KURS PROBLEMY w LAKTACJI

123-godzinny kurs dokształcający dla położnych, pielęgniarek, które zamierzają prowadzić profesjonalne poradnictwo laktacyjne na poziomie III specjalistycznym i uzyskać Certyfikat Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC).
To wiedza interdyscyplinarna z wielu dziedzin medycyny. Specjaliści z wielu dziedzin prowadzący zajęcia patrzą na laktację z wielu stron.
Kurs składa się z wykładów i warsztatów (66h), zajęć praktycznych (20h) oraz pracy własnej w wymiarze 37h.
Podczas wykładów przekazujemy wiedzę o fizjologii laktacji, zasadach postępowania w czasie karmienia piersią i żywieniu matki i dziecka. Przekazujemy aktualną wiedzę na temat chorób piersi, a także innych schorzeń matki i dziecka mających wpływ na przebieg karmienia. Uczymy jak rozpoznawać przyczyny zdrowotne i psychologiczne zaburzeń laktacji. Bardzo szczegółowo omawiamy i ćwiczymy umiejętność postępowania terapeutycznego w różnych sytuacjach klinicznych. Uczymy jak utrzymać laktację w razie stosowania leków lub czasowych przeciwwskazań ze strony matki lub dziecka. Treści znacznie wykraczają poza poza zakres wiedzy uzyskanej podczas kształcenia przeddyplomowego, ale też podyplomowego w toku specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, pediatrii, neonatologii, ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, zdrowia publicznego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
Podczas warsztatów z psychologiem uczestnicy poznają zasady dobrej komunikacji, techniki aktywnego słuchania i nabywają umiejętność skutecznej komunikacji, niezbędnej podczas udzielania porad laktacyjnych. Podczas warsztatów z fizjoterapeutą uczą się odpowiednio postępować z niemowlęciem, a podczas zajęć z neurologopedą — poznają tajniki fizjologii i patologii funkcji ssania. Podczas zajęć praktycznych w poradniach laktacyjnych lub na oddziałach położniczych nabywają umiejętności praktyczne niezbędne w pracy z karmiącą matką, uczą się udzielać porad według obowiązującego standardu, prowadzić dokumentację i pracować w zespole. Osoby tak wysoko wykształcone są przygotowane, aby pracować w poradniach laktacyjnych, organizować opiekę laktacyjną, opracowywać procedury i edukować personel w swoich jednostkach pracy (I, II, III poziom referencyjny). Na kurs powinny zgłaszać się osoby, które mają już pewne doświadczenie w pracy z matkami karmiącymi.
Kurs teoretyczny składa się z czterech sesji, każda z nich trwa 3 dni (czwartek, piątek, sobota).
Planowane terminy:
I sesja 7, 8, 9 września 2023 r.
II sesja 12, 13, 14 października 2023 r.
III sesja 7, 8, 9 grudnia 2023 r.
IV sesja 1, 2, 3 lutego 2024 r.
Część teoretyczna kursu odbywa się w Warszawie, praktyki również w kilku miastach na terenie Polski.
Cena kursu teoretycznego (66h): 4200 zł
Cena praktyk (20h): 1700 zł
Po ukończeniu kursu i wykazaniu odpowiedniej ilości godzin praktyki indywidualnej można zweryfikować nabytą wiedzę i umiejętności przystępując do egzaminów i zdobywając tytuły:
• Certyfikowany Doradca Laktacyjny, tytuł nadawany przez Centrum Nauki o Laktacji CNoL
• Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny, tytuł nadawany przez International Board of Lactation Consultant Examiners IBLCE (Międzynarodowa Rada Egzaminująca Konsultantów Laktacyjnych)
Cena egzaminu teoretycznego CDL 2023/2024 – 280 zł
Cena egzaminu praktycznego CDL 2023/2024 – 500 zł
Informacje na temat kursu: kursy@kobiety.med.pl lub tel. 667 941 470
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian organizacyjnych ze względu na odgórne regulacje, np. epidemiczne.
FRENOTOMIA DLA PRAKTYKÓW – kwalifikacja i zabieg

6-godzinne warsztaty stacjonarne w Warszawie.
W trakcie szkolenia omówione zostaną wskazania do wykonywania frenotomii u niemowląt karmionych piersią w oparciu o aktualną wiedzę medyczną. Przedstawione zostaną dziecięce i matczyne czynniki wpływające na chwytanie piersi i skuteczność ssania, typy wędzidełek języka i skale ich oceny. Scharakteryzowane zostaną różne aspekty zabiegu frenotomii — technika, powikłania, przeciwwskazania oraz postępowanie po zabiegu.
Szkolenie przeznaczone jest dla osób wykonujących zawód medyczny, które pragną poszerzyć wiedzę w tej dziedzinie, by umieć w profesjonalny sposób rozważyć potrzebę zabiegu i odpowiadać na pytania rodziców. Także dla tych osób, które planują wykonywać zabieg i chcą przeprowadzać go w sposób bezpieczny i skuteczny.
Zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym nt. frenotomii u noworodków i niemowląt. Ukończenie szkolenia nie nadaje uprawnień do wykonywania zabiegu. Uprawnienia te wynikają z wykonywanego zawodu.
Prowadzenie:
dr n. med. Monika Żukowska-Rubik
dr Katarzyna Raczek-Pakuła
mgr Magdalena Bednarczyk
Kurs odbywa się w Warszawie.

Informacje na temat kursu: cnol@kobiety.med.pl lub tel. 725 25 62 11
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia przed planowanym terminem rozpoczęcia.
NOWY EDUKATOR DO SPRAW LATACJI*
WITAMY PAŃSTWA NA STRONIE KURSU SPECJALISTYCZNEGO
„EDUKACJA I WSPARCIE KOBIETY W OKRESIE LAKTACJI”
REALIZOWANYM PRZEZ CENTRUM MEDYCZNE WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO

BEZPŁATNY 63-godzinny kurs specjalistyczny dla położnych, które chcą uzupełnić wiedzę uzyskaną podczas kształcenia dyplomowego i przygotować się do kompleksowej opieki nad kobietą w okresie laktacji.

Kurs przeznaczony jest dla położnych, które:
- mają licencjat,
- są w trakcie studiów magisterskich,
- pracują w środowisku i udzielają porad laktacyjnych
- pracują w szpitalu położniczym lub innych placówkach z mamami karmiącymi,
- chciałyby pracować na stanowisku edukatora ds. laktacji w szpitalu,
- pracują na uczelni,
- chwilowo nie pracują, ale chciałyby poszerzyć wiedzę z zakresu laktacji
Kliknij by zobaczyć szczegółowy zakres kursu.
Kurs realizuje Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (CM WUM) na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach zadania „Promocja karmienia piersią” wchodzącego w skład Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025.

Kursy odbywają się w całej Polsce, poszukaj w swojej okolicy!
Zapisy odbywają się przez System Monitorowania Kształcenia
Cały kurs trwa 84 godziny dydaktyczne (63 zegarowe).
Zajęcia teoretyczne: 49 godzin wykładów i ćwiczeń, 7 godzin samokształcenia. Grupy do 50 osób.
Część 1. Czwartek, piątek – 9 – 16, sobota 8 -12 (w tym przerwy)
- Edukacja, wsparcie i komunikowanie się z kobietą karmiącą.
- Poradnictwo laktacyjne.
Część 2. Czwartek, piątek – 9- 16, sobota 8 -12.
- Problemy i sytuacje trudne w okresie karmienia piersią.
Zajęcia stażowe: 28 godzin dydaktycznych (21 zegarowych) w grupach do 3 osób od poniedziałku do niedzieli, w dni pracy podmiotów leczniczych, w których będą realizowane zajęcia.
NAJBLIŻSZE KURSY:

WARSZAWA:
- 1 ZJAZD: 30 listopada godz. 9-16, 1 grudnia 8.00 – 16.30, 2 grudnia 2023 r. godz. 8.00-12.00
- 2 ZJAZD: 11-13 stycznia 2024
- ZAKOŃCZENIE KURSU: 29 lutego 2023
- Wydział Farmaceutyczny „WUM Farmacja”, ul. Banacha 1, 02-097 Warszawa, sala seminaryjna „C”.
- WYKŁADOWCY: mgr Agnieszka Muszyńska, dr n. o zdr. Monika Jodłowska, mgr Beata Mariańczyk
KRAKÓW:
- 1 ZJAZD: 30 listopada godz. 9-16, 1 grudnia 8.00 – 16.30, 2 grudnia 2023 r. godz. 8.00-12.00
- 2 ZJAZD: 11-13 stycznia 2024
- ZAKOŃCZENIE KURSU: 29 lutego 2023
- Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego, Osiedle Na Skarpie 66, 31-913 Kraków
- WYKŁADOWCY: Maria Kaleta, Paulina Nowińska
WYSOKIE MAZOWIECKIE:
- 1 ZJAZD:
- 2 ZJAZD:
- ZAKOŃCZENIE KURSU:
- Szpital
- WYKŁADOWCY:
Osoby do kontaktu w sprawie realizacji projektu:
Paulina Gugulska, tel.: +48 507 961 724, e-mail: paulina.gugulska@cmwum.pl
Zuzanna Opolska, tel.: +48 732 907 108, e-mail: zuzanna.opolska@cmwum.pl
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA:
Czy położna rodzinna potrzebuje takiego kursu?
Tak. Zgodnie z Nowym Standardem Opieki Okołoporodowej** położna rodzinna1) zachęca matkę do karmienia naturalnego noworodka, prowadzi instruktaż i koryguje nieprawidłowości w przebiegu karmienia piersią, ocenia przebieg karmienia naturalnego i czynniki ryzyka niepowodzenia w laktacji oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z laktacją;7) prowadzi edukację zdrowotną, ze szczególnym uwzględnieniem: odżywiania matki karmiącej, korzyści z karmienia piersią, rozwiązywania i zapobiegania problemom związanym z laktacją (XIV. 10). W toku kształcenia dyplomowego nie ma zbyt wielu godzin edukacji laktacyjnej, więc jest to okazja do wymiany doświadczeń z praktykami.
Kim jest Edukator ds. laktacji?
To stanowisko pracy dla położnych w szpitalu zgodnie z Rozp. MZ z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. nr 151, poz. 896). Często zatrudniane są osoby z certyfikatem CDL, ale też po kursie „Edukacja i wsparcie…”
Czy po kursie jest egzamin?
Przed rozpoczęciem pierwszego modułu kursu otrzymacie Państwo link do testu sprawdzającego wiedzę, jaką posiadacie przed kursem. Po zakończeniu pierwszej sesji poprosimy o wypełnienie tego testu ponownie, aby sprawdzić jak zmieniła się Państwa wiedza. Na zakończenie kursu odbywa się egzamin teoretyczny, przeprowadzany w formie pisemnej.
Czy dostanę zaświadczenie?
Zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalistycznego „Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji dla położnych” otrzyma położna, która:
- w zakresie wiedzy posiada: 1. znajomość regulacji prawnych, rekomendacji, organizacji promujących karmienie piersią i norm etycznych odnoszących się do wykonywanych świadczeń zdrowotnych w zakresie karmienia piersią; 2. wiedzę niezbędną do sprawowania opieki nad kobietą w okresie laktacji oraz realizacji zadań edukatora ds. laktacji.
- w zakresie umiejętności potrafi: 1. prowadzić działania edukacyjne wobec kobiety w okresie laktacji oraz podejmować działania w sytuacji problemów laktacyjnych; 2. wdrażać działania w zakresie laktacji wobec kobiety i dziecka, niezależnie od stanu klinicznego i stopnia dojrzałości, w okresie przygotowania do karmienia piersią i w czasie jego trwania oraz w przypadku relaktacji i laktacji indukowanej; 3. udzielać porad laktacyjnych.
- w zakresie kompetencji społecznych: 1. stosuje zasady dobrej komunikacji i skutecznego wsparcia kobiety i jej rodziny; 2. szanuje godność i autonomię pacjenta bez względu na jeego wiek, płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną oraz pochodzenie narodowe i etniczne; 3. przestrzega norm etycznych w poradnictwie laktacyjnym.
Co, jeśli nie uzyskam pozytywnego wyniku egzaminu końcowego?
W takiej sytuacji możesz ponownie przystąpić do egzaminu, w terminie wyznaczonym przez organizatora kształcenia, jednak nie później niż w terminie 18 miesięcy od dnia zaliczenia kursu specjalistycznego.