Zjazd odbył się 12-13 czerwca 2015 na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Miecznikowa 1, Warszawa. Współorganizatorem zjazdu był Zakład Dydaktyki Ginekologiczno – Położniczej, Wydziału Nauki o Zdrowiu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W piątek o godzinie 10.00 dr n. med. Magdalena Nehring – Gugulska i lek. Monika Żukowska-Rubik przywitały gości i otworzyły konferencję krótkim podsumowaniem roku szkonego 2014/15.
Słowo wstępne wygłosiła prof. Ewa Dmoch – Gajzlerska, prodziekan kierunku położnictwo Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, zwracając uwagę na wieloletnią współpracę pomiędzy WUM a CNoL oraz wagę tematu jakim dla zdrowia publicznego jest karmienie naturalne.
prof. dr hab. med. Roman Nowicki, kierownik kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUM wygłosił wykład pt. Zmiany skórne u noworodków i niemowląt – jak ustrzec dziecko przed błędnym rozpoznaniem AZS, a matkę przed eliminacyjną dietą „na wszelki wypadek”? Niestety niewiele dowiedzieliśmy się o różnicowaniu częstych w naszej praktyce zmian skórnych, ale za to dowiedzieliśmy się jak zapobiegać wysuszaniu naskórka, jak pielęgnować skórę u chorych na AZS, jak pracować z rodziną atopową.
Absolutnym hitem konferencji był wykład dr n. med. Piotra Dziechciarza pt. Alergia na białko mleka krowiego u dzieci karmionych piersią. Wiele hałasu o nic? Prelegent chcąc precyzyjnie odpoiwedzieć na zadane pytanie, zadał sobie nie lada trud i przeanalizował ważniejsze publikacje dotyczące alergii na BMK u niemowląt karmionych piersią. Okazuje się, że nawet w najpoważniejszych opracowaniach zajmuje ona marginalne miejsce. Wniosek – nie jest taka częsta, jak niejednokrotnie nam się wydaje. Wprawdzie około 1/3 dzieci ma objawy mogące sugerować ABMK, ale szczegółowa diagnoza potwierdza tylko u 0,5% dzieci. Metody diagnostyczne mają dość niską swoistość: poziom swoistych IgE (swoistość 48%), co oznacza, że 1 wynik na 2 jest nie pewny. W diagnostyce stosuje się głównie metodę eliminacji i prowokacji BMK. Jednak trzeba brać pod uwagę, że dieta eliminacyjna zastosowana u matki ma czułość 1 na 100. Jesli w ogóle ją zastosować to tylko na 2 (max. 4) tygodnie. I brać pod uwagę, że w 100 przypadkach na diecie, tylko jeden okaże się alergią!
Po przerwie wręczylismy 45 certyfikatów Doradcy Laktacyjnego CDL 2015 oraz 15 Promotora Karmienia Piersią.
Wysłuchaliśmy ciekawej przentacji p. Ewy Wietrak, promotorki karmienia piersią, reprezentującej firmę Holbex, pt. Jak wspomóc mamy w okresie karmienia piersią?
Następnie prof. dr hab. n. med. Barbara Królak-Olejnik przedstawiła wyniki badań z terenu Polski, a lek. Monika Żukowska-Rubik udowodniła na podsatwie literatury światowej, że Karmienie piersią to proces naturalny – nie poddaje się schematom!!!
Na zakończenie dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska inne spojrzenie na patogenezę i leczenie zapalenia piersi
Sesja warsztatowa
POŁOŻNE Kryzys laktacyjny – walczyć z nim czy go wykorzystać?mgr Agnieszka Muszyńska, mgr Joanna Żołnowska
1. Dwugłos w sprawie kryzysu laktacyjnego – jak rozumieją go matki a jak profesjonaliści. Czy mówimy o tym samym?
2. Czy istnieją etapy laktacji szczególnie wrażliwe na występowanie kryzysu?
3. Analiza przypadku – czy kryzys laktacyjny może mieć drugie dno?
4. Podsumowanie – próba stworzenia algorytmu rozpoznawania i wychodzenia z kryzysu laktacyjnego
PSYCHOLOG +POŁOŻNA Czy porażka laktacyjna może być sukcesem? mgr Agnieszka Pietkiewicz, mgr Kinga Osuch
Położna: „Czy tak samo jak ja przeżywasz czasami poczucie laktacyjnej porażki? Pomagasz matce, angażujesz swoją wiedzę umiejętności i serce i niewiele z tego wynika? Jeśli tak, zastanówmy się razem, co z tym zrobić.”
Psycholog: „Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś nowego o sobie i dla siebie. Jeśli chcesz przyjrzeć się trudnościom w kontakcie z pacjentką po porodzie i temu, co Ty sama możesz zrobić by ten kontakt był łatwiejszy. Wreszcie, jeśli masz ochotę poszukać nowych odpowiedzi na pytanie o to, jak skutecznie pomagać innym, to zapraszamy.”
BIOLODZY Co zostaje po odwirowaniu mleka kobiecego – jak na karmienie naturalne patrzy biolog?dr n. biol. Aleksandra Wesołowska, mgr Zofia Słodkowska
Pokażemy wirowanie mleka o różnej zawartości tłuszczu, pracę pod laminarem, zobaczycie mleko ludzkie „od środka”. Pokażemy też prawidłowe porcjowanie i przechowywanie mleka, zwrócimy uwagę na wzrost bakterii, zmiany składu w trakcie przechowywania. Odpowiemy na nurtujące Was pytania, które rodzą się podczas praktyki.
Logopedzi Jak poradzić sobie z mało aktywnym dzieckiem? mgr Paulina Stobnicka-Stolarska, mgr Magdalena Bednarczyk
Na warsztacie będziemy oglądać filmy i rozmawiać o dzieciach, które mają trudności w karmieniu piersią. Trudności te nie zawsze maja charakter stricte laktacyjny. Zarówno matka i dziecko, wydają się być przygotowani do karmienia. Z powodów, o których będziemy mówić na spotkaniu, maluch słabo organizuje się do karmienia, leniwie ssie, zasypia, wypuszcza brodawkę lub nadmiernie denerwuje się i placze. Zachęcamy dobsp;wymiany doświadczeń, cobsp;pomoże nam wszystkim w codziennej pracy z matką i dzieckiem.
WSPÓŁORGANIZATORZY
KOMITET NAUKOWO-ORGANIZACYJNY
Prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska
Prof. dr hab. n. med. Barbara Królak-Olejnik
Dr Monika Żukowska-Rubik
Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
PATRONAT
Polskie Towarzystwo Neonatologiczne,
Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci,
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych
Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci,
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych
KOMITET HONOROWY ZJAZDU
Prof. Dr hab. N. Med. Ewa Helwich
Konsultant krajowy ds. Neonatologii, Kierownik Kliniki Neonatologii I Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki I Dziecka w Warszawie
Prof. Dr hab. N. Med. Stanisław Radowicki
Krajowy Konsultant w dziedzinie ginekologii I położnictwa, kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej w Szpitalu Klinicznym KS. Anny Mazowieckiej w Warszawie
Prof. Dr hab. N. Med. Maria K. Borszewska-Kornacka
Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Kierownik Kliniki Neonatologii I Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Prof. Dr hab. N. Med. Hanna Szajewska
Sekretarz Generalny ESPGHAN, Kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Rada Naukowa CNoL
Prof. Dr hab. N. Med. Andrzej Radzikowski
Kierownik Kliniki Gastroenterologii I Żywienia Dzieci I Katedra Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Rada Naukowa CNoL
Prof. Dr hab. N. Med. Janusz Benedykt Książyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci, Klinika Pediatrii, Centrum Zdrowia Dziecka
Dr n. Hum. Barbara Kot –Doniec
Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek I Położnych w Warszawie, Rada Naukowa CNoL
PATRONAT MEDIALNY
PARTNERZY
SPONSOR ZŁOTY
SPONSOR SREBRNY
SPONSORZY
Wieczór umilił duet Jacek i Kasia Sienkiewiczowie, dzieci słynnego Kuby, członkowie i założyciele zespolu Hollow Quartet www.facebook.com/hollowquartet Muzyka tego duetu to autorskie utwory pochodzące z ich zespołu Hollow Quartet oscylujące w okół ballady, folku i popu oraz covery takich artystów jak: Joni Mitchell, Tracy Chapman, Bob Marley czy Paul Simon. Wszystko to w aranżacji na ciemny altowy wokal, pianino, niezywkle rzadki w Polsce instrument – mandolinę i zamiennie afrykański bęben djembe.