Jak wybrać lek?
Masz obawy? Szukasz wiarygodnych źródeł? Oto kilka z nich:
- American Academy of Pediatrics. Committee on Drugs: The Transfer of Drugs and Therapeutics Into Human Breast Milk: An Update on Selected Topics. Paediatrics 2013. http://pediatrics.aappublications.org/content/132/3/e796 (dawniej publikowała lekospisy, teraz podaje tylko dane leków i substancji zwiększonego ryzyka, a rekomenduje używanie bazy leków LACTMED.
- LACTMED, http://toxnet.nlm.nih.gov/ (oraz aplikacja na smartfon LactMed@NIH)
- E-LACTANCIA, http://www.e-lactancia.org/ (w języku hiszpańskim i angielskim, łatwa w użyciu, pokazuje ryzyko kolorami)
- Hale TW, Rowe HE. Medications and Mothers’ Milk 2019. XVIII ed. Springer Publishing Company. New York 2019.
- www.infantrisk.com (placówka informacyjna prof. Hale, do której można dzwonić, pisać i sprawdzać leki)
- Nehring-Gugulska M, Jasińska K, Nehring P. Matka karmiąca dziecko wymaga leczenia – czy to jest bezpieczne. Aktualne wytyczne i praktyka kliniczna. Medycyna Praktyczna – Pediatria 2/2018
- Laktacyjny Leksykon Leków na naszej stronie
Najlepszym ze znanych nam lekospisów jest ten stworzony przez Prof. Thomas`a W. Hale`a:Medications and mothers’ milk, aktualizowany co dwa lata. Korzystamy z niego od wielu lat, dobierając precyzyjnie dawkę i sposób podawania każdego leku naszym pacjentkom. Nasz Laktacyjny Leksykon Leków został stworzony we współpracy z prof. Hale.
Profesor Thomas Hale już w 1990 roku zauważył, że wiedza naukowa z zakresu stosowania leków u karmiących matek jest bardzo uboga. Początkowo sam, a później z zespołem naukowców zaczął zbierać prace badawcze, obserwacyjne, wykonane w grupach karmiących matek przyjmujących dany lek, badania farmakokinetyki leku u kobiety i dziecka, prace z pogranicza etyki wykonywane w krajach Trzeciego Świata. Owocem tej pracy jest ponad 1200-stronicowy lekospis, aktualnie w wersji XVII wydania. Można go kupić w wydawnictwie Springer i w naszym sklepiku.
Profesor Hale stworzył kategorie ryzyka stosowania leków podczas laktacji (Hale’s Lactation Risk Categories) podobnie do znanych kategorii ryzyka ciążowego według FDA (Food and Drug Administration).
L1 „najbezpieczniejsze”
Grupa ta obejmuje leki, które były przyjmowane podczas laktacji przez dużą liczbę matek bez żadnego zaobserwowanego negatywnego efektu u karmionego dziecka. Na lekach z tej grupy były przeprowadzane badania wśród matek karmiących piersią, które nie wykazały ryzyka dla dziecka ani możliwości odległego działania szkodliwego. Obejmuje także produkty lecznicze niedostępne drogą doustną dla dziecka.
L2 „bezpieczniejsze”
Grupa ta obejmuje leki, które były stosowane u ograniczonej liczby matek, które na wykazały działań niepożądanych u karmionych dzieci. Grupę tą stanowią także leki, dla których istnienie ryzyka po zastosowaniu leku jest mało prawdopodobne.
L3 „prawdopodobnie bezpieczne”
Nie istnieją kontrolowane badania na grupie kobiet karmiących piersią, jednakże ryzyko niepożądanego działania leku u karmionego dziecka jest możliwe. Tyczy się także leków, dla których badania wykazały tylko minimalny niezagrażający efekt niepożądany. Lek należący do tej grupy powinien być podany tylko wtedy, gdy korzystny efekt przewyższa ryzyko, które niesie dla karmionego dziecka. Ponadto wszystkie nowe leki, które nie mają przeprowadzonych odpowiednich badań, są automatycznie kwalifikowane do tej grupy, co jest niezależne od tego, jak bardzo mogą być bezpieczne dla karmionego dziecka.
L4 „prawdopodobnie szkodliwe”
Dla leków z tej grupy istnieją dowody szkodliwego wpływu na karmione dziecko albo wytwarzanie mleka, jednakże korzyści z ich zastosowania u matek karmiących mogą być akceptowalne pomimo ryzyka dla dziecka (np. jeżeli zastosowanie leku jest niezbędne dla ratowania życia albo z powodu zagrażającej poważnej choroby, w sytuacji, w której nie ma możliwości zastosowania innego, bezpieczniejszego preparatu lub jest on nieskuteczny).
L5 „szkodliwe”
Badania na grupie matek karmiących piersią wykazały istotne i udokumentowane ryzyko dla dziecka w oparciu o doświadczenia na ludziach. Grupę tą stanowią także leki o wysokim ryzyku szkodliwości dla dziecka. Ryzyko zastosowania leku z tej grupy u kobiety karmiącej piersią stanowczo przewyższa każdą możliwą korzyść z karmienia. Leki z tej grupy są przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią.
Kategorie ryzyka stosowania leku w ciąży wg FDA
Kategorie ryzyka stosowania poszczególnych preparatów leczniczych w ciąży zostały określone dla niemalże wszystkich stosowanych środków. Obecnie producenci leków dostarczają szczegółowych informacji o ryzyku jakie stanowi dla płodu stosowanie preparatu leczniczego w ciąży. W przedstawionej liście niektóre leki znajdują się w więcej niż jednej grupie ryzyka ciążowego, co wynika ze specyficznego, często odmiennego, działania na płód w zależności od okresu ciąży.
A – Do tej grupy należą leki, dla których przedstawiono kontrolowane badania kliniczne wykazujące brak ryzyka dla płodu podczas stosowania w pierwszym trymestrze ciąży oraz nie ma dowodów ryzyka stosowania w późniejszym okresie ciąży, a możliwość szkodliwości dla płodu wydaje się mało prawdopodobna.
B – Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu, jednakże leki w tej grupie nie mają badań przeprowadzonych na kobietach w ciąży. W tej grupie znajdują się także leki, dla których w badaniach na zwierzętach zaobserwowano efekt niepożądany u płodu (inny niż zmniejszenie płodności), którego istnienia nie potwierdziły kontrolowane badania u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży oraz nie ma dowodów ryzyka stosowania w późniejszym okresie ciąży.
C – Do tej grupy należą leki, dla których zaobserwowano w badaniach na zwierzętach działania niepożądane u płodu (teratogenność, embriotoksyczność lub inne) oraz, dla których nie ma kontrolowanych badań przeprowadzonych na kobietach ciężarnych albo badania na zwierzętach i u ludzi są niedostępne. Lek z tej grupy powinien być zastosowany tylko w przypadku, kiedy oczekiwany efekt przewyższa ryzyko.
D – Dla leków z tej grupy istnieją dowody szkodliwego działania na ludzkie płody, ale z ich zastosowanie u kobiet ciężarnych jest akceptowalne pomimo ryzyka (np. jeśli zastosowanie leku jest konieczne w sytuacji zagrożenia życia albo poważnej chorobie w których nie można zastosować leku bezpieczniejszego lub jest on nieskuteczny).
X – Grupę tą stanowią leki, dla których w badaniach na zwierzętach albo u ludzi udowodniono istnienie nieprawidłowości płodu i/lub istnieją dowody na ryzyko dla płodu oraz ryzyko zastosowania tych leków u kobiet ciężarnych przewyższa wszelkie korzyści. Leki z tej grupy są przeciwwskazane w u kobiet w ciąży oraz u kobiet, które mogą zajść w ciążę.
WYKAZ SKRÓTÓW STSOWANYCH W LEKSYKONIE
D. – dawka
duże D. – stosowany w dużych dawkach
now. – w okresie noworodkowym
wcześniak – stosowany w pierwszych tygodniach u matki wcześniaka
trym. – trymestr
przewl. – podczas stosowania przewlekłego
późno – w późnym okresie laktacji
mc – miesiące
lecz. – stosowany w dawce leczniczej
miejsc. – podczas stosowania miejscowego
p.o. – podczas stosowania doustnego
i.v. – podczas stosowania dożylnego
p.v. – podczas stosowania dopochwowego
narkot. – stosowany jako narkotyk (środek odurzający)