2023
Centrum Nauki o Laktacji serdecznie dziękuje współorganizatorom, partnerom i sponsorom oraz wszystkim uczestnikom za tak liczny i entuzjastyczny udział w XVI Zjeździe. Był to największy Zjazd profesjonalistów laktacyjnych jaki kiedykolwiek odbył się w Polsce. Zgromadził 680 uczestników! Były 4 sesje wykładowe i 3 tury warsztatów prowadzone przez 30 wykładowców, w tym gościa z USA. Podczas Zjazdu nadaliśmy 120 certyfikatów CDL i 34 recertyfikacje po 7 i 14 latach. 62 osoby odbierały certyfikaty osobiście! Dzięki konkursowi Doniesień naukowych zgromadzeni lekarze, pielęgniarki i położne i inne osoby zajmujące się profesjonalnie problematyką laktacji mogły zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami polskiej nauki. Podczas warsztatów mogli wymienić doświadczenia i wyjaśnić praktyczne wątpliwości. Po obradach pierwszego dnia czekał intensywny ruch w basenie i moc pozytywnej energii. Na koniec dnia drugiego – relaksująca i interesująca wycieczka.
Zapraszamy za rok! Już aktywna galeria zdjęć!
- Drugi dzień XVI Zjazdu CNOL! 3 czerwca 2023
Pierwszy dzień był pełen wrażeń, wiedzy i emocji! W drugi dzień wkroczyliśmy pełne energii i motywacji. Burzliwa dyskusja o frenotomii oraz wywiad z gwiazdami już są za nami, nie zwalniamy tempa!
- Zaczęło się! XVI Zjazd CNOL wystartował! 2 czerwca 2023
Zaczęło się! Pełna sala wspaniałych ludzi, dbających o mamę i dziecko! To cudowne, że możemy się spotkać, pozdrawiamy wszystkich, którzy nie mogą być tutaj z nami!
- Przedstawiamy kolejnych sponsorów XVI Zjazdu CNoL! 1 czerwca 2023
Srebrni Sponsorzy: Firma Medela – link do strony, i Firma Unia S.P. – link do strony.
Brązowi Sponsorzy: marka Neno, marka Lansinoh, Firma DanLab oraz MultiMam. - PLATYNOWY SPONSOR XVI Zjazdu CNoL 1 czerwca 2023
Głównym PLATYNOWYM SPONSOREM XVI Zjazdu CNoL jest firma Nutropharma: polska firma, która od ponad 30 lat tworzy najwyższej jakości suplementy diety, odpowiadające na konkretne potrzeby Polaków. Bazując na najnowszych odkryciach naukowych, przy współpracy z ekspertami w dziedzinie żywienia i suplementacji, Nutropharma tworzy produkty o unikatowych i optymalnie skomponowanych składach, otrzymując wielokrotnie nagrody za jakość i skład swoich produktów. Oznacza to, że suplementy od Nutropharma zapewniają bezpieczeństwo i efektywność stosowania.
- Kampania dotycząca praw matek karmiących piersią dobiegła końca! 29 maja 2023
Drogie kobiety! Nasza kampania dotycząca praw matek karmiących piersią dobiegła końca. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, komentarze i dyskusje. Mamy nadzieję też, że wielu z Was dowiedziało się sporo nowych rzeczy o własnych prawach i będzie z nich korzystać! Wszystkie artykuły na temat praw kobiet karmiących piersią znajdziecie na naszej stronie – https://cnol.kobiety.med.pl/pl/prawa-kobiet-2/
Do zobaczenia na XVI Zjeździe CNOL-u 2-3 czerwca ?
- Na XVI Zjeździe CNoL będzie dostępny dodatkowy warsztat – „Matki karmiące w tandemie od strony praktycznej”! 19 maja 2023
- Kurs „Problemy w laktacji” – są jeszcze wolne miejsca! 16 maja 2023
UWAGA! Są jeszcze wolne miejsca na naszym kursie „Problemy w laktacji”:
Dla położnych i pielęgniarek:
123-godzinny kurs dokształcający dla położnych, pielęgniarek które zamierzają prowadzić profesjonalne poradnictwo laktacyjne na poziomie III specjalistycznym i uzyskać Certyfikat Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC).
To wiedza interdyscyplinarna z wielu dziedzin medycyny. Specjaliści z wielu dziedzin prowadzący zajęcia patrzą na laktację z wielu stron.
Kurs składa się z wykładów i warsztatów (66h), zajęć praktycznych (20h) oraz pracy własnej w wymiarze 37h.
Dla lekarzy:
143-godzinny kurs dokształcający dla lekarzy, którzy zamierzają prowadzić profesjonalne poradnictwo laktacyjne na poziomie III specjalistycznym i uzyskać Certyfikat Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC).
To wiedza interdyscyplinarna z wielu dziedzin medycyny. Specjaliści z wielu dziedzin prowadzący zajęcia patrzą na laktację z wielu stron. Kurs składa się z wykładów i warsztatów (78h), zajęć praktycznych (30h) oraz pracy własnej w wymiarze 35h. Podczas wykładów przekazujemy wiedzę o fizjologii laktacji, zasadach postępowania w czasie karmienia piersią i żywieniu matki i dziecka.
Zapraszamy serdecznie! A z tymi, co już się zapisali, widzimy się we wrześniu 2023 r. !
- KAMPANIA O PRAWACH MATEK KARMIĄCYCH PIERSIĄ 10 maja 2023
Zaczynamy kampanię o prawach matek karmiących piersią. Ankietę wypełniło 3171 respondentów. W Polsce mamy całkiem nieźle skonstruowane prawo dotyczące ochrony i wsparcia kobiet karmiących. Niestety raptem 29% kobiet ma tego świadomość. Aż 26% kobiet nie wie, że mają jakieś szczególne prawa. Niektóre prawa są całkiem dobrze przestrzegane, ale są takie obszary, gdzie są notorycznie łamane. A prawie 70% mam deklaruje, że nie wie co by zrobiły lub że nie podjęłyby działań, aby dochodzić swojej racji czy odszkodowania za poniesione szkody. Chcemy opowiedzieć Wam o tych prawach. Wierzymy, że jeśli każda kobieta pozna i będzie wymagać swoich praw, to sytuacja poprawi się.
- Zapisy ruszyły- Frenotomia dla praktyków! 9 maja 2023
Frenotomia u niemowląt karmionych piersią to zabieg, który może przynieść ulgę zarówno maluchowi, jak i matce. Jednak jego wykonanie wymaga wiedzy i umiejętności z zakresu pediatrii. Ruszyły zapisy na szkolenie stacjonarne „Frenotomia dla praktyków – kwalifikacja i zabieg”. Podczas 6-godzinnych warsztatów w Warszawie dowiesz się, jak rozpoznać wady wędzidełka języka u niemowląt oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania frenotomii. Szkolenie poprowadzą dr n. med. Monika Żukowska-Rubik, dr Katarzyna Raczek-Pakuła i mgr Magdalena Bednarczyk. Zapraszamy do zgłoszeń!
- Skrócone wędzidełko języka – szkolenie dla położnych, pediatrów, doradców laktacyjnych 25 kwietnia 2023
Praktyczne szkolenie pod kierunkiem dr n. med. Moniki Żukowskiej-Rubik
Podczas szkolenia dr n. med. Monika Żukowska-Rubik przedstawi w skondensowany sposób wszystko co powinna wiedzieć na temat wędzidełka położna. To położna stanowi najważniejszą pomoc w opiece nad matką i dzieckiem w okresie okołoporodowym. Dzięki szkoleniu każdy uczestnik będzie potrafił rozpoznać oraz dopasować plan opieki nad niemowlęciem z zza krótkim wędzidełkiem.
- 15 kwietnia 2023 odbył się Wiosenny Kurs trenerów CNoL 20 kwietnia 2023
23 trenerki przyjechały z Gdańska, Gliwic, Opola, Rzeszowa, Lublina, Olsztyna i Warszawy. Odbyły się między innymi warsztaty pt. Połykanie – fizjologia i patologia prowadzone przez mgr Agnieszkę Tokarz oraz o technice pobierania posiewów i wymazów, lek. Debora Barbay CDL, a także nowości z protokołu ABM dotyczącego chorób piersi, poł. Magdalena Paszko CDL. Na zakończenie mgr Joanna Piątkowska przedstawiła fascynującą relację foto z Ghany.
- Życzenia Wielkanocne 6 kwietnia 2023
Nie ma takich zim, po których nie przyszłaby wiosna! Ani takich cierpień, po których nie czekałoby ukojenie!
Radości Wielkanocnego Poranka życzy Centrum Nauki o Laktacji i Fundacja Twórczych Kobiet.
- Gratulacje dla Ewy Ślizień-Kuczapskiej 4 kwietnia 2023
Gratulacje dla Ewy Ślizień-Kuczapskiej – naszego wykładowcy i szefowej zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR! Wczoraj obroniła doktorat pt. „Analiza czynników, związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią”. Gremium profesorskie doceniło wagę karmienia naturalnego i naturalnej płodności jako czynnika prozdrowotnego.
- Ankieta 20 marca 2023
Drogie Mamy! Chciałybyśmy porozmawiać z Wami o Waszych prawach matek karmiących. Poprzez anonimowe wypełnienie ankiety możecie podzielić się z nami Waszymi opiniami i doświadczeniami. Z zebranych danych zamierzamy zrobić użytek, jeśli będzie taka potrzeba. Ważny każdy głos! Również tych mam, które nie karmiły piersią, choć planowały.
Zajmie to Wam 5 -7 minut. Dziękujemy!
- Ruszyła kolejna edycja kursu dla zaawansowanych 10 marca 2023Dziś rozpoczynamy kolejną edycję kursu Praktyka CDL dla zaawansowanych – aktywnych doradców z tytułem CDL!Uczestnicy spędzą 12 godzin na doskonaleniu umiejętności i aktualizowaniu wiedzy w dziedzinie laktacji. Zaproponujemy ciekawe ćwiczenia, przypadki do rozwiązania, quizy. A także to, co jest nieodłącznym atutem naszych szkoleń – możliwość spotkania i dyskutowania w gronie koleżanek po fachu!
- Dzień Kobiet 8 marca 2023
- CNoL na webinarze 3 marca 2023
9 marca odbędzie się drugi webinar z cyklu „Wsparcie matek w żywieniu dzieci w kryzysie” organizowanego przez Fundację Bank Mleka Kobiecego.
Jedną z prelegentek spotkania jest dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, dyrektorka Centrum Nauki o Laktacji!
Temat przewodni najbliższej edycji to „Ochrona i wsparcie karmienia piersią w sytuacjach kryzysowych”.
Udział bezpłatny – zachęcamy do zapisów!
- 2 marca 2023
Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zakład Dydaktyki Ginekologiczno–Położniczej
Współorganizatorem XVI Zjazdu CNoL
Z wielką radością informujemy, że współorganizatorem logistycznym naszego XVI Zjazdu jest Zakład Dydaktyki Ginekologiczno–Położniczej, działający przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Współpraca środowiska laktacyjnego rozpoczyna się już od pierwszego kontaktu z zawodem! Zapraszamy wszystkie położne, które prowadzą prace naukowe, do przesyłania doniesień naukowych z zakresu nauki o laktacji.
- 27 lutego 2023
Polskie Towarzystwa Konsultantów i Doradców laktacyjnych
Współorganizatorem XVI Zjazdu CNoL
Kochane konsultantki i doradczynie laktacyjne! Jeżeli chcecie podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami naukowymi, zachęcamy do przesyłania doniesień z zakresu nauki o laktacji.
- V sesje kursu Problemy w Laktacji 24 lutego 2023
Dzisiaj lekarze zaczęli ostatnią sesję w tej edycji kursu!
Koniec teoretycznej części szkolenia już tuż tuż, ale przed uzyskaniem tytułu Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego uczestników czekają jeszcze zajęcia praktyczne w placówkach medycznych. Nabytą wiedzę i umiejętności zweryfikujemy już 18 marca na egzaminie teoretycznym, a w następnej kolejności na egzaminie praktycznym.
- Catherine Watson Genna na XVI Zjeździe CNoL 22 lutego 2023Na tegorocznym Zjeździe Centrum Nauki o Laktacji wystąpi Catherine Watson Genna – konsultantka laktacyjna z Nowego Jorku.Catherine od ponad 30 lat niesie wsparcie matkom i dzieciom zmagającym się z wyzwaniami podczas karmienia piersią.Podczas XVI Zjazdu Centrum Nauki o Laktacji macie szansę posłuchać jej wykładu o pozycjach do zadań specjalnych.Skorzystajcie z tej wyjątkowej okazji!
- Zapisy na XVI Zjazd CNoL już otwarte! 21 lutego 2023
- Konkurs naukowy 20 lutego 2023Komitet Naukowo–Organizacyjny XVI Zjazdu Centrum Nauki o Laktacji ma przyjemność zaprosić Państwa do zgłaszania doniesień naukowych z zakresu nauki o laktacji celem zaprezentowania ich podczas Konferencji w formie prezentacji lub plakatu.Szczególnie docenimy prace dotyczące:• terapii zaburzeń laktacji i innych problemów klinicznych• tegorocznego hasła Zjazdu: Karmienie piersią – prawem chronione• prace, które nie były jeszcze prezentowane i stanowią dorobek naukowy autora.Streszczenie prosimy przesyłać na adres konf@kobiety.med.pl
- Skrócone wędzidełko języka – szkolenie 9 lutego 2023
W imieniu dr n. med. Moniki Żukowskiej-Rubik CNoL zaprasza na praktyczne szkolenie dla położnych, pediatrów, doradców laktacyjnych.
Podczas szkolenia prowadząca przedstawi w skondensowany sposób wszystko, co powinna wiedzieć na temat wędzidełka położna. To położna stanowi najważniejszą pomoc w opiece nad matką i dzieckiem w okresie okołoporodowym. Dzięki szkoleniu każdy uczestnik będzie potrafił rozpoznać oraz dopasować plan opieki nad niemowlęciem z zza krótkim wędzidełkiem.
Szkolenie odbędzie się 25 marca 2023 r. online
Zapisy i więcej informacji - Zapraszamy na cykl webinarów! 30 stycznia 2023
Rozpoczynamy cykl webinarów „Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu dzieci w kryzysie”!
Kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie w sposób szczególny dotknął kobiety w ciąży i matki małych dzieci, a co za tym idzie postawił nowe wyzwania polskiemu systemowi opieki okołoporodowej i laktacyjnej. W ramach projektu realizowanego przez Fundację Bank Mleka Kobiecego i partnerów na zlecenie UNICEF rozpoczynamy cykl bezpłatnych webinarów. (więcej…)
- IV sesja kursu Problemy w Laktacji 28 stycznia 2023
Dzisiaj kończymy IV sesję kursu Problemy w Laktacji – dla położnych i pielęgniarek to ostatni zjazd w sezonie 2022/23!
Część teoretyczna szkolenia za nimi, ale przed uzyskaniem tytułu Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego uczestniczki czekają jeszcze zajęcia praktyczne w placówkach medycznych. Nabytą wiedzę i umiejętności zweryfikujemy już w marcu na egzaminie teoretycznym oraz praktycznym.
Na lekarzy czekamy jeszcze w lutym… - Konkurs Doniesień Naukowych 17 stycznia 2023
Czy chciałabyś/chciałbyś być zwolniony z opłaty za uczestniczenie w XVI Konferencji Centrum Nauki o Laktacji lub otrzymać zniżkę 50% za uczestnictwo w Konferencji na żywo lub w ogóle nie płacić za uczestnictwo on-line?
Jeśli twoja odpowiedź jest na TAK, to zapraszamy do nadsyłania doniesień naukowych.
Na doniesienia czekamy do 15 marca 2023 r. - Kurs dla zaawansowanych 16 stycznia 2023
Serdecznie zapraszamy aktywnych doradców z tytułem CDL na Kurs Praktyka CDL dla zaawansowanych!
12-godzinne szkolenie przeznaczone jest dla doradców, którzy chcą doskonalić wiedzę i umiejętności niezbędne w codziennej pracy. Zaproponujemy ciekawe ćwiczenia, przypadki do rozwiązania, quizy.
A także to, co jest nieodłącznym atutem naszych szkoleń – możliwość spotkania i dyskutowania w gronie koleżanek po fachu! - Kurs Frenotomia dla Praktyków 28 grudnia 2022Szkolenie prowadzone przez lekarzy i logopedów – doradców laktacyjnych, zajmujących się w codziennej pracy diagnozowaniem problemów w karmieniu piersią i zaburzeń funkcji języka.Szkolenie odpowie na pytania:– jaka jest rola wędzidełka języka w procesie ssania piersi?– z czego wynikają trudności w diagnozowaniu skróconego wedzidełka?– co mówią badania o skuteczności frenotomii?– jak ustalać wskazania do zabiegu?– jak bezpiecznie wykonać frenotomię?Zapraszamy!
- Opinie o kursach 27 grudnia 2022
Pojawiły się nowe opinie z tegorocznych szkoleń, również wyjazdowych.
Jeśli nadal zastanawiacie się, czy dołączyć do grona osób zadowolonych z udziału w naszych przedsięwzięciach, odwiedźcie stronę opinie o kursach!Po każdym kursie zbieramy od uczestników informacje na temat prowadzenia zajęć, części merytorycznej i organizacyjnej oraz wskazówki, co jeszcze chcielibyście u nas zobaczyć.
Wasze zdanie ma dla nas ogromne znaczenie! - 21 grudnia 2022
- Zapraszamy na XVI Zjazd CNoL! 19 grudnia 2022
Wprawdzie święta tuż, tuż ale my już dzisiaj zapraszamy wszystkich lekarzy, pielęgniarki i położne oraz osoby zajmujące się profesjonalnie problematyką laktacji do zaplanowania przyszłorocznego wydarzenia, które odbędzie się w Warszawie w dniach 2-3 czerwca 2023r.
„Karmienie piersią – prawem chronione”
to nasz motyw przewodni XVI Zjazdu CNoL.Miejsce jeszcze niech pozostanie słodką tajemnicą. Niebawem więcej informacji na ten temat.
Planujecie spotkać się z nami osobiście tej wiosny?
- Kurs dla terapeutów wczesnej interwencji 7 grudnia 2022Ruszyły zapisy na kurs dla logopedów, neurologopedów i fizjoterapeutów – terapeutów wczesnej interwencji!12-godzinny kurs przeznaczony dla specjalistów, którzy pracują z noworodkami i niemowlętami i chcą poszerzyć wiedzę na temat karmienia naturalnego.Kurs odbędzie się w Warszawie, w dniach 24-25 marca 2023 r.
ZAPISY - Grudniowy kurs trenerów 😀 2 grudnia 2022
Dzisiaj i jutro spotykamy się z naszymi Trenerkami!
Żeby tradycji stało się zadość dzisiaj i jutro spotykamy na kursie Trenerów Centrum Nauki o Laktacji.
Ponad 50 Trenerek z całej Polski przyjechało dzisiaj do Warszawy na zaproszenie CNoL.
To stało się już naszą tradycją, że w grudniu każdego roku spotykamy się w gronie kadry dydaktycznej, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. - Kurs Praktyka CDL 28 listopada 2022
Zapraszamy na kurs Praktyka CDL dla Zaawansowanych – Aktywnych Doradców z Tytułem CDL!
12-godzinne szkolenie przeznaczone jest dla praktykujących doradców laktacyjnych (posiadających tytuł CDL), którzy chcą doskonalić wiedzę i umiejętności niezbędne w codziennej pracy.
Kurs odbędzie się w Warszawie, w dniach 10-11 marca 2023r.
- Frenotomia dla praktyków 21 listopada 2022
Zapisy na kurs Frenotomia dla Praktyków – Kwalifikacja i Zabieg są otwarte!
6-godzinne warsztaty przeznaczone dla lekarzy, pielęgniarek, położnych, neurologopedów, którzy pragną poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie, by umieć w profesjonalny sposób rozważyć potrzebę zabiegu i odpowiadać na pytania rodziców. Także dla tych osób, które planują wykonywać zabieg i chcą przeprowadzać go w sposób bezpieczny i skuteczny.
Kurs odbędzie się 18 stycznia 2023 r. w Warszawie.
ZAPISY - Wykłady z Konferencji specjalnie dla Was na stronie CNoL 16 listopada 2022
Wykłady z Konferencji specjalnie dla Was na stronie CNoL!
10-11 czerwca 2022 odbyła się Konferencja CNoL „Karmienie piersią – ku przyszłości”
Przeżyjmy to jeszcze raz!
Wykłady dostępne do wysłuchania TUTAJ
- Dodatkowy termin kursu 15 listopada 2022
Uwaga! Zapraszamy na dodatkowy termin kursu:
1 grudnia 2022 r. w LublinieCentrum Nauki o Laktacji przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) zaprasza do udziału w bezpłatnym 4-godzinnym kursie dla pielęgniarek i położnych pracujących w lubelskich oddziałach położniczych/ neonatologicznych, w opiece środowiskowej lub w podstawowej opiece zdrowotnej pt:
Karmienie piersią – najzdrowsze dla mamy i dziecka w każdych warunkach - Recertyfikacja 2023 14 listopada 2022
Tytuły Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego nadane Wam w roku 2016 nieuchronnie wygasają w czerwcu 2023. Aby utrzymać prawo do używania tytułu CDL należy go odnowić! Ścieżka do recertyfikacji 2023 już otwarta!
Zachęcamy do rejestracji jak najwcześniej, aby był czas na wypełnienie indeksu, zebranie dokumentów i przesłanie do nas – im szybciej tym lepiej.
W 2023 roku 18 osób będzie mogło po raz drugi podejść do recertyfikacji dyplomu CDL. Do tej pory zgłosiło się 7 CDL, które otrzymały tytuł w 2009. W czerwcu 2016 68 osób otrzymało tytuł CDL, do recertyfikacji zgłosiło się już 32 osoby.Czekamy na kolejne CDL, które są zainteresowane recertyfikacją!
Więcej informacji - 10 listopada 2022
Przypominamy, że na naszej stronie jest wolny dostęp m.in. do:
NAJNOWSZY ARTYKUŁ!
Wskazania do odciągania mleka – Kiedy? Jak? Czym? – dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Do przeczytania w Publikacje – Żywienie mlekiem kobiecymProtokół leczenia zapalenia piersi – dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, dr n. med. Monika Żukowska-Rubik
Do przeczytania w Choroby matki10 kroków Diany Spatz. Wykorzystanie dowodów naukowych mleka kobiecego i karmienia piersią do optymalizacji opieki okołoporodowej
– opracowanie i komentarz dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Do przeczytania w Publikacje – Żywienie mlekiem kobiecymSkala Alison Hazelbaker do oceny wędzidełka języka (ATLFF) – w tłumaczeniu dr n. med. Monika Żukowska-Rubik, zaktualizowana w 2022 r.
Do przeczytania w Warsztat pracy CDL - Centrum Nauki o Laktacji patronem honorowym wydarzeń: 31 października 2022
- Będzie procedura porady laktacyjnej! 19 października 2022
Hurra!!!
Dziś Minister Zdrowia zaproponował powołanie zespołu, który zajmie się systemową poprawą jakości poradnictwa laktacyjnego w Polsce. Dawno wyczekiwany ruch ze strony MZ.
CNoL i PTKiDL będą członkami zespołu! Czeka nas opracowanie, czy też „odgrzanie”, opracowanej w 2015 roku procedury podstawowej i specjalistycznej porady laktacyjnej.Trzymajcie kciuki!
- Грудне вигодовування – найздоровіше для матері і дитини в будь-яких умовах 13 października 2022
Науковий центр лактації Запрошує проживаючих в Любліні матерів з України з дітьми віку 0-23 місяців на безкоштовні майстер-класи:
„Грудне вигодовування – найздоровіше для матері і дитини в будь-яких умовах”
Майстер-класи проведуть Сертифіковані Консультанти з Лактації – ви дізнаєтеся, чому варто годувати немовлят материнським молоком навіть у кризовій ситуації, навчитеся правильним позиціям для годування та дізнаєтесь, як зберегти лактацію та як розширити раціон матері.
Проєкт реалізується за підтримки: Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)Записи та програми можна знайти
на сайті для матерів
Увага: Кількість місць обмежена, діє порядок подачі заявок
wersja polskaконтакт
sekr@kobiety.med.pl
tel. 661 788 996 - Kurs dla pielęgniarek i położnych pracujących w Lublinie 7 października 2022
Centrum Nauki o Laktacji przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) zaprasza do udziału w bezpłatnym 4-godzinnym kursie dla pielęgniarek i położnych pracujących w lubelskich oddziałach położniczych/ neonatologicznych, w opiece środowiskowej lub w podstawowej opiece zdrowotnej pt:
Karmienie piersią – najzdrowsze dla mamy i dziecka w każdych warunkachNa 17 i 18.11.2022 zapisy zostały zamknięte.
Dodatkowy termin kursu: 1.12.2022 – zapisy otwarte! - I Szczyt Koalicji Na Rzecz Karmienia Piersią 30 września 2022
- CNoL w składzie Koalicji na Rzecz Karmienia Piersią 29 września 2022
Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, kilkanaście stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających w obszarze karmienia piersią utworzyło Koalicję na Rzecz Karmienia Piersią.
Wspólne cele statutowe jednoczą siły, aby lobbować przede wszystkim na rzecz zmian legislacyjnych oraz egzekwowania w Polsce istniejącego już prawa w zakresie karmienia naturalnego, zgodnego z postulatami Światowej Organizacji Zdrowia. (więcej…) - List w sprawie masaży piersi w zapaleniu 23 września 2022
Centrum Nauki o Laktacji wystosowało list do medycznych konsultantów krajowych, Ministerstwa Zdrowia oraz rektora WUM z prośbą o natychmiastowe wydanie zakazu masowania/uciskania gruczołów piersiowych w celu „wyleczenia” zapalenia piersi u kobiet w okresie laktacji.
Jest to fatalna w skutkach, niestety dość powszechna praktyka polska, od pół wieku nie stosowana już w medycynie zachodniej.Treść listu do przeczytania TUTAJ
- Opinie o kursach Centrum Nauki o Laktacji 21 września 2022
Czy wiecie, że na naszej stronie można przeczytać opinie zebrane po wydarzeniach organizowanych przez Centrum Nauki o Laktacji?
Po każdym kursie zbieramy od uczestników informacje na temat prowadzenia zajęć, części merytorycznej i organizacyjnej oraz wskazówki, co jeszcze chcielibyście u nas zobaczyć.
Wasze zdanie ma dla nas ogromne znaczenie!Ostatnio opublikowałyśmy opinie z tegorocznych szkoleń, również praktycznych.
Jeśli nadal zastanawiacie się, czy dołączyć do grona osób zadowolonych z udziału w naszych przedsięwzięciach, odwiedźcie stronę opinie o kursach! - Aktywność CNoL w świecie naukowym 14 września 2022
Działalność naukowa CNoL cały czas w ruchu!
W ostatnich miesiącach ukazały się następujące artykuły naukowe z udziałem przedstawicielek Centrum Nauki o Laktacji:
- Wskazania do odciągania mleka – kiedy, jak i czym? – Magdalena Nehring-Gugulska, w: Postępy Neonatologii Nr 2 (28) 2022
- Schorzenia Brodawek Sutkowych w Okresie Laktacji – Magdalena Nehring-Gugulska, Katarzyna Kowol-Trela, w: Ginekologia po dyplomie Nr 04/2022
- Zapraszamy na kurs PKP 12 września 2022
Zapraszamy na kurs Promotor Karmienia Piersią!
Pierwsza sesja już w październiku!Kurs obejmuje zarówno zagadnienia z fizjologii laktacji, postępowania w karmieniu piersią, ale też z historii promocji karmienia naturalnego w Polsce i na świecie, metod promocji karmienia naturalnego, różnych form pomocy matkom karmiącym.
Szkolenie dedykowane jest dla osób o zawodach niemedycznych, które chcą poszerzyć wiedzę na temat karmienia naturalnego, pragną je promować w środowisku lokalnym i pomagać matkom karmiącym zakładając lokalne grupy wsparcia lub tworząc portale i fora internetowe.
Więcej informacji - I sesja kursu Problemy w Laktacji 10 września 2022
- Centrum Nauki o Laktacji w mediach! 5 września 2022
Termedia, wydawnictwo medyczne zajmujące się publikacją czasopism i książek o charakterze naukowym i edukacyjno-poglądowym dla środowiska medycznego wyemitowało bardzo ciekawy artykuł na temat najczęstszych problemów laktacyjnych kobiet karmiących piersią.
To dla nas motywujące, że edukacją zajmują się również nasze kursantki, bowiem źródło tego tekstu pochodzi od Pani Karoliny Suchockiej z Zakładu Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, która w 2019 roku ukończyła nasz kurs „Problemy w laktacji” i otrzymała tytuł Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.
Dziękujemy za szerzenie wiedzy!
- Ostatnie miejsca na Frenotomię! 30 sierpnia 2022
- Nowy rok szkolny przed nami! 26 sierpnia 2022
Już za tydzień nastąpi inauguracja roku 2022/23!
Zajęcia rozpoczniemy od dwudniowego kursu dla logopedów, neurologopedów i fizjoterapeutów – terapeutów wczesnej interwencji.
Celem kursu jest przygotowanie tej grupy zawodowej do pracy w ramach zespołu terapeutycznego w szpitalu lub poradni. Wiedza przekazana na kursie obejmuje zarówno zagadnienia z fizjologii laktacji jak i wprowadza w obszar problemów laktacyjnych wynikających z zaburzeń ssania.Zapisy na kurs zostały zamknięte.
Prosimy śledzić aktualizacje na stronie, w celu uzyskania informacji o terminach kolejnych edycji! - Żywienie noworodków i niemowląt w sytuacjach kryzysowych 8 sierpnia 2022
Centrum Nauki o Laktacji wzięło udział w ważnej inicjatywie doc. Aleksandry Wesołowskiej – stworzeniu wytycznych żywienia dzieci w sytuacjach kryzysowych.
Pierwszym efektem jest artykuł w Standardach Medycznych pt. Żywienie noworodków i niemowląt w sytuacjach kryzysowych – komentarz polskiej Grupy Ekspertów do wybranych Wytycznych operacyjnych dotyczących żywienia niemowląt i małych dzieci w sytuacjach kryzysowych.Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!
- Recertyfikacja 2023 2 sierpnia 2022
Szanowni Państwo!
Tytuły Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego nadane Wam w roku 2016 nieuchronnie wygasają w roku 2023 w czerwcu. Aby utrzymać prawo do używania tytułu CDL należy go odnowić!
Z przyjemnością informujemy, że otworzyliśmy już ścieżkę do recertyfikacji 2023. Zachęcamy do rejestracji jak najwcześniej, aby był czas na wypełnienie indeksu, zebranie dokumentów i przesłanie do nas – im szybciej tym lepiej.
- Frenotomia dla praktyków 25 lipca 2022
Zapisy na kurs Frenotomia dla Praktyków – Kwalifikacja i Zabieg są otwarte!
6-godzinne warsztaty przeznaczone dla lekarzy, pielęgniarek, położnych, neurologopedów, którzy pragną poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie, by umieć w profesjonalny sposób rozważyć potrzebę zabiegu i odpowiadać na pytania rodziców. Także dla tych osób, które planują wykonywać zabieg i chcą przeprowadzać go w sposób bezpieczny i skuteczny.
Kurs odbędzie się 21 września 2022 r. w Warszawie.
ZAPISYSerdecznie zapraszamy!
- The Breastfeeding Atlas od Barbary Wilson-Clay 18 lipca 2022
Jubileuszowym radościom nie ma końca!
Z przyjemnością informujemy, że w tym roku nowe CDL-ki czekała specjalna nagroda. Barbara Wilson-Clay przekazała nam egzemplarze The Breastfeeding Atlas dla uczestniczek kursu Problemy w Laktacji 2021/22 z najwyższymi wynikami. Tomy atlasu z autorską dedykacją trafiły już do naszych prymusek!
Serdecznie gratulujemy! - Konferencja dla położnych 7 lipca 2022
- Kurs dla logopedów 27 czerwca 2022Ruszyły zapisy na kurs dla logopedów, neurologopedów i fizjoterapeutów – terapeutów wczesnej interwencji!12-godzinny kurs przeznaczony dla specjalistów, którzy pracują z noworodkami i niemowlętami i chcą poszerzyć wiedzę na temat karmienia naturalnego.Kurs odbędzie się w dniach 2–3 września 2022 r. w Warszawie.
- Rada Naukowa CNoL 24 czerwca 2022
Szanowni Państwo!
Pragniemy poinformować, że do Rady Naukowej CNoL dołączyła prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka – pediatra i neonatolog z 50-letnim stażem pracy w neonatologii. Studia Medyczne ukończyła w 1972 roku w Akademii Medycznej w Poznaniu. W latach 1972-2000 pracowała w Klinice Neonatologii Akademii Medycznej w Poznaniu, a w latach 2000-2018 kierowała Klinika Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej. W latach 2011–2018 pełniła funkcje Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
- Promotor Karmienia Piersią 23 czerwca 2022
Ruszyły zapisy na kurs Promotor Karmienia Piersią!
Szkolenie dedykowane jest dla osób o zawodach niemedycznych, które chcą poszerzyć wiedzę na temat karmienia naturalnego, pragną je promować w środowisku lokalnym i pomagać matkom karmiącym zakładając lokalne grupy wsparcia lub tworząc portale i fora internetowe.
Czterodniowy kurs zrealizujemy tylko stacjonarnie w Warszawie.Zajęcia obejmują dwie sesje:
I sesja: 7-8.10.2022r.
II sesja: 4-5.11.2022r.
ZAPISYSerdecznie zapraszamy!
- Nowe CDL-ki 22 czerwca 2022
Szanowni Państwo!
Podczas XV Zjazdu CNoL tytuł CDL otrzymało 95 osób. Wszystkich CDL-ek na liście mamy aż 816!
Wszystkich zainteresowanych profesjonalnym wsparciem laktacyjnym zapraszamy do skorzystania z listy jako źródła do kontaktu.
A wszystkich, którzy chcieliby się na niej znaleźć i spełniają wymagania stawiane kandydatom na CDL zapraszamy do zapisu na kurs Problemy w Laktacji 2022/23
- XV Jubileuszowy Zjazd CNoL już za nami! 13 czerwca 2022
Kochani Goście Zjazdu!
Było Was aż 500 osób!!! Serdecznie dziękujemy za udział, za wysiłek włożony w przyjazd, za ciekawe pytania, za pozytywne nastawienie i dobrą zabawę przy muzyce. Wykładowcy dziękują za dobre przyjęcie, a młodzi naukowcy za szansę na debiut w życzliwym gronie. Wszyscy wypadli doskonale i zapewnili nam wysoki poziom merytoryczny. Zawsze chcemy być te 3 kroki do przodu i dostarczać Wam wiedzę z najwyższej półki. Uważamy konferencję Karmienie piersią – ku przyszłości za zakończoną sukcesem!
W Galerii już pierwsze fotki ze Zjazdu. Do zobaczenia ZA ROK.
A tym czasem zapraszamy do dalszego obserwowania i uczestniczenia w naszych akcjach – nadchodzą kolejne kursy i wydarzenia, będziemy dzielić się kolejnymi nowinkami z branży i oczywiście promować mleko mamy.
Dziękujemy, że byliście i jesteście z nami! - XV Jubileuszowy Zjazd CNoL już za rogiem! 9 czerwca 2022
Szanowni Państwo!
Trwają ostatnie przygotowania. Pilnujemy, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, żeby wszyscy uczestnicy jak najlepiej przeżyli nadchodzącą konferencję Karmienie piersią – ku przyszłości.
Mamy nadzieję, że razem z nami będziecie świętować piętnastolecie działalności Centrum Nauki o Laktacji!
Jesteśmy wdzięczni, że dzięki ogromowi pracy, jaką nasi pracownicy i współpracownicy wkładają w rozwój fundacji, mogliśmy dotrzeć tak daleko. - Zapisy na wydarzenia 13 maja 2022
Szanowni Państwo!
Aktualnie mamy otwarte zapisy na następujące wydarzenia:
- XV Zjazd CNoL – stacjonarnie i online
- Kurs Problemy w Laktacji 2022/23
- Promotor Karmienia Piersią
- Frenotomia dla praktyków
- Kurs dla logopedów, neurologopedów i fizjoterapeutów
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi opisami wydarzeń (po kliknięciu w ich nazwy) oraz do zapisania się na wybrane przez Państwa zajęcia!
Wszystkie zapisy dostępne TUTAJ
- Program warsztatów 10 maja 2022
Szanowni Państwo,
Program warsztatów jest już dostępny na stronie XV Zjazdu CNoL!
W tym roku oferujemy następujące zajęcia:
- Czy trzeba wzmacniać mleko matki —kiedy i dla kogo?
- Kalejdoskop dziwnych przypadków — sezon 5
- Różnicowanie zmian skórnych u dzieci i ich związki z karmieniem
- Matki adopcyjne (indukowanie laktacji)
- Resuscytacja i jak postępować w sytuacjach zagrożenia — mini kurs dla medyków
Zachęcamy zarówno do udziału w warsztatach, jak i całej konferencji!
Zapisy dostępne TUTAJ - XV Zjazd CNoL – niższa opłata 6 maja 2022
Uprzejmie informujemy, że termin dokonywania niższych opłat za uczestnictwo w naszym XV Jubileuszowym Zjeździe mija 10 maja!
Więcej informacji na stronie zjazdu: program, wykładowcy, wyjątkowi goście TUTAJ
lub w wydarzeniu FB TUTAJW tym roku po raz kolejny wychodzimy na przeciw Państwa oczekiwaniom i oferujemy dwa tryby uczestnictwa w konferencji: stacjonarny i online. Na oba można dokonać zapisu TUTAJ
Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń! Zapraszamy!
- Nowy artykuł! 30 kwietnia 2022
Szanowni Państwo!
Na naszej stronie pojawił się nowy artykuł – Badania przesiewowe w kierunku depresji poporodowej – rekomendacje. Jego autorką jest Agnieszka Pietkiewicz, psycholog i certyfikowana psychoterapeutka. Autorka przedstawia narzędzia do oceny ryzyka depresji poporodowej. Zachęcamy do zapoznania się z praktycznymi informacjami na temat współwystępowania depresji poporodowej i problemów laktacyjnych.
Artykuł można odnaleźć TUTAJ w dziale Leczenie matki karmiącej
Owocnej lektury!
- Wesołych Świąt Wielkanocnych! 14 kwietnia 2022
- XV Zjazd CNoL – aktualności 8 kwietnia 2022
Szanowni Państwo!
Minął tydzień, od kiedy mogłyśmy zaprosić Państwa do zapoznania się z wykazem zajęć planowanych na konferencję naukową szkoleniową towarzyszącą XV Zjazdowi Centrum Nauki o Laktacji.
Dziś pragniemy ogłosić, że szczegółowy program na dwa dni zjazdu jest już dostępny na naszej stronie!
Znajdą w nim Państwo pełną listę dostępnych wykładów i warsztatów oraz rozpiskę godzinową.Pragniemy również poinformować, że wyniki konkursu doniesień naukowych CNoL 2022 zostały ogłoszone!
Nazwiska laureatek wraz z tytułami ich prac zostały już opublikowane na stronie konferencji.
Serdecznie gratulujemy! - XV Zjazd CNOL – planowany program 1 kwietnia 2022
Szanowni Państwo!
Na stronie XV Jubileuszowego Zjazdu CNoL i konferencji szkoleniowo-naukowej pt. Karmienie piersią – ku przyszłości jest dla Państwa już dostępny planowany program!Znajdują się w nim zapowiedzi tematów wykładów i warsztatów, a także tytuły prezentacji i plakatów wybranych z doniesień naukowych, które zostaną zaprezentowane w trakcie tegorocznej konferencji. Mają Państwo szanse zapoznać się z proponowanymi zajęciami oraz wstępnym harmonogramem – szczegółowy plan zostanie ogłoszony w bliskiej przyszłości.
W zakładce XV Zjazd CNoL mogą Państwo również znaleźć informacje na temat gościń specjalnych, które zaszczycą nas swoją obecnością – prof. Donny Geddes oraz Barbary Wilson-Clay.
Zapraszamy do lektury! - Najbliższe wydarzenia 24 marca 2022
Szanowni Państwo!
Przyszła do nas wiosna, a wraz z nią do życia rozbudza się nie tylko natura, ale również apetyty naukowe. Z myślą o zapewnieniu możliwości ciągłego rozwoju zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
W ostatnich tygodniach uruchomiliśmy zapisy na następujące wydarzenia:Serdecznie zachęcamy do rzucenia okiem na szczegółowe opisy wydarzeń (po kliknięciu w ich nazwy) oraz do zapisania się na wybrane przez Państwa zajęcia!
Wszystkie zapisy dostępne TUTAJ
- Informator nt. żywienia dzieci i niemowląt 14 marca 2022
Szanowni Państwo!
Zachęcamy do korzystania i dzielenia się ulotką informacyjną nt. żywienia niemowląt i dzieci w sytuacji kryzysowej. Informator został przygotowany wraz z Polskim Towarzystwem Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, Fundacją Promocji Karmienia Piersią i Specjaliści Dzieciom.Sytuacje kryzysowe to wyjątkowo trudny czas, zwłaszcza dla kobiet z dziećmi. Zarówno mamy, jak i maluszki, potrzebują szczególnej uwagi i wsparcia w funkcjonowaniu. Informacje zawarte w naszej ulotce mogą posłużyć jako klarowna i konkretna instrukcja dla rodziców oraz specjalistów.
Pełną ulotkę można pobrać do druku TUTAJ
- Przedłużamy termin nadsyłania doniesień 4 marca 2022
Komitet Naukowo–Organizacyjny XV Konferencji Centrum Nauki o Laktacji ma przyjemność zaprosić Państwa do zgłaszania Doniesień naukowych z zakresu nauki o laktacji celem zaprezentowania ich podczas Konferencji.
Szczególnie docenimy prace dotyczące:
- terapii zaburzeń laktacji i innych problemów klinicznych
- tegorocznego hasła Zjazdu: Karmienie piersią – ku przyszłości,
- prace, które nie były jeszcze prezentowane i stanowią dorobek naukowy autora.
Osoby, których Doniesienie zostanie przyjęte przez Komitet do prezentacji ustnej są zwolnione z opłaty za uczestniczenie w XV Konferencji Centrum Nauki o Laktacji, a w formie plakatów otrzymają zniżkę 50% za uczestnictwo na żywo lub brak opłaty za uczestnictwo on-line.
Więcej informacji na stronie zjazdu
- Wsparcie dla Ukrainy 28 lutego 2022
Fundacja Twórczych Kobiet i Centrum Nauki o Laktacji jest sercem przy walczącej o pokój i życie Ukrainie. Przekazałyśmy leki i wsparcie finansowe wprost na front!
Wszystkim kobietom, mamom, babciom pragniemy dodać otuchy i zapewnić, że znajdą w Polsce życzliwych ludzi i wszelką pomoc.
Uruchamiamy dla Was telefon pomocowy:
- po polsku: 601965739
- po ukraińsku: 538506537
Zachęcamy wszystkich doradców CDL do oferowania bezpłatnej pomocy laktacyjnej i medycznej ukraińskim matkom.
Można się zgłaszać TUTAJ
UKRAIŃSKIE MAMY KARMIĄCE TU ZNAJDĄ LAKTACYJNĄ, BEZPŁATNĄ POMOC
Фонд Креативних Жінок та Центр науки лактації всім серцем з Україною, яка бореться за мир та спокій. Ми передали ліки та фінансову підтримку прямо на фронт!
Підтримуємо всіх українок, мам і бабусь, запевняємо, що вони знайдуть в Польщі добрих людей та будь-яку допомогу.
Ми запускаємо для Вас гарячу лінію
- Польською 601965739
- Українською 538506537
- Frenotomia dla praktyków 26 lutego 2022
Zapraszamy na szkolenie!
W trakcie zajęć omówione zostaną wskazania do wykonywania frenotomii u niemowląt karmionych piersią w oparciu o aktualną wiedzę medyczną.Przedstawione zostaną dziecięce i matczyne czynniki wpływające na chwytanie piersi i skuteczność ssania, typy wędzidełek języka i skale ich oceny. Scharakteryzowane zostaną różne aspekty zabiegu frenotomii – technika, powikłania, przeciwwskazania oraz postępowanie po zabiegu.Szkolenie przeznaczone jest dla osób wykonujących zawód medyczny, które pragną poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie, by umieć w profesjonalny sposób rozważyć potrzebę zabiegu i odpowiadać na pytania rodziców.
Także dla tych osób, które planują wykonywać zabieg i chcą przeprowadzać go w sposób bezpieczny i skuteczny.Więcej na temat szkolenia przeczytasz TUTAJ
Kurs odbędzie się 20 kwietnia 2022 r. w Warszawie. - Jak żywimy dzieci po urodzeniu? Ankieta 22 lutego 2022
Zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym wszystkie mamy, które mieszkają w Polsce i mają dzieci w wieku 0-12 miesięcy.
We współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu chcemy zbadać jak żywione są polskie dzieci, zwłaszcza po urodzeniu. Mając te dane, łatwiej będzie przekonać decydentów i znaleźć rozwiązania, które zapewnią każdemu dziecku dostęp do mleka Jego mamy…
Drogie Mamy, możecie nam w tym pomóc!
Ankieta zajmuje około 4 minut.W celu wypełnienia ankiety prosimy kliknąć TUTAJ
- Ostatni tydzień! 21 lutego 2022
- Zakończenie teoretycznej części kursy Problemy w Laktacji 2021/22 12 lutego 2022
Szanowni Państwo!
W dniu dzisiejszym odbyły się ostatnie zajęcia aktualnej edycji kursu PwL. Wraz z grupami lekarskimi pożegnałyśmy się z zajęciami, ale nie na długo…
Nasze kursantki czeka jeszcze odbycie praktyk w poradniach laktacyjnych lub na oddziałach położniczych oraz zaliczenie egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Trzymamy kciuki za wszystkie uczestniczki!Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w kolejnej edycji kursu Problemy w Laktacji zapraszamy do zapoznania się z jego opisem:
Informujemy również, że można już się zapisywać przez nowy panel do zapisów
- Stop dyskryminacji przez brak sprzętu laktacyjnego! 4 lutego 2022
Każde rodzące się dziecko ma prawo być żywione mlekiem swojej mamy.
Niektóre nie mogą go same go uzyskać – mamy im je zapewnić. Od 1 stycznia 2022 taki obowiązek mają szpitale. W artykule podpowiadamy ile i jakiego sprzętu potrzeba szpitalom, kto i jak ma go obsługiwać? Czy odmawianie szpitalom wsparcia finansowego na zakup sprzętu przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych to dyskryminacja dzieci?
Pełny komunikat dostępny TUTAJ
- Kurs Praktyka CDL dla zaawansowanych 2 lutego 2022
Zapraszamy na szkolenie Praktyka CDL dla zaawansowanych!
12-godzinne szkolenie przeznaczone jest dla praktykujących doradców laktacyjnych (posiadających tytuł CDL), którzy chcą doskonalić wiedzę i umiejętności niezbędne w codziennej pracy.
Zaproponujemy ciekawe ćwiczenia, przypadki do rozwiązania, quizy. A także to, co jest nieodłącznym atutem naszych szkoleń – możliwość spotkania i dyskutowania w gronie koleżanek po fachu!
Szczegółowy opis kursu -> Kurs Praktyka CDL
ZAPISY ZAMKNIĘTE
- Zapisy na kurs Problemy w Laktacji 2022/23 2 lutego 2022
Szanowni Państwo!
Już 1 lutego ruszyły zapisy na kolejny sezon kursu Problemy w Laktacji.
W kursie mogą brać udział osoby pracujące jako lekarze, pielęgniarki lub położne, które zamierzają prowadzić profesjonalne poradnictwo laktacyjne na poziomie III specjalistycznym i uzyskać Certyfikat Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC),
Kurs składa się z wykładów i warsztatów, zajęć praktycznych oraz pracy własnej.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym opisem: - Aktualizacja stanowiska ws. szczepień przeciwko COVID-19 27 stycznia 2022
Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Centrum Nauki o Laktacji i Polskie Towarzystwo Wakcynologii podtrzymuje stanowisko, że należy proponować kobietom w okresie laktacji szczepienie szczepionkami mRNA lub wektorowymi przeciwko COVID-19, dopuszczonymi w Unii Europejskiej.
W związku coraz większą liczbą dowodów naukowych świadczących o bezpieczeństwie szczepień ochronnych, rekomendujemy oferowanie w/w szczepionek, w tym dawki przypominającej, również kobietom w ciąży.
Więcej - Konkurs Doniesień Naukowych CNoL 24 stycznia 2022
- Karmienie piersią w praktyce medycznej 23 stycznia 2022
Szanowni Państwo!
W imieniu Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych serdecznie zapraszamy na cykl konferencji szkoleniowo-naukowych online „Karmienie piersią w praktyce medycznej”.
Porozmawiamy o karmieniu piersią w praktyce szpitalnej i na wizytach patronażowych.Więcej informacji na stronie PTKiDL
- Zapisy na XV Zjazd CNoL 19 stycznia 2022
Centrum Nauki o Laktacji serdecznie zaprasza lekarzy, pielęgniarki i położne oraz wszystkie osoby zajmujące się profesjonalnie problematyką laktacji na XV Jubileuszowy Zjazd połączony z hybrydową konferencją szkoleniowo-naukową pt. Karmienie piersią – ku przyszłości
Wydarzenie planowane jest w dniach 10-11 czerwca 2022 roku w hotelu SANGATE Hotel Airport, ul. Komitetu Obrony Robotników 32, 02-148 Warszawa
Zapisy na zjazd będą aktywne od 21 marca 2022r.
Uwaga: Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń
Więcej informacji wkrótce, zaglądajcie na XV Zjazd CNoL - Wykłady – XIV Zjazd CNoL 15 stycznia 2022
Szanowni Państwo!
Przypominamy, że wykłady z zeszłorocznej konferencji są dostępne do odsłuchu na naszej stronie w zakładce Publikacje -> WykładyMają Państwo możliwość zapoznania się z takimi tematami jak, m.in.:
Co wie personel medyczny o wartości mleka kobiecego?
Wędzidełko wargi górnej – gdzie tkwi problem?
Mleko mamy-ozdrowieńca lub szczepionej przeciw COVID-19 – okiem klinicystyZachęcamy również do zapoznania się z pracami laureatów konkursu doniesień naukowych 2021 oraz z wykładem gościa specjalnego – prof. Donny Geddes z Uniwersytetu Zachodniej Australii
- Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! 22 grudnia 2021
- Znamy Anioły 17 grudnia 2021
Szanowni Państwo,
Fundacja Rodzić po Ludzku już po raz drugi zorganizowała Konkurs Anioły Rodzić po Ludzku. Mamy zaszczyt poinformować Państwa o zwyciężczyniach konkursu!Inspiracją do organizacji tego wydarzenia było podkreślenie dobrych relacje między kobietami a położnymi i pokazanie światu położnych-Aniołów, bohaterek dnia codziennego, które czynią drogę do macierzyństwa niezwykłą, którym szczególnie bliska jest idea opieki i rodzenia po ludzku, które wciąż z pasją i zaangażowaniem prowadzą ku macierzyństwu – niezależnie od sytuacji.
W czasie trwania konkursu od maja do października kobiety głosowały i wpisywały komentarze-opinie położnym niezależnym, położnym środowiskowym i położnym szpitalnym. Kapituła Konkursu wybrała dziesięć Laureatek, które otrzymały statuetkę i tytuł Anioła Rodzić po Ludzku.
(więcej…) - Zapraszamy do wysyłania doniesień naukowych! 9 grudnia 2021
Komitet Naukowo–Organizacyjny XV Konferencji Centrum Nauki o Laktacji ma przyjemność zaprosić Państwa do zgłaszania doniesień naukowych z zakresu wiedzy o laktacji celem zaprezentowania ich podczas Jubileuszowego Zjazdu w formie prezentacji ustnych bądź plakatów.
Szczególnie docenimy prace dotyczące:
- terapii zaburzeń laktacji i innych problemów klinicznych
- tegorocznego hasła Zjazdu: Karmienie piersią – ku przyszłości
- prace, które nie były jeszcze prezentowane i stanowią dorobek naukowy autora.
Więcej informacji znajduje się w naszej stronie: XV ZJAZD
- Stanowisko CNoL w sprawie wskazań do podcinania wędzidełka języka (frenotomii) u noworodków i niemowląt 7 grudnia 2021
W związku z narastającym problemem jakim jest nadrozpoznawalność skróconego wędzidełka języka i ankyloglosji jako przyczyn problemów z karmieniem piersią oraz narażania niemowląt na nieuzasadnione zabiegi prezentujemy stanowisko oparte na przeglądzie aktualnych badań z uwzględnieniem ich jakości. Zachęcamy praktyków do podejmowania trafnych decyzji!
CZYTAJ CAŁOŚĆ - Zapisy na kursy 10 listopada 2021
Serdecznie zapraszamy wszystkich dietetyków, neurologopedów i fizjoterapeutów na kursy dedykowane dla specjalistów!
Już dzisiaj ruszają zapisy:
Kurs Dietetyk przyjazny matce karmiącej – Celem kursu jest przygotowanie tej grupy zawodowej do pracy z kobietami karmiącymi swoje dzieci piersią. Wiedza przekazana na kursie obejmuje zarówno zagadnienia z fizjologii laktacji jak i wprowadza w obszar zaleceń żywieniowych dla kobiety karmiącej i rozszerzania diety dziecka.
Więcej informacji o kursie oraz zapisy TUTAJKurs dla neurologopedów i fizjoterapeutów – Celem kursu jest przygotowanie tej grupy zawodowej do pracy w ramach zespołu terapeutycznego w szpitalu lub poradni. Wiedza przekazana na kursie obejmuje zarówno zagadnienia z fizjologii laktacji jak i wprowadza w obszar problemów laktacyjnych wynikających z zaburzeń ssania. Stawiania diagnozy i podejmowania skutecznej interwencji uczymy w oparciu o Protokół Oceny Umiejętności Ssania (POUS).
Więcej informacji o kursie oraz zapisy TUTAJ - Zapisy na kurs dla zaawansowanych – Frenotomia 20 października 2021
Szanowni Państwo!
Zachęcamy do zapisów na 6-godzinny kurs Frenotomia dla praktyków.
W trakcie szkolenia omówione zostaną wskazania do wykonywania frenotomii u niemowląt karmionych piersią w oparciu o aktualną wiedzę medyczną. Przedstawione zostaną dziecięce i matczyne czynniki wpływające na chwytanie piersi i skuteczność ssania, typy wędzidełek języka i skale ich oceny. Scharakteryzowane zostaną różne aspekty zabiegu frenotomii – technika, powikłania, przeciwwskazania oraz postępowanie po zabiegu.Szczegółowe informacje dla wybranych grup zawodowych dostępne są w zakładce Nasze Kursy.
ZAPISY ZAMKNIĘTE
- Pierwsze sesje kursu Problemy w Laktacji za nami 11 października 2021
We wrześniu i w październiku odbyły się pierwsze dwie sesje kursu Problemy w Laktacji organizowanego już od lat przez Centrum Nauki o Laktacji.
(więcej…)
To kurs dokształcający dla lekarzy, położnych i pielęgniarek, które zamierzają prowadzić profesjonalne poradnictwo laktacyjne na poziomie III specjalistycznym i chcą uzyskać Certyfikat Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC). - Jaki sprzęt wybrać w dobie COVID-19? 28 września 2021
Wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy każdy polski szpital będzie musiał zapewnić każdej mamie odpowiedni i skuteczny sprzęt do pozyskiwania mleka dla dziecka, które potrzebuje wsparcia żywieniowego. Pandemia wiele nas nauczyła. Zaczęto zwracać uwagę na szczegóły technologiczne podwyższające stopień bezpieczeństwa higienicznego. Warto popatrzeć od tej strony przed wyborem sprzętu, który ma pracować na terenie szpitala czy wypożyczalni. Pełny tekst opracowania TUTAJ
- Zapraszamy do lektury! 3 września 2021
„Informacje zawarte w najnowszym Stanowisku dotyczące karmienia piersią to kropla w morzu tego, co warto by było przekazać. Cieszy jednak fakt, że postanowiono aby zalecenia były stworzone przez interdyscyplinarny zespół ekspertów i zaproszono do współudziału również specjalistów w dziedzinie laktacji. Kropla drąży skałę i może następnym razem uda się przekazać jeszcze więcej treści. Tworzenie konsensusu w tak szerokim zespole musiało być dużym wyzwaniem.”
Całe omówienie najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opracowane przez lek. Agnieszkę Browarską i dr n. med. Magdalenę Nehring-Gugulską do przeczytania na naszej stronie TUTAJ
- Naukowa jesień… 27 lipca 2021
Na jesieni czeka nas moc wydarzeń naukowych. Warto o nich już dziś pomyśleć, bo jeszcze można wysyłać streszczenia prac. Kalendarze jesienne są napięte, ale warto, warto!!!
- 15-16.10 w Warszawie odbędzie się VI Międzynarodowy Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka pt.” Nowe horyzonty działalności Banków Mleka Kobiecego”. Dla uczestników z Polski to unikalna możliwość spotkania wybitnych wykładowców z całego świata, którzy mimo wciąż niepewnej sytuacji epidemiologicznej, przyjadą do Warszawy. Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka wydłużyło termin do końca sierpnia na składanie abstraktów. Więcej informacji znajduje się tutaj:
VI Międzynarodowy Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka
- 15-16.10 w Warszawie odbędzie się VI Międzynarodowy Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka pt.” Nowe horyzonty działalności Banków Mleka Kobiecego”. Dla uczestników z Polski to unikalna możliwość spotkania wybitnych wykładowców z całego świata, którzy mimo wciąż niepewnej sytuacji epidemiologicznej, przyjadą do Warszawy. Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka wydłużyło termin do końca sierpnia na składanie abstraktów. Więcej informacji znajduje się tutaj:
- Przypominamy o artykułach! 21 lipca 2021
Ostatnio na naszej stronie pojawiły się:
Karmienie piersią a otyłość matek i dzieci – przegląd dwóch analiz – lek. Jagoda Wieczorek
Do przeczytania w Publikacje – Korzyści z karmienia naturalnegoProtokół leczenia zapalenia piersi – dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, dr n. med. Monika Żukowska-Rubik
Do przeczytania w Choroby matkioraz
Żółtaczka a karmienie piersią – lek. Karolina Brzózka
Do przeczytania w Wiedza o laktacji – Problemy dzieci karmionych piersią - Wędzidełko wargi górnej – ciąć czy nie ciąć? 8 lipca 2021
Czy natura wyposaża na w struktury anatomiczne niepotrzebne lub szkodliwe? Czy wędzidełko wargi górnej może przeszkadzać w ssaniu piersi?
A jak ludzkość przetrwała wieki? Chcąc bardzo pomóc dzieciom prawidłowo pobierać pokarm z piersi można nieco się zapędzić i nie zauważyć przekraczania granicy absurdu.
Można też szkodzić nadmiarem interwencji. I zatracić zaufanie do natury, którą tak na co dzień szafujemy mówiąc o karmieniu naturalnym.
Badaczka dokonała przeglądu pełnej literatury w tym temacie. I wniosek jest łatwy do przewidzenie – PRIMUM NON NOCERE!
Zachęcamy do lektury krótkiego artykułu TUTAJ oraz całości w ostatnim numerze Medycyny Praktycznej Pediatria.
- Nowe artykuły! 25 czerwca 2021
W ostatnim miesiącu do naszych zasobów dodaliśmy kilka nowości:
Foods to Avoid While Breastfeeding? Experiences and Opinions of Polish Mothers and Healthcare Providers – Karolina Karcz, Izabela Lehman i Barbara Królak-Olejnik
Fakty i mity na temat karmienia piersią: co powinien wiedzieć o nim położnik – Pamela D. Berens
Artykuły dostępne w zakładce Publikacjeoraz
Długość ma znaczenie, Raport na temat długiego karmienia piersią w Polsce
Raport dostępny w zakładce Sytuacja w PolsceZapraszamy do lektury!
- Zdjęcia z XIV Zjazdu CNoL 16 czerwca 2021
Serdecznie zapraszamy do oglądania pierwszych relacji ze zjazdu!
Zdjęcia dokumentujące hybrydowy Zjazd 2021 dostępne są już dostępne na naszej stronie.
Dla wszystkich z Państwa, którzy chcieli, ale z różnych powodów nie mogli być z nami stacjonarnie jest to okazja do zerknięcia w kuluary, a ci, którym się udało mogą jeszcze raz, wirtualnie, przejść wśród stoisk i sal wykładowych. - Akcja: Każda ilość MLEKA MAMY ma znaczenie!!! BRAWA dla wojewody mazowieckiego! Nie wszyscy wojewodowie chcą pomóc matkom! 28 maja 2021
Zgodnie ze Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej każdy szpital powinien do końca tego roku zapewnić każdej mamie dostęp do sprzętu laktacyjnego klasy szpitalnej. Każdy szpital, który przyjmuje i leczy matki z COVID 19 powinien SPEŁNIĆ WYMOGI bezpiecznego pozyskiwania i podawania mleka dzieciom.
Pierwszy pozytywnie zareagował Wojewoda Mazowiecki! Potem Świętokrzyski i Pomorski! Teraz Łódzki! Wojewoda Podlaski uznał, że wszystkie jego szpitale mają wszystko (?) Wojewoda Małopolski i Dolnośląski nie widzą możliwości pomocy szpitalom i matkom! Historia rozliczy 🙁
DZIĘKI AKCJI MINISTERSTWO ZDROWIA OTWORZYŁO SIĘ NA POMOC SZPITALOM CAŁEGO KRAJU! OTO WYTYCZNE CO MAJĄ ZROBIĆ, ABY UZYSKAĆ NIEZBĘDNY SPRZĘT. HURRA!!!!
NIE MYLIĆ Z PROGRAMEM ZA ŻYCIEM, który finansuje sprzęt do banków mleka!!!
OTO NASZ LIST DO WOJEWODÓW
Każda ilość Mleka Mamy ma znaczenie!!!!! - NO I PO ZJEŹDZIE… DZIĘKUJEMY! 27 maja 2021
Zjazd CNoL 2021 zgromadził ponad setkę gości stacjonarnie i 300 on-line. Objął tym samym całą Polskę. Dziękujemy za przybycie! Przepraszamy, że nie dla wszystkich stacjonarnie 🙁 . Musiałyśmy wykazać się mądrością i ostrożnością, jesteśmy wdzięczne za Wasze zrozumienie. Wielu wykładowców po raz pierwszy od roku stanęło przed żywym audytorium. Byli szczęśliwi. Zafundowali nam dawkę naukowych emocji. Udało się połączyć z profesor Geddes z Australii. Wspólnymi siłami OBALALIŚMY NAJWIĘKSZE I NAJBARDZIEJ SZKODLIWE MITY W DZIEDZINIE LAKTACJI: diety matek, przekarmianie dziecka wkp, alergia na mleko mamy, wędzidełko wargi górnej. Fizjologia człowieka w połączeniu z dowodami naukowymi jest nieubłagana dla popularnych przekonań. Po prostu nie potwierdzają się związki przyczynowo-skutkowe. Zapraszamy do lektury Materiałów Zjazdowych.
- Akcja: DŁUGOŚĆ KARMIENIA PIERSIĄ MA ZNACZENIE 26 maja 2021
NutroPharma (fundator) wraz z Centrum Nauki o Laktacji i Fundacją Opieki Okołoporodowej (współorganizatorzy) organizują kampanię społeczną na rzecz długiego karmienia piersią (DKP). Patronatem honorowym objął akcję Rzecznik Praw Pacjenta. Zapraszamy do wzięcia udziału! Zapoznamy Was z zaletami, przeszkodami, problemami jakie towarzyszą naszym niezwykłym mamom karmiącym długo. Wesprzemy je dobrym przekazem i może coś więcej zdziałamy… Jesteśmy razem dla Was! SPRAWDZAJ https://dlugosckarmieniapiersiamaznaczenie.pl/
Bardzo ciekawy Raport na temat długiego karmienia piersią – w ankiecie wzięło udział 8 tysięcy mam! PRZECZYTAJ RAPORT
- Akcja: Karmienie nie wyklucza 30 kwietnia 2021
Ruszamy z akcją #karmienieniewyklucza wraz z Fundacją Mlekiem Mamy.
Pragniemy uświadomić wszystkim, że mama karmiąca nie musi rezygnować z normalnego życia. Ale też, nie wolno odmawiać jej wielu ważnych dla niej usług – leczenia, diagnostyki, zabiegów. Zapraszamy do obserwowania naszych profili na Facebooku i Instagramie, tam poznacie odpowiedzi na nurtujące pytania:
Czy mamy karmiące piersią lub odciągniętym mlekiem mogą się leczyć?
Czy są jakieś badania diagnostyczne, których nie można wykonywać w czasie laktacji?
Chcesz wyprostować włosy, albo wybrać się do kosmetyczki, i nie wiesz, czy to nie wpłynie na laktację?
A może masz bóle kręgosłupa i nie wiesz, czy rozpoczęcie ćwiczeń to dobry pomysł?Do zobaczenia w mediach społecznościowych! #karmienieniewyklucza
- Przeciwciała anty SARS CoV2 są w mleku matek zaszczepionych! 20 kwietnia 2021
To, że jak w przypadku innych szczepionek, czynniki reakcji odpornościowej wywołanej zaszczepieniem, będą przechodziły do mleka matki było praktycznie pewne.
Dlatego pisaliśmy już o tym w Stanowisku CNoL, FBMK i PTW ze stycznia br. dotyczącym szczepień. Dziś mamy pierwsze doniesienia z USA.
Śmiało można mówić niedowiarkom i antyszczepionkowcom:
Mleko kobiece matek ozdrowieńców i matek zaszczepionych stanowi źródło przeciwciał anty SARS CoV2 dla dziecka.Istotne zwłaszcza dlatego, że nie mamy szczepionek dla dzieci. Zachęcajmy mamy do utrzymywania laktacji jak najdłużej!
Tu badania potwierdzające fakty - Zapisy na Zjazd 2021 26 marca 2021
Z radością informujemy, że konferencja szkoleniowo-naukowa pt. Karmienie piersią – więcej mocy! odbędzie się zgodnie z planem w formie hybrydowej. MAMY OSTATNIE MIEJSCA na część stacjonarną!!! Zapisy na część on-line wciąż trwają! ZAPRASZAMY! Program TUTAJ
- Egzamin CDL 2021 21 marca 2021
W sobotę 20 marca 2021 nasze dzielne uczestniczki pierwszego (i może ostatniego) kursu hybrydowego „Problemy w Laktacji” przystąpiły do egzaminu teoretycznego na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Pomimo obaw, pandemicznego zamieszania, wielu kobiecych emocji, egzamin w formie hybrydowej przebiegł bardzo sprawnie. Wysoki poziom profesjonalizmu zapewniły organizatorki CNoL – wszystkim bardzo dziękuję! Uczestniczki wykazały się wielką dyscypliną i niesamowicie wysoką wiedzą! Wyniki egzaminu były wysokie! Kurs, mimo przymusowej formy, spełnił cel edukacyjny. A nasze uczestniczki – serio przyłożyły się do nauki. BRAWOOOOOO!!!! DZIĘKUJEMY!!!
Dyrektor CNoL - Dieta eliminacyjna – badanie CNoL 12 marca 2021
Zapraszamy Wszystkich, którym leży na sercu zdrowie mam karmiących piersią, do udziału w badaniu poświęconym dietom eliminacyjnym. Personel medyczny prosimy polecać pacjentkom, które: są lub były lub miały być na takiej diecie. Mamy, którym ktoś zalecał taką dietę lub po prostu zetknęły się z tym tematem – prosimy o wypełnienie ankiety, to tylko kilka minut. Badanie jest przeznaczone dla mam karmiących dzieci do lat 3, mieszkających w Polsce. Wyniki ankiety i szersze omówienie tematu alergii będzie na tegorocznym Zjeździe CNoL. Dziękujemy za pomoc! Ankieta jest TU: https://forms.gle/jjE7LvCX3Rd6YYyj8
- Karmisz piersią? Możesz się szczepić! 24 lutego 2021
Każda mama karmiąca, która zechce otrzymać szczepionkę mRNA lub wektorową przeciw COVID-19, ma do tego prawo. Obecnie dostępne 3 szczepionki nie są przeciwwskazane w okresie laktacji. Rezygnowanie z karmienia z powodu szczepienia nie ma sensu. Mleko kobiece w dobie pandemii jest szczególnie cenne, bo może zawierać przeciwciała anty SARS CoV-2. Odmowa szczepienia matki, byłaby działaniem na szkodę zdrowia publicznego.
Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Centrum Nauki o Laktacji i Polskie Towarzystwo Wakcynologii rekomendują proponowanie szczepień matkom w ślad za towarzystwami naukowymi na świecie podając przy tym ważne argumenty w NAJNOWSZYM STANOWISKU. - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 23 lutego 2021
Dziś jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
W tym dniu wspieramy mamy karmiące, które zmagają się z tą chorobą. Przypominamy, że karmienie piersią nie wyklucza leczenia depresji, również farmakologicznie. Utrzymanie karmienia często poprawia wyniki leczenia.A czy wiecie, że mamy, które są zdrowe, karmiąc piersią obniżają u siebie ryzyko depresji? Udowodniono, że im dłużej i więcej dzieci karmiły, tym ryzyko jest niższe. Sangshin Park i Nam-Kyong Cho udowodniły to badając 1372 kobiety po 50 tym roku życia!
- Najnowsze Stanowisko CNoL w sprawie karmienia piersią i próchnicy 20 lutego 2021
Centrum Nauki o Laktacji uważa długie karmienie piersią/mlekiem kobiecym za ważny element sprzyjający zdrowiu populacji i podkreśla, że matki długo karmiące wyróżnia wysoka dbałość o zdrowe żywienie dzieci.
Edukacja w zakresie profilaktyki próchnicy powinna dotyczyć ograniczenia cukru w diecie dzieci, sposobu podawania pokarmów, higieny jamy ustnej i obejmować wszystkich rodziców, a szczególnie rodziców dzieci karmionych sztucznie, które są bardziej narażone na ryzyko próchnicy.
Całe Stanowisko CNoL czytaj TUTAJ
- Planowany program XIV Zjazdu CNoL już dostępny 9 lutego 2021
Szanowni Państwo!
Zachęcamy do zapoznania się z planowanym programem XIV Zjazdu CNoL.
Znajdą tam Państwo pierwsze informacje o wykładach i warsztatach, które proponujemy w tym roku dla uczestników zjazdu i konferencji.
PROGRAM SZCZEGÓŁOWY I ZAPISY JUŻ 26 MARCA
Do programu można zajrzeć TUTAJ, klikając w przycisk Program. - Najnowsze Zasady izolacji dziecko-matka-inni w pandemii COVID-19 1 lutego 2021
Czas pandemii płynie, coraz więcej wiemy, więc coraz mniej się boimy. Zmieniają się zalecenia światowe, zmieniają się też nasze…
Teraz nawet mama pełnoobjawowa może karmić dziecko z zachowaniem dodatkowej ochrony. Do separacji z dzieckiem może skłonić jedynie poważny stan mamy lub dziecka, wymagający leczenia szpitalnego.
Jakie podejmować decyzje w indywidualnych przypadkach?Z pewnością pomoże analiza najnowszych Zasad izolacji matka-dziecko-inni w dobie pandemii.
Do przeczytania TUTAJ
- Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci 23 stycznia 2021
Oto najnowsze Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci dotyczące żywienia w pierwszym roku życia. Pierwsze z naszym czynnym udziałem!
Nowa, zmieniona tabela żywienia uwzględniająca specyfikę karmienia naturalnego!
Ważne informacje o mlekach roślinnych! Wiedza oparta na dowodach.
Jak znalazł dla praktyków zasypywanych pytaniami rodziców.
Podziękowania dla całego zespołu autorów, a szczególne dla redaktorek.Stanowisko można przeczytać TUTAJ
- Promotor Karmienia Piersią 8 stycznia 2021
W dniach 26.02-27.03.2021 r. odbędzie się w Warszawie kurs Promotor Karmienia Piersią. Szkolenie dedykowane jest dla osób o zawodach niemedycznych, które chcą poszerzyć wiedzę na temat karmienia naturalnego, pragną je promować w środowisku lokalnym i pomagać matkom karmiącym zakładając lokalne grupy wsparcia lub tworząc portale i fora internetowe. Więcej informacji: KURS PKP
Zapisy aktywne od 9 stycznia: ZAPISY
Zapraszamy! - CNoL życzy spokojnych Świąt 21 grudnia 2020
- XIV Zjazd CNoL – doniesienia 14 grudnia 2020
Komitet Naukowo–organizacyjny XIV Konferencji Centrum Nauki o Laktacji ma przyjemność zaprosić Państwa do zgłaszania doniesień naukowych z zakresu wiedzy o laktacji celem zaprezentowania ich podczas Zjazdu w formie prezentacji ustnych bądź plakatów.
Szczególnie docenimy prace dotyczące:
- terapii zaburzeń laktacji
- wartości mleka kobiecego
- żywienia dzieci mlekiem kobiecym w dobie COVID 19
- prace, które nie były jeszcze prezentowane i stanowią dorobek naukowy autora.
Więcej informacji znajduje się TU
- Tytuł CDL dla IBCLC 14 grudnia 2020
Pragniemy poinformować osoby posiadające tytuł IBCLC, a zainteresowane zdobyciem tytułu CDL, że jest taka możliwość! Podstawą do nadania certyfikatu CDL jest weryfikacja wiedzy i praktyki konsultanta IBCLC poprzez egzamin teoretyczny i praktyczny.
Zapraszamy na naszą stronę internetową Tytuł CDL dla IBCLC , gdzie jest to szczegółowo opisane.
- Zaproszenia na XIV Zjazd CNoL 11 grudnia 2020
Centrum Nauki o Laktacji serdecznie zaprasza lekarzy, pielęgniarki i położne oraz wszystkie osoby zajmujące się profesjonalnie problematyką laktacji na XIV Zjazd połączony z hybrydową konferencją szkoleniowo-naukową pt. Karmienie piersią – więcej mocy!
Wydarzenie planowane jest w dniach:
11-12 czerwca 2021 roku
w hotelu SANGATE Hotel Airport,
ul. 17 Stycznia 32, 02-148 WarszawaUwaga:
Zapisy i oferta cenowa od 20 lutego 2021r.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. - Wykłady z Konferencji on-line specjalnie dla Was na stronie CNoL 8 grudnia 2020
6 czerwca 2020 odbyła się Konferencja online CNoL „Karmienie piersią – chroni matki i dzieci”.
Zapraszamy w szczególności na wykład naszego gościa specjalnego – dr Jacqueline Kent „Odwaga i pewność siebie w karmieniu piersią przez zrozumienie naturalnego wzorca karmienia i produkcji mleka”
Przeżyjmy to jeszcze raz!
Link do wykładu: https://cnol.kobiety.med.pl/pl/publikacje/wyklady/
- Czy ojciec (partner) może mieć rzeczywisty wpływ na sukces w karmieniu piersią? 7 grudnia 2020
Pomimo, iż zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dotyczące karmienia piersią mają już kilka dobrych lat, to ilość dzieci karmionych wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia nie wzrosła znacząco.
Dlatego naukowcy (choć nie tylko oni) szukają sposobów na odpowiednie zaopiekowanie się matką, aby ten wspaniały, a zarazem wymagający czas stawiania pierwszych kroków w macierzyństwie był jak najbardziej pozytywnym doświadczeniem. A kto jest w życiu codziennym przeważnie najbliżej świeżo upieczonej mamy i maleństwa? A no ojciec dziecka, partner życiowy kobiety. Czy jego stosunek może mieć wpływ na karmienie piersią? (więcej…)
- Podsumowanie roku 2020 1 grudnia 2020
Ostatni miesiąc roku 2020 rozpoczynamy podsumowaniem. Był to czas pełen wrażeń i wyzwań. Mimo wielu nowości i zmian w funkcjonowaniu Centrum Nauki o Laktacji niezmiennie dba o kształcenie w zakresie laktacji i promowanie karmienia piersią.
Nasza misja nie ustaje!W ciągu ostatnich 12 miesięcy doprowadziłyśmy do końca edycję kursu Problemy w Laktacji, zakończoną egzaminem teoretycznym w nowej formie, a w miesiącach wakacyjnych udało się przeprowadzić również praktyczną część egzaminu, co poskutkowało 44 nowymi doradcami laktacyjnymi, którzy mogą z dumą legitymować się tytułem CDL. Aktualną listę można znaleźć tutaj: Lista doradców
Lato rozpoczęliśmy nowymi kursami – szkoleniem dietetyków i logopedów oraz kurs Praktyka CDL dla zaawansowanych. Dzięki odbytym kursom na naszej stronie można znaleźć już nie tylko listę CDL i PKP, ale również 12 dietetyków: Lista dietetyków. To dopiero początek! (więcej…)
- Jakie czynniki rodzinne wpływają na długość wyłącznego karmienia piersią? 26 listopada 2020
Wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu życia dziecka jest najbardziej pożądanym sposobem karmienia. O jego atutach powiedziano już wiele. Jednak nadal statystyki nie napawają optymizmem…
Dlatego wciąż trwają poszukiwania czynników, które przyczyniają się to skrócenia okresu wyłącznego karmienia piersią. Tym tropem w myśl zasady ,,qui quaerit, invenit – kto szuka, ten znajdzie” poszli również badacze z Iranu. (więcej…)
- Jak żywić dzieci mlekiem kobiecym w szpitalu? 26 listopada 2020
Wczoraj wykładowcy CNoL przeprowadzili pierwszą część kursu on-line, podczas którego odpowiedzieli na pytanie: Jak żywić dzieci mlekiem kobiecym w szpitalu? Kurs odbywa się w dwóch czterogodzinnych modułach.
Kurs dedykowany był lekarzom, pielęgniarkom i położnym Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W przypadku zainteresowania szkoleniem on-line dla pracowników szpitala prześlij maila na adres: cnol@kobiety.med.pl
- Black Friday w CNoL już od dzisiaj 24 listopada 2020
Skorzystaj z oferty na Prezentację multimedialną i Model piersi
20 takich zestawów mamy do sprzedaży po 56 zł (koszty przesyłki w cenie) już od dzisiaj.
Oferta ważna do 27 listopada 2020 r.
Wystarczy, że wyślesz maila na adres: sklepik@kobiety.med.pl
Oferta dostępna: Black Friday
- MLEKO KOBIECE vs SARS-CoV-2 16 listopada 2020
Znacie bajkę Kraina Lodu i jej słynną piosenkę, w której refren zaczyna się od słów: ,,Mam tę moc, mam tę moc”? To teraz Drogie Mamy karmiące piersią możecie zacząć śpiewać ,,Mam tę moc, mam tę moc”.
Ostatnio świat obiegła informacja o pewnej decyzji, która została podjęta w Holandii… Wyciągnęli oni gruby arsenał przeciwko wirusowi SARS-CoV – 2. Dokładniej mówiąc do walki z wirusem wystawili mleko 7500 kobiet. (więcej…)
- Problemy w Laktacji 2020/21 7 października 2020
Wrzesień za nami, a wraz z nim I sesja kursu Problemy w Laktacji w nowej odsłonie! Pierwszy raz kurs odbywa się w formie hybrydowej, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i prowadzącym oraz spełnić wymogi sanitarne.
Jutro rozpoczynamy II sesję w nowym trybie!
Choć to dla nas nowość, chętnie stawiamy czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą czas pandemii. Każde nowe doświadczenie pozwala nam udoskonalić to, czym możemy się z Państwem dzielić.
- Nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego 7 września 2020
Nowe zalecenia PTN uwzględniają wreszcie zalecenia WHO, AAP, Europejskich Towarzystw i ostatnie doniesienia naukowe wskazujące, że izolowanie dzieci od matek i zakaz podawania mleka kobiecego nie ma uzasadnienia. To dobry wstęp do nadciągającej Covijesieni. TUTAJ LINK DO ZALECEŃ
- A jednak karmić i nie izolować! 29 lipca 2020
W trzech nowojorskich szpitalach uniwersyteckich od marca do maja 2020 roku zarejestrowano 116 (8%) matek z COVID 19, które wydały na świat 120 dzieci, 44% drogą CC. Matki stosowały maseczki chirurgiczne. Żadne z dzieci nie miało potwierdzonego zakażenia w ciągu 24 h od urodzenia pomimo kontaktu skóra do skóry i karmienia piersią na Sali porodowej. Do dalszych badań włączono 82 noworodki urodzone w 27–41 tygodniu ciąży. Większość (83%) przebywała z mamami na Sali „rooming in”, również te, które wymagały inkubatora. Były karmione piersią w szpitalu i po wypisie. Mamy przestrzegały higieny rąk, myły biust przed karmieniem i stosowały maseczki chirurgiczne podczas opieki i karmienia. W domu 85% rodzin przestrzegało nadal zaleceń higienicznych. Wykonane badania metodą polimerazowej reakcji łańcuchowej w czasie rzeczywistym (rt-PCR) w 5-7 dobie, w 14. dobie, a także u trójki dzieci z objawami infekcji górnych dróg oddechowych i jednego z gorączką w 1. miesiącu nie potwierdziły zakażenia dzieci SARS-CoV-2. (Salvatore C.M. i wsp.: Neonatal management and outcomes during the COVID-19 pandemic: an observation cohort study. Lancet Child Adolesc. Health, 2020) CZYTAJ TUTAJ
- Nowe wytyczne WHO 23 lipca 2020
Nowe wytyczne WHO dotyczące karmienia piersią w dobie Covid-19 już dostępne na naszej stronie!
Przeczytaj TUTAJ
- Wakacyjne kursy 21 lipca 2020
W czwartek 9 lipca br. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach kursu Praktyka CDL dla zaawansowanych. Doradcy CDL spotykają się co czwartek przez cały lipiec. To pierwszy kurs on-line organizowany przez CNoL. W kursie bierze udział prawie 30 osób z całej Polski. W programie kursu znajdują się wykłady, warsztaty, quizy, testy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Kurs wzbudza wiele emocji po stronie wykładowców i entuzjazmu po stronie uczestników.
Warto wspomnieć, że w dniach 3-4 lipca br. w nowym reżimie sanitarnym odbył się w Warszawie kurs dla Logopedów, neurologopedów i fizjoterapeutów – terapeutów wczesnej interwencji oraz kurs „Dietetyk przyjazny matce karmiącej” przeznaczony dla specjalistów – dietetyków, którzy pracują z kobietami ciężarnymi i świeżo upieczonymi matkami. Nowe warunki epidemiczne i duże odległości między ławkami nie wpłynęły na jakość kształcenia i zadowolenie uczestników.
- Konferencja CNoL 3 czerwca 2020
DZIĘKUJEMY ZA WASZ UDZIAŁ w Konferencji on-line „Karmienie piersią chroni matki i dzieci” . Choć nie widać było Waszych twarzy, czułyśmy Waszą obecność. Dziękujemy, że byliście z nami!!! Osobom zarejestrowanym na konferencję wyślemy link do materiałów konferencyjnych oraz ankiety ewaluacyjnej. Wypełnijcie ją koniecznie. 🙂 DO ZOBACZENIA ZA ROK!
- Nowości! 2 czerwca 2020
W zakładce Publikacje pojawił się nowy artykuł Zapewnienie bezpieczeństwa usłudze banków mleka wezwanie do działania w odpowiedzi na pandemie COVID-19.
NASZE WYTYCZNE DOTYCZĄCE KARMIENIA PIERSIĄ, ZASAD IZOLACJI, WZMOŻONEJ HIGIENY LAKTATORA ORAZ POZYSKIWANIA MLEKA OD MATEK COVID POZOSTAJĄCYCH W IZOLACJI OD DZIECKA OPUBLIKOWAŁA MEDYCYNA PRAKTYCZNA!!!
DOSTĘPNE TUTAJ:
POZYSKIWANIE MLEKA OD MATEK CHORYCH W SZPITALU
- Izolować czy nie? Karmić czy nie? 7 maja 2020
Najważniejsze zalecenia opracowane przez zespół CNoL i współpracujące jednostki ochrony zdrowia, a także Fundację Bank Mleka Kobiecego i Fundację Mlekiem Mamy.
Algorytm postępowania w czasie pandemii COVID 19
Zasady izolacji dziecko-matka-inni w okresie pandemii COVID 19
MATKI PODEJRZANE LUB CHORE
SZPITAL – Pozyskiwanie mleka od matki podejrzanej lub chorej na COVID 19 pozostającej w izolacji od dziecka
DOM – Pozyskiwanie mleka od matki podejrzanej lub chorej na COVID 19 pozostającej w izolacji od dziecka
MATKI ZDROWE
Podwyższona higiena laktatora w DOMU I SZPITALU
Jak chronić karmienie piersią w czasie epidemii SARS CoV-2 w SZPITALU i W DOMU
- Co nowego – KORONAWIRUS 17 kwietnia 2020
NAJNOWSZE ARTYKUŁY:
- Najnowsze rekomendacje WHO – FAQ Breastfeeding and Covid 19 – WHO, 28.04
- Pozyskiwanie mleka od matki COVID 19 pozostającej w izolacji od dziecka w szpitalu. TO JEST MOŻLIWE!!!
- Covid-19 a karmienie piersią – prof. B. Królak-Olejnik, Standardy Medyczne
- Zalecenia Włoskiego Towarzystwa Neonatologicznego poparte przez
Unię Europejskich Towarzystw Neonatologicznych i Perinatologicznych (pl) - Rekomendacje hiszpańskie IHAN dla personelu medycznego podczas pandemii SARS CoV-2
- Zalecenia Europejskich Towarzystw Neonatologicznych i Perinatologicznych (ang)
Pomoc laktacyjna na czas epidemii!
Ruszyła Akcja #wagadlamalucha
- Komunikat CNoL w sprawie karmienia piersią i odciągania mleka przez kobiety zakażone wirusem SARS CoV-2 17 kwietnia 2020
Sposób postępowania z ciężarną lub matką karmiącą zakażoną SARS Co-V2 (Severe Acute Respiratory Syndrome) niewiele różni się od postępowania w przypadku wirusów z grupy Corona, takich jak SARS-CoV oraz MERS-CoV (Middle Eastern Respiratory Syndrome), a także zakażeń wirusami grypy o ciężkim przebiegu np. H1N1. Choroby te nie stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią lub mlekiem kobiecym. Jednak wymagają uwagi poświęconej zminimalizowaniu ryzyka zakażenia dziecka i personelu medycznego. SARS CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową w bliskim kontakcie z osobą zarażoną, ale też poprzez dotyk do powierzchni skażonych wydzielinami. Odnotowano pierwszy przypadek noworodka zakażonego SARS CoV-2 po urodzeniu. CZYTAJ CAŁOŚĆ TUTAJ lub TUTAJ
- Komunikat w sprawie prewencji zakażeń 17 kwietnia 2020
ZALECENIA GIS
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
(więcej…)
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. - Wielkanoc 2020 10 kwietnia 2020
Ile razy idąc pod górę nie wierzyłeś, że dojdziesz?
A jednak!
Zawsze jest coś pięknego i radosnego u celu wędrówki.
Nadziei, wytrwałości i pokoju w sercu na Święta Wielkanocy
Życzą Centrum Nauki o Laktacji i Fundacja Twórczych Kobiet
- Dziękujemy Mamom! 9 kwietnia 2020
Dziękujemy wszystkim Mamom za trud rodzenia i karmienia dzieci!
Jesteście bohaterkami! Dajecie siłę i nadzieję nam wszystkim!
Spokojnych i Radosnych Świąt!
- KONFERENCJA ON LINE 6 kwietnia 2020
6 czerwca 2020
„Karmienie piersią – chroni Matki i Dzieci”
W związku z sytuacją epidemiologiczną i niepewnością jutra zamiast dorocznego Zjazdu CNoL proponujemy bezpieczną Konferencję on-line. To nasza odpowiedź na trudne czasy! Nie ominiemy też tematu COVID-19, przyjrzymy się najnowszym doniesieniom dotyczącym opieki okołoporodowej i mleka kobiecego. Będziemy prezentować nagrodzone prace naukowe. Nie rezygnujemy z Warsztatów. Na zakończenie – Kabaret Grupy teatralnej ARIMA. Wydamy zaświadczenia potwierdzające udział z wykazem godzin kształcenia.
Zapisy TUTAJ
- Algorytm postępowania na czas pandemii 31 marca 2020
Algorytm postępowania z matką karmiącą piersią i mlekiem kobiecym w okresie pandemii SARS CoV-2
Najnowsze informacje i zalecenia dotyczące karmienia piersią i mlekiem kobiecym w czasie pandemii zamieszczamy w KORONAWIRUS, Zapraszamy do lektury zarówno matki jak i personel medyczny! Nowości będziemy anonsować poniżej:
UWAGA!
Zalecenia Europejskich Towarzystw Neonatologicznych i Perinatologicznych (ang)
Informacje dla Mam w ciąży na czas pandemii Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC)
Podwyższona higiena laktatora – szczególne warunki w okresie pandemii COVID-19
Zakładkę znajdą Państwo w menu na górze strony.
Pomoc laktacyjna na czas epidemii! Na liście doradców laktacyjnych zaznaczono osoby, które świadczą pomoc laktacyjną w różnych formach: teleporady, porady on-line, a także wsparcie w ramach AKCJI WIDZIALNA RĘKA. Dziękujemy doradcom za mobilizację!
Ruszyła Akcja #wagadlamalucha
- Komunikat CNoL w sprawie karmienia piersią i odciągania mleka przez kobiety zakażone wirusem SARS CoV-2 31 marca 2020
Sposób postępowania z ciężarną lub matką karmiącą zakażoną SARS Co-V2 (Severe Acute Respiratory Syndrome) niewiele różni się od postępowania w przypadku wirusów z grupy Corona, takich jak SARS-CoV oraz MERS-CoV (Middle Eastern Respiratory Syndrome), a także zakażeń wirusami grypy o ciężkim przebiegu np. H1N1. Choroby te nie stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią lub mlekiem kobiecym. Jednak wymagają uwagi poświęconej zminimalizowaniu ryzyka zakażenia dziecka i personelu medycznego. SARS CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową w bliskim kontakcie z osobą zarażoną, ale też poprzez dotyk do powierzchni skażonych wydzielinami. Odnotowano pierwszy przypadek noworodka zakażonego SARS CoV-2 po urodzeniu. CZYTAJ CAŁOŚĆ TUTAJ lub TUTAJ
- Komunikat w sprawie prewencji zakażeń 31 marca 2020
ZALECENIA GIS
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
(więcej…)
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. - Algorytm postępowania podczas pandemii – 25.03.20 27 marca 2020
Matka po porodzie, która pragnie karmić piersią CHORA NA COVID-19 przebywająca w szpitalu zakaźnym
- Przestrzeganie procedur przyjętych w placówce odnośnie możliwej izolacji dziecka
- Stymulacja laktacji poprzez regularne odciąganie mleka
- Karmienie dziecka mlekiem odciąganym lub mlekiem z banku mleka lub mlekiem modyfikowanym (wg przyjętych procedur) przez personel
- Jeśli ze względów organizacyjnych i higienicznych brak możliwości wykorzystania mleka matki – utylizacja
- Po zakończeniu izolacji rozpoczęcie przystawiania dziecka do piersi lub utrzymanie odciągania zgodnie z zasadami dla matek COVID-19 w domu
- Algorytm postępowania na czas pandemii – 25.03.20 26 marca 2020
Matka karmiąca piersią CHORA NA COVID-19 w szpitalu zakaźnym
- Izolacja od dziecka, które pozostaje w domu pod opieką rodziny
- Utrzymanie laktacji poprzez regularne odciąganie mleka
- Karmienie dziecka mlekiem z banku mleka lub mlekiem modyfikowanym wybranym stosownie do wieku i wskazań (teleporada z pediatrą POZ)
- Ze względów organizacyjnych i higienicznych brak możliwości wykorzystania mleka, utylizacja
- Po zakończeniu izolacji powrót do karmienia lub odciągania zgodnie z zasadami dla matek COVID-19 w domu
- Algorytm postępowania na czas pandemii – 25.03.20 25 marca 2020
Matka karmiąca piersią CHORA NA COVID-19 w domu
- Skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza w razie pogorszenia samopoczucia, wykaz placówek udzielających teleporad medycznych na stronie nfz.gov.pl lub pod całodobowym numerem 800-190-590
- Izolacja od pozostałych członków rodziny
- Może być wskazana izolacja od dziecka
- Myć ręce przed każdym karmieniem lub odciąganiem przynajmniej 30 sekund używając detergentu lub użyć płynu dezynfekującego na bazie alkoholu.
- Stosować maseczkę ochronną w czasie karmienia, którą po jednym użyciu powinno się trwale zutylizować nie dopuszczając do kontaktu z nią innych osób.
- Każdy kontakt matki ze sprzętem do odciągania wymaga zachowania podwyższonych zasad higieny: mycie i dezynfekcja rąk przed i po użyciu sprzętu, mycie i dezynfekcja sprzętu po użyciu lub stosowanie jednorazowych końcówek osobistych laktatora. Mycie i dezynfekcja sprzętu do karmienia. Mleko, które nie zostało pobrane według tych zasad nie nadaje się do podania dziecku.
- Odciągane mleko pobrane zgodnie z zasadami podwyższonej higieny osoba zdrowa z rodziny podaje dziecku.
- Dziecko między karmieniami powinno przebywać w oddzielnym pokoju, może przebywać w pokoju z matką, jednak w odległości przynajmniej 2 metrów, dodatkowo oddzielone np. zasłoną. Opiekę nad dzieckiem najlepiej powierzyć zdrowej osobie z rodziny.
- Algorytm postępowania na czas pandemii- 20.03.20 24 marca 2020
MATKA CHORA
z objawami infekcji dróg oddechowych łagodnymi – stan podgorączkowy, katar, ból gardła, bóle mięśni lub ostrymi – gorączka, kaszel, duszność
Matka karmiąca piersią CHORA w domu z PODEJRZENIEM ZAKAŻENIA SARS CoV-2
- Skontaktować się bezwzględnie z lekarzem w formie teleporady medycznej, wykaz placówek na stronie nfz.gov.pl
- Skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną lub bezpłatnym numerem 800-190-590
- Izolacja od społeczeństwa (wyłączenie z pracy, spotkań, transportu publicznego)
- Izolacja od pozostałych członków rodziny w miarę możliwości (oddzielna łazienka, a jeśli to nie jest możliwe – oddzielne ręczniki, środki czystości, oddzielne naczynia i sztućce, dezynfekcja klamek, blatów i innych dotykanych sprzętów)
- Wietrzyć pomieszczenia
- Przyjmować leki ograniczające objawy infekcji stosowane u matek karmiących, zalecanym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym pierwszego wyboru jest paracetamol
- Zakrywać nos i usta w czasie kaszlu, kichania
- Myć ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem, karmieniem lub odciąganiem przynajmniej 30 sekund używając detergentu lub użyć płynu dezynfekującego na bazie alkoholu.
- Stosować maseczkę ochronną w czasie karmienia
- KARMIĆ DZIECKO PIERSIĄ LUB ODCIĄGANYM MLEKIEM
- Algorytm postępowania na czas pandemii – 20.03.20 23 marca 2020
MATKA CHORA
z objawami infekcji dróg oddechowych łagodnymi – stan podgorączkowy, katar, ból gardła, bóle mięśni lub ostrymi – gorączka, kaszel, duszność
Matka karmiąca piersią CHORA w domu, bez kryteriów epidemiologicznych
- Skontaktować się z lekarzem w formie teleporady medycznej, wykaz placówek na stronie nfz.gov.pl
- Ograniczyć kontakty z innymi osobami w miarę możliwości
- Nie wychodzić z domu
- Wietrzyć pomieszczenia
- Przyjmować leki ograniczające objawy infekcji stosowane u matek karmiących
- Zakrywać nos i usta w czasie kaszlu, kichania
- Myć ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem, zwłaszcza karmieniem lub odciąganiem
- KARMIĆ DZIECKO PIERSIĄ LUB ODCIĄGANYM MLEKIEM
- Pomoc laktacyjna i wszystko o koronawirusie 22 marca 2020
Najnowsze informacje i zalecenia dotyczące karmienia piersią i mlekiem kobiecym w czasie pandemii zamieszczamy w KORONAWIRUS, Zapraszamy do lektury zarówno matki jak i personel medyczny! Nowości będziemy anonsować poniżej:
Zalecenia Europejskich Towarzystw Neonatologicznych i Perinatologicznych (ang)
Informacje dla Mam w ciąży na czas pandemii Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC)
Zakładkę znajdą Państwo w menu na górze strony.
Pomoc laktacyjna na czas epidemii! Na liście doradców laktacyjnych zaznaczono osoby, które świadczą pomoc laktacyjną w różnych formach: teleporady, porady on-line, a także rozmowy bezpłatne w ramach AKCJI WIDZIALNA RĘKA. Dziękujemy doradcom za mobilizację!
- Algorytm postępowania na czas pandemii 20 marca 2020
Matka karmiąca piersią ZDROWA bez kryteriów epidemiologicznych
1. Ograniczyć kontakty do osób z najbliższej rodziny (stałych domowników), które są zdrowe
2. Wychodzić na spacery na świeże powietrze unikając miejsc zatłoczonych (np. do lasu, parku)
3. Myć lub dezynfekować ręce sobie i dziecku po każdym wyjściu z domu, kontakcie z pieniędzmi, klamkami, sprzętami dotykanymi przez innych ludzi
4. Myć ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem, zwłaszcza przed karmieniem/odciąganiem
5. KARMIĆ PIERSIĄ LUB ODCIĄGANYM MLEKIEM JAK DOTYCHCZASMatka karmiąca piersią ZDROWA spełniająca którykolwiek z kryteriów epidemiologicznych
- Skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną lub bezpłatnym numerem 800-190-590
- Skontaktować się z lekarzem w formie teleporady medycznej, wykaz placówek na stronie www.nfz.gov.pl
- Prowadzić samoobserwację w kierunku objawów grypopodobnych, mierzyć temperaturę ciała 2 x/dzień
- Ograniczyć kontakty z innymi osobami w miarę możliwości
- Nie wychodzić z domu
- Myć ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem, zwłaszcza przed karmieniem/odciąganiem
- KARMIĆ PIERSIĄ LUB ODCIĄGANYM MLEKIEM JAK DOTYCHCZAS
- Algorytm postępowania na czas pandemii 19 marca 2020
MATKA ZDROWA
Jeśli nie spełnia kryteriów epidemiologicznych
1. Ograniczyć kontakty do osób z najbliższej rodziny (stałych domowników), które są zdrowe
2. Wychodzić na spacery na świeże powietrze unikając miejsc zatłoczonych (np. do lasu, parku)
3. Myć lub dezynfekować ręce sobie i dziecku po każdym wyjściu z domu, kontakcie z pieniędzmi, klamkami, sprzętami dotykanymi przez innych ludzi
4. Myć ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem, zwłaszcza przed karmieniem/odciąganiem
KARMIĆ PIERSIĄ LUB ODCIĄGANYM MLEKIEM JAK DOTYCHCZAS - Komunikat CNoL w sprawie karmienia piersią i odciągania mleka przez kobiety zakażone wirusem SARS CoV-2 lub chorujące na COVID-19 z dnia 16.03.2020 12 marca 2020
Sposób postępowania z ciężarną lub matką karmiącą zakażoną SARS Co-V2 (Severe Acute Respiratory Syndrome) niewiele różni się od postępowania w przypadku wirusów z grupy Corona, takich jak SARS-CoV oraz MERS-CoV (Middle Eastern Respiratory Syndrome), a także zakażeń wirusami grypy o ciężkim przebiegu np. H1N1. Choroby te nie stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią lub mlekiem kobiecym. Jednak wymagają uwagi poświęconej zminimalizowaniu ryzyka zakażenia dziecka i personelu medycznego. SARS CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową w bliskim kontakcie z osobą zarażoną, ale też poprzez dotyk do powierzchni skażonych wydzielinami. Odnotowano pierwszy przypadek noworodka zakażonego SARS CoV-2 po urodzeniu. CZYTAJ CAŁOŚĆ TUTAJ lub TUTAJ
- UWAGA! Egzamin przełożony 12 marca 2020
Zgodnie ze Rekomendacją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego po posiedzeniu Zespołu do spraw koordynacji działań w systemie szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19 informujemy, że Egzamin Teoretyczny dla kandydatów na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego nie odbędzie się 21 marca 2020 r. w Warszawie.
Egzamin odbędzie się 9 maja o godzinie 10.00 w formie on line. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z sekr@kobiety.med.pl do dnia 10 kwietnia.
- Nowe artykuły na stronie CNoL 17 lutego 2020
W Sekcji lekarskiej pojawiły się nowe artykuły!
W zakładce Żywienie dziecka znajdą Państwo tekst pt. Zbyt mały przyrost masy ciała u karmionego piersią noworodka,
a w zakładce Choroby matki artykuł pt. Zakażenia wirusem opryszczki zwykłej – część II.
Zachęcamy do lektury!
- Program Zjazdu CNoL 12 lutego 2020
- Czy karmienie piersią chroni środowisko – badanie CNoL 10 lutego 2020
Centrum Nauki o Laktacji prowadzi badania dotyczące różnych aspektów żywienia dzieci. Wyniki motywują świat medyczny do zmian praktyk w oparciu o naukowe dowody.
W tym roku zwracamy się do Mam małych dzieci, a także do wszystkich chętnych osób z ich otoczenia. Celem badania jest poznanie Państwa poglądów na temat karmienia dzieci oraz czynników mających wpływ na środowisko. Wyniki zostaną zaprezentowane 5 czerwca podczas naszej konferencji. Prosimy o wypełnienie poniższej ankiety, co nie zajmie Państwu więcej niż 5 minut.
Dziękujemy!
- Ruszyły zapisy na kurs PwL 2020/21! 3 lutego 2020
- Termin nadsyłania streszczeń 26 stycznia 2020
Szanowni Państwo!
Po raz pierwszy Centrum Nauki o Laktacji ma przyjemność zaprosić Państwa do zgłaszania doniesień naukowych z zakresu nauki o laktacji celem zaprezentowania ich podczas XIII Zjazdu w formie prezentacji ustnych bądź plakatów.
UWAGA! Termin nadsyłania streszczeń wydłużony do 5 lutego 2020 r.
Więcej informacji TUTAJ
- XIII Zjazd CNoL 27 grudnia 2019
Uwaga! Zapisy na XIII Zjazd CNoL i konferencję szkoleniowo-naukową „Karmienie piersią chroni matki, dzieci i…planetę” już rozpoczęte tutaj!
Przypominamy o nadsyłaniu streszczeń doniesień zjazdowych do końca stycznia!!! Szczegóły TUTAJ
- Standard Opieki Okołoporodowej w Rzeszowie 7 grudnia 2019
W dniach 5 i 6 grudnia 2019 odbył się kurs Karmienie Piersią – Standard Opieki Okołoporodowej w szpitalu Pro Familia w Rzeszowie. Uczestniczki – położne, pielęgniarki i lekarki były zaangażowane, chętnie zadawały pytania i brały udział w dyskusji. Rzeszów to piękne i gościnne miasto, które zawsze chętnie odwiedzamy. Kurs przeprowadziły: Jolanta Zmarlak położna, CDL, Mgr Agnieszka Gąsior-Guziak, CDL i Lek. med. Katarzyna Raczek-Pakuła, IBCLC, CDL.
- Kurs w Gdańsku 6 grudnia 2019
W dniu 5 grudnia br. w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku po raz pierwszy Centrum Nauki o Laktacji przeprowadziło 6cio godzinny kurs „Opieka kompleksowa nad matką i dzieckiem w okresie laktacji”. W kursie uczestniczyło ponad 30 osób a program kursu składał się z 3 bloków tematycznych:
– Komunikacja między personelem a pacjentem prowadzony przez Mgr Kinga Osuch CDL, IBCLC.
– Komunikacja z matką wcześniaka – rodzic członkiem zespołu terapeutycznego i Protokół oceny umiejętności ssania – wsparcie matki i dziecka w czasie aktu karmienia piersią prowadzony przez Mgr Agnieszka Muszyńska CDL. Wszystkim debiutującym w tym kursie serdecznie dziękujemy za aktywność i życzymy sukcesów w kompleksowej opiece nad matką i dzieckiem w okresie laktacji.
- Kurs w Koszalinie 5 grudnia 2019
Centrum Nauki o Laktacji przy współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego przeprowadza kolejny kurs w tym roku pt. Karmienie piersią i mlekiem kobiecym wcześniaków i dzieci chorych – standard opieki w szpitalach III poziomu referencyjnego. Kurs odbył się w dniach 3-4 grudnia br. w Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie ul. T. Chałubińskiego 7. Kurs przeprowadziły Mgr Kinga Osuch, IBCLC, CDL i Mgr Agnieszka Muszyńska, CDL. Dziękujemy za wszystkim za zaangażowanie.
- Zaproszenie do nadsyłania doniesień naukowych 20 listopada 2019
Po raz pierwszy Centrum Nauki o Laktacji ma przyjemność zaprosić Państwa do zgłaszania doniesień naukowych z zakresu nauki o laktacji celem zaprezentowania ich podczas XIII Zjazdu w formie prezentacji ustnych bądź plakatów.
Szczególnie docenimy prace dotyczące:
- terapii zaburzeń laktacji i innych problemów klinicznych
- tegorocznego hasła Zjazdu: Karmienie piersią – chroni matki, dzieci …. i planetę,
- oraz prace, które nie były jeszcze prezentowane i stanowią dorobek naukowy autora.
Ważne daty:
20 listopada 2019 r. Ogłoszenie Zaproszenia do nadsyłania Doniesień Naukowych
31 stycznia 2020 r. Ostateczny termin nadsyłania streszczeń
28 lutego 2020 r. Ostateczny termin poinformowania autorów o przyjęciu Doniesień
30 kwietnia 2020 r. Termin przygotowania Doniesienia do materiałów Zjazdowych
05 czerwca 2020 r. Prezentacja Doniesień podczas Zjazdu CNoL
- Kurs KPSOO w Krakowie 19 listopada 2019
W dniach 16-17.11. 2019 odbył się Kurs KPSOO w Krakowie w Szpitalu Uniwersyteckim, który znajduje się w pięknym stylowym budynku.
W szkoleniu uczestniczyły położne, z których niejedna ma już tytuł doradcy laktacyjnego!
Poruszony temat tak zwanej „diety matki karmiącej”, jak zwykle wzbudził wiele emocji. Szkoda, że nie wszyscy pracownicy szpitala mogli być na szkoleniu…
Szkolenie przeprowadziły m.in. dr Katarzyna Raczek-Pakuła IBCLC, CDL, mgr Kinga Osuch IBCLC, CDL, Maria Kaleta IBCLC, CDL.
- Zapraszamy na zjazd! 19 listopada 2019
Centrum Nauki o Laktacji zaprasza położne, pielęgniarki, lekarze, absolwentki naszych kursów – osoby zajmujące się na co dzień opieką nad matką i dzieckiem, specjalistycznym poradnictwem laktacyjnym, a także wspierające i propagujące karmienie piersią w swoich środowiskach, na konferencję szkoleniowo-naukową pt. „Karmienie piersią – chroni matki, dzieci i… planetę”, która odbędzie się w dniach 5 – 6 czerwca 2020 roku w hotelu SANGATE Hotel Airport, ul. 17 Stycznia 32, 02-148 Warszawa.
- Konferencja „Analiza marketingu żywności…” 17 listopada 2019
W dniu 15 listopada br. odbędzie się konferencja „Analiza marketingu żywności dla niemowląt w trosce o ochronę karmienia piersią w Polsce – wyniki pierwszego w Polsce badania z wykorzystaniem narzędzia Net-code”.
Centrum Nauki o Laktacji również tam będzie.
- Międzynarodowa Konferencja Laktacyjna PROLACTA w Poznaniu 17 listopada 2019
Centrum Nauki o Laktacji był Partnerem Międzynarodowej Konferencji Laktacyjnej PROLACTA w Poznaniu.
Konferencja odbyła się w dniu 9 listopada 2019r. Organizatorem tej konferencji jest Fundacja Opieki Okołoporodowej.
Międzynarodowa Konferencja Laktacyjna PROLACTA to połączenie rzetelnych informacji, najnowszych badań, wielu lat doświadczeń i odpowiedź na potrzeby środowiska okołolaktacyjnego.
(więcej…) - Szkolenie w Ostrowie Wielkopolskim 6 listopada 2019
Centrum Nauki o Laktacji z udziałem Fundacja Bank Mleka Kobiecego przeprowadziło szkolenie w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Limanowskiego 20/22.Szkolenie „Karmienie piersią i mlekiem kobiecym wcześniaków i dzieci chorych – standard opieki w szpitalach III poziomu referencyjnego”, które odbyło się w dniach 29-30.10. 2019 roku. W programie min. Skład i funkcja pokarmu kobiecego – różnice w składzie mleka matki wcześniaka a zapotrzebowanie żywieniowe noworodka z małą i ekstremalnie małą masą urodzeniową oraz Postępowanie z mlekiem matki dla dziecka zdrowego i chorego w domu i w szpitalu. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i owocne uczestnictwo w zajęciach.
- Jesienne sesje kursu PwL 29 października 2019
Po wakacyjnej przerwie wracamy do dynamicznego działania. Za nami już nie jedna, a dwie sesje tegorocznego kursu Problemy w Laktacji. Nasze kursantki dzielnie zdobywały wiedzę podczas serii wykładów i warsztatów praktycznych. Następna sesja już listopadzie!
- Kurs SOO w Żarach 19 czerwca 2019
Wykładowcy z grupą „uczniów” Kurs Karmienie piersią standard w opiece okołoporodowej odbył się 11-12.06. 2019 w Żarach w Szpitalu Na Wyspie Sp. z o. o., z siedzibą przy ul. Pszennej 2. Szkoliły Jolanta Zmarlak, Katarzyna Asztabska i Sylwia Jeż. Wspaniała atmosfera kursu!
- Kurs SOO w Olecku 17 czerwca 2019
Cudne jeziora Cudne kobiety Właśnie skończył się Kurs SOO w Centrum Medycznym Zakład Opieki Zdrowotnej „Olmedica” w Olecku Sp. z o.o. Czerwiec wśród jezior i wspaniałych kobiet – pracownic szpitala w Olecku, Gołdapii i okolic. 14-15 czerwca szkoliły nasze CDL Kinga Osuch i Katarzyna Raczek-Pakuła. Dziękujemy wykładowcom i uczestnikom. Był to ostatni kurs przed wakacjami.
- Kurs SOO w Chojnicach 30 maja 2019
Uprzejmie informujemy, że mgr Joanna Żołnowska i Joanna Winiarska, Certyfikowane Doradczynie Laktacyjne z Centrum Nauki o Laktacji przeprowadziły kolejne szkolenie pt. Karmienie piersią standard w opiece okołoporodowej w Szpitalu Specjalistycznym im. J. K. Łukowicza w Chojnicach. Na kursie było ok 40 osób.
Wykładowczynie dziękują Dyrekcji Szpitala za serdeczne przyjęcie i bardzo dziękują uczestniczkom szkolenia pielęgniarkom i położnym za aktywne uczestnictwo w zajęciach oraz zgodę na wspólne zdjęcie.
- Już po XII Zjeździe CNoL!!! 28 maja 2019
Tegoroczny XII Zjazd Centrum Nauki o Laktacji odbył się w dniach 7-8 czerwca 2019 w Warszawie w Hotelu Sangate Airport. W konferencji szkoleniowo-naukowej pt. Karmienie piersią naukowo i praktycznie wzięło udział 440 osób!!!. W warsztatach – 250!!! Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, wykładowcom i organizatorom Zjazdu 🙂 Zdjęcia TUTAJ. Program jeszcze TUTAJ
- Podziękowanie za akcję #karmiędługo 23 maja 2019
Fundacja Twórczych Kobiet i placówka edukacyjna Centrum Nauki o Laktacji składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w akcję #karmiędługo.
Szczególne słowa uznania i wdzięczności za zaangażowanie w akcję kierujemy do naszego Partnera Mlekiem Mamy, ale także do: Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Fundacja Promocji Karmienia Piersią, Fundacja Opieki Okołoporodowe
- Stop dyskryminacji matek długokarmiących 22 maja 2019
Na zakończenie Akcji społecznej #Karmię długo, która odbyła się w dniach 15-22 maja 2019 wzywamy Wszystkich do zaprzestania dyskryminacji matek karmiących długo (powyżej roku). W imieniu uczestników akcji przesyłamy List do Pana Rzecznika Praw Obywatelskich z żądaniem pilnego zajęcia się tą sprawą. Akcja pokazała jak wspaniałe i oddane są matki oraz jak źle są traktowane przez część społeczeństwa, niestety również środowiska medyczne.
List do Rzecznika Praw Obywatelskich od CNoL i uczestników Akcji #Karmię długo
- Stop dyskryminacji 22 maja 2019
Może warto pójść dalej i zapewnić tak niezwykłym kobietom ochronę prawną. Godnym naśladowania przykładem są przepisy chroniące matki, w tym Polki, mieszające w Wielkiej Brytanii. Przepisy w brytyjskim The Equality Act 2010 zabraniają dyskryminowania kobiet z powodu karmienia piersią bez ograniczeń czasowych. Nie wolno ich poniżać, krytykować, odmawiać usług lub gorzej traktować niż inne osoby. Mają prawo karmić publicznie i nic nikomu nic do tego. Pracodawca też musi respektować te prawa.
Panie Rzeczniku Praw Obywatelskich – prosimy brać się do roboty!
List do Rzecznika Praw Obywatelskich
A wszystkich Polaków wzywamy – STOP DYSKRYMINACJI MATEK DŁUGOKARMIĄCYCH!
Akcja #Karmię długo pokazała jak wspaniałe i oddane są Polskie matki oraz jak źle są traktowane przez część społeczeństwa, niestety również środowiska medyczne. Wspierajmy je! Chwalmy! Stawajmy w ich obronie!
- Bo jej/jemu smakuje 21 maja 2019
Dowody potwierdzają korzyści długiego karmienia dla dzieci, ale rzadko słuchamy co mówią, co czują same dzieci. To mamy długokarmiące odpowiadają na potrzeby dzieci. Często mają dosyć, ale potrafią słuchać. Starsze dzieci umieją pięknie wyrażać swoje potrzeby dotyczące karmienia. Posłuchajcie: 1/Mamuś, jak ta pielusia pięknie pachnie Tobą. Twoim mleczkiem. 2/Kocham mamę i chcę pić jej mleczko. W nim czuć mamę.
Więcej link do artykułu na stronie www.cnol.kobiety.med.pl Długie karmienie piersią.
Zanim coś powiesz, spójrz spokojnie na wyniki badań. Opr. Nehring-Gugulska M., Bębenek D.
- Uśmiechnij się 20 maja 2019
Mamy długokarmiące bardzo świadomie i prawidłowo rozszerzają dietę dzieci, przestrzegając przy tym aktualnych rekomendacji lepiej niż populacja polskich rodziców. Większość mam samodzielnie przyrządza posiłki. Tylko 34% mam długokarmiących podaje dzieciom słodycze, co jest 3 krotnie rzadziej niż populacja polskich rodziców dzieci do 2. roku życia Dbają o higienę jamy ustnej dzieci równie prawidłowo. Mogą być stawiane za wzór do naśladowania.
Więcej link do artykułu na stronie www.cnol.kobiety.med.pl Długie karmienie piersią.
Zanim coś powiesz, spójrz spokojnie na wyniki badań. Opr. Nehring-Gugulska M., Bębenek D.
- Naturalnie jest pięknie 19 maja 2019
Wbrew obiegowym opiniom badania pokazują, że mleko matek po 12 miesiącach nadal zachowuje wysokie wartości odżywcze. Rodzice maluchów często martwią się, gdy dzieci słabo jedzą pokarmy stałe. Matki karmiące długo nie mają tego stresu, bo ich mleko uzupełnia brakujące składniki. Warto wiedzieć, że mleko sztuczne oraz sacharoza zawarta w produktach dla dzieci są bardziej próchnicotwórcze niż laktoza z mleka kobiecego.
Żywienie własnym mlekiem jest też ekologiczne, nie wytwarza żadnych odpadów, jest „no waste”. No i jest piękne!
Więcej link do artykułu na stronie www.cnol.kobiety.med.pl Długie karmienie piersią.
Zanim coś powiesz, spójrz spokojnie na wyniki badań. Opr. Nehring-Gugulska M., Bębenek D.
- Bo inwestuję w zdrowie 18 maja 2019
Mamy długokarmiące własnym wysiłkiem i ogromnym zaangażowaniem dbają o to, aby ich pociechy były żywione zgodnie z rekomendacjami WHO i światowych towarzystw naukowych. Zapewniają im najlepsze z możliwych programowanie żywieniowe, czyli prawidłowy metabolizm i ochronę przed chorobami w wieku dziecięcym i w dorosłości. Przy okazji dbają też o własne zdrowie, bo niższe ryzyko zachorowań dotyczy też matek. Jest to ważny wkład w kondycję całego społeczeństwa, czyli zdrowie publiczne. Niższa zachorowalność, zwłaszcza na choroby przewlekłe (otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia) to mniejsze koszty leczenia. Wszyscy zyskujemy! Warto wiedzieć, że korzyści zdrowotne często wiążą się z długością karmienia. Im dłużej tym większe, jest to tzw. efekt dawki.
Więcej link do artykułu na stronie www.cnol.kobiety.med.pl Długie karmienie piersią.
Zanim coś powiesz, spójrz spokojnie na wyniki badań. Opr. Nehring-Gugulska M., Bębenek D.
- Wspieraj nie hejtuj 17 maja 2019
Mamy długokarmiące (DKP) są w Polsce jedną z bardziej krytykowanych grup społecznych. Ponad 60% spotyka się z nieprzyjemnymi uwagami. W 76% były krytykowane, obrażane, wyśmiewane przez rodzinę lub znajomych. 75% usłyszało nieprzyjemne uwagi lub zalecenia od pracowników ochrony zdrowia w stylu: To już pora, aby odstawić od piersi, jest taka duża, a mleko Pani już nie jest wartościowe.
A przecież te mamy nic złego nie robią. Mają prawo tak żywić dzieci. Inwestują w zdrowie dziecka, swoje i nasze jako społeczeństwa. Podnoszą nam wskaźniki zdrowotne. Dzięki nim system ochrony zdrowia oszczędza. To skąd ten hejt?
Więcej link do artykułu na stronie www.cnol.kobiety.med.pl Długie karmienie piersią.
Zanim coś powiesz, spójrz spokojnie na wyniki badań. Opr. Nehring-Gugulska M., Bębenek D.
- Bo chcę 16 maja 2019
Szacuje się, że w Polsce 50 tysięcy matek karmi dzieci swoim mlekiem ponad rok lub dłużej. Długość karmienia zależy od cech gatunkowych takich jak: czas trwania ciąży, dojrzałość osesków, potrzeby żywieniowe, wyżynanie się zębów, dojrzałość układu immunologicznego. Z analiz antropologicznych wynika, że u człowieka karmienie naturalnie kończy się między 2 a 7 rokiem życia. Średnia długość karmienia liczona dla świata wynosi 3,8 roku, jednak w naszym obszarze kulturowym za długie karmienie piersią lub mlekiem kobiecym (odciąganym i podawanym dziecku) uważa się karmienie ponad 12 miesięcy.
Więcej link do artykułu na stronie www.cnol.kobiety.med.pl Długie karmienie piersią.
Zanim coś powiesz, spójrz spokojnie na wyniki badań. Opr. Nehring-Gugulska M., Bębenek D.
- Mam prawo 16 maja 2019
Zgodnie ze światowymi rekomendacjami najzdrowszym sposobem żywienia dzieci jest karmienie mlekiem kobiecym wyłącznie przez około 6 miesięcy i kontynuowanie w czasie wprowadzania stałych produktów przez rok, dwa lub dłużej. Żadna instytucja nie podaje terminu zakończenia karmienia naturalnego pozostawiając tę decyzję w gestii matek i dzieci.
Więcej link do artykułu na stronie www.cnol.kobiety.med.pl Długie karmienie piersią.
Zanim coś powiesz, spójrz spokojnie na wyniki badań. Opr. Nehring-Gugulska M., Bębenek D.
- Akcja społeczna #karmiędługo 11 maja 2019
Akcja #karmiędługo mająca na celu odkłamanie długiego karmienia piersią w oparciu o fakty naukowe rozpoczęła się. Temat dnia: MAM PRAWO.
Zgodnie ze światowymi rekomendacjami najzdrowszym sposobem żywienia dzieci jest karmienie mlekiem kobiecym wyłącznie przez około 6 miesięcy i kontynuowanie w czasie wprowadzania stałych produktów przez rok, dwa lub dłużej. Żadna instytucja nie podaje terminu zakończenia karmienia naturalnego pozostawiając tę decyzję w gestii matek i dzieci.
W zakładce Wiedza o laktacji znajdziecie najnowszy ARTYKUŁ!
Zanim coś powiesz, spójrz spokojnie na wyniki badań. Opr. Nehring-Gugulska M. Bębenek DPrzez kolejne 8 dni będą prezentowane kolejne hasła i posty z informacjami z badań. Przyłączcie się!!! Zasięg akcji zależy od Was!
[więcej link do artykułu na stronie www.cnol.kobiety.med.pl Długie karmienie piersią.
- Wesołego Alleluja! 20 kwietnia 2019
- Kurs w Garwolinie 1 kwietnia 2019
uczestniczki kursu w czasie wykładu
29 marca został przeprowadzony przez Centrum Nauki o Laktacji kolejny kurs „Karmienie piersią w praktyce szpitala”. Szkoliła mgr Magdalena Paszko i mgr Kinga Osuch, doświadczona kadra CNoL. Kurs odbył się w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Garwolinie. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom i dziękujemy wykładowcom za przeprowadzenie kursu!
- Zgoda matki 30 marca 2019
W naszej pracy dydaktycznej wykorzystujemy często zdjęcia lub filmy z wizerunkiem naszych pacjentów. Robimy to oczywiście za ich wiedzą i zgodą. Jesteśmy im bardzo wdzięczne, że pragną wspierać NAUKĘ O LAKTACJI. Część zdjęć znalazło się w naszym podręczniku. Aby ułatwić Wam pracę opracowałyśmy dokument pt. Zgoda na wykorzystanie wizerunku matki lub dziecka. Dostępny w Warsztacie Doradcy CDL .
- Egzamin na CDL 25 marca 2019
Dnia 23 marca o 11.00 odbył się egzamin teoretyczny na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Udział wzięło 156 osób. Najwyższy wynik – 97%. Próg punktowy 68. Gratulujemy wszystkim zdającym!
- Kurs w Wyszkowie 25 marca 2019
W dniu 22 marca br. w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie odbył się kurs pt. „Karmienie piersią w praktyce szpitala”. Gratulujemy ukończenia kursu! Dziękujemy Joannie Piątkowskiej i Kindze Osuch za przeprowadzenie tego kursu.
- Pomoc laktacyjna w internecie – nowe badanie CNoL 24 marca 2019
Zapraszamy do udziału w kolejnym badaniu dotyczącym sytuacji polskich matek, które rozpoczynają karmienie piersią lub odciąganym mlekiem. Prosimy Mamy dzieci w wieku od urodzenia do końca 3 roku o wypełnienie krótkiej ankiety (18 pytań). Ciekawi nas szeroki i mało znany obszar jakim jest internet. Czego szukają tam Mamy? Jak jest dla nich ważny? Czy pomaga rozwiać wątpliwości? Czy uzyskują tam pomoc? Ważny jest każdy głos, również tych Mam, które nie miały problemów z karmieniem i tych, które nie szukają pomocy w internecie. Z góry dziękujemy. Wyniki przedstawimy na Zjeździe CNoL i również opublikujemy. WYPEŁNIJ ANKIETĘ I UDOSTĘPNIJ INNYM MAMOM
- Program XII Zjazdu już gotowy 20 marca 2019
Drodzy uczestnicy zjazdu! Szczegółowy program Zjazdu wraz z programem warsztatów jest już dostępny TUTAJ Zapraszamy do zapoznania się!
- Nasze kursantki piszą artykuły 16 marca 2019
Tegoroczne, pilne uczestniczki kursu opracowują niezwykle ciekawe artykuły z tematów przydatnych w naszej codziennej pracy. W tym tygodniu polecamy artykuł o przekarmianiu dzieci i o skali do oceny …stolca! Poczytajcie!
- Badanie w szkołach rodzenia 24 stycznia 2019
W tym roku chcemy dowiedzieć się jak szkoły rodzenia przygotowują mamy do karmienia piersią.
Dziękujemy wszystkim mamom za wypełnienie ankiety. Wyniki badania na naszym Zjeździe w czerwcu!
- XII Zjazd CNoL 7-8 czerwca 2019 16 stycznia 2019
- Życzenia na Boże Narodzenie 2018 16 stycznia 2019
- Raport o stanie karmienia piersią w Polsce 16 stycznia 2019
Raport z badania pt. Czy Polska jest krajem przyjaznym matce i dziecku 2018 – część 3 – ocena opieki laktacyjnej sprawowanej przez położne w szpitalu, lekarzy rodzinnych i doradców/konsultantów laktacyjnych – prezentowany na ostatnim zjeździe – JEST już dostępny TUTAJ
- Recertyfikacja CDL 16 stycznia 2019
Szanowni Certyfikowani Doradcy Laktacyjni!
Informujemy, że uruchomiliśmy ścieżkę recertyfikacji dla CDL 2012. Termin wygaśnięcia Certyfikatu mija w czerwcu 2019. Do 01 listopada 2018 należy się zarejestrować, aby mieć czas na zebranie dokumentów!
Więcej informacji dostępnych jest w zakładce RECERTYFIKACJA
- Ochrona danych osobowych 16 stycznia 2019
Szanowni Państwo,
Pragniemy poinformować, że od 25 maja 2018 roku będą obowiązywać nowe zasady ochrony danych osobowych. Wdrożyliśmy przepisy RODO i Państwa dane są bezpieczne. Więcej w zakładce RODO
- Karmienie piersią lub mlekiem kobiecym jako złoty standard w żywieniu niemowląt już dostępne w Publikacjach! 12 maja 2018
Zapraszamy do lektury świeżo umieszczonej pozycji w dziale Publikacje – Karmienie piersią lub mlekiem kobiecym jako złoty standard w żywieniu niemowląt
- Nowe badanie CNoL 11 maja 2018
Przystępujemy do kolejnej edycji naszego badania pt. Czy Polska jest krajem przyjaznym matce i dziecku? aby wraz z kampanią Mleko Mamy Rządzi opracować kolejny Raport. Mamy szansę poznać rzeczywistość opartą na faktach, a nie obiegowych opiniach i marzeniach urzędników. Badanie tegoroczne ma 3 części.
(więcej…) - Krzyż Zasługi za uparte dążenie do celu 11 maja 2018
2 lutego 2018 roku dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska otrzymała odznaczenie państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi za całokształt pracy naukowej i szkoleniowej, za zasługi w promocji zdrowia, wspierania kobiet karmiących piersią, edukacji personelu medycznego w zakresie naturalnego karmienia niemowląt. (więcej…)
- XI ZJAZD CENTRUM NAUKI O LAKTACJI 8 maja 2018
Centrum Nauki o Laktacji serdecznie zaprasza na konferencję szkoleniowo-naukową pt.„Karmienie piersią – skoro naturalne,to dlaczego bywa trudne?”, która odbędzie się w dniach 8 – 9 czerwca 2018 roku w hotelu SANGATE Hotel Airport, ul. Komitetu Obrony Robotników 32 – dawniej ul. 17 Stycznia 32, 02-148 Warszawa.
Gość specjalny: prof Juan Miguel Rodríguez
Zaproszenie i program - Konferencja „Położna w świecie nauki i praktyki”. Weź udział w najważniejszym spotkaniu położnych! 5 maja 2018
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska i PZWL Wydawnictwo Lekarskie mają zaszczyt zaprosić na konferencję „Położna w świecie nauki i praktyki”, która odbędzie się 23-24 marca 2018 r. w Warszawie. (więcej…)
- Mamy odpowiedź Ministra Zdrowia na nasz list 12 kwietnia 2018
W czerwcu br. wysłaliśmy list do Ministra Zdrowia wnioskując o refundację porad laktacyjnych na poziomie specjalistycznym oraz WYRÓWNANIE SZANS WSZYSTKICH KOBIET poprzez finansowanie z budżetu procedur i sprzętu koniecznego do pozyskiwania mleka biologicznej matki, dając mu pierwszeństwo przed finansowaniem sztucznych mieszanek. (więcej…)