Jest charyzmatycznym wykładowcą, międzynarodową sławą w dziedzinie laktacji, docenianą za działalność naukową i organizacyjną na rzecz żywienia dzieci mlekiem kobiecym oraz pracy personelu opiekującego się matkami i dziećmi w najtrudniejszych medycznie warunkach. Podzieli się z nami swoją pasją i ogromnym doświadczeniem we wdrażaniu sprawdzonych na całym świecie praktyk, których wciąż brakuje w Polsce. Nie są trudne! A mogą zapewnić zdrowie dzieciom i matkom.
Od 2012 roku do chwili obecnej pełni funkcję Profesora Pielęgniarstwa Perinatologicznego i Żywienia, jest kierownikiem badań, założycielką Banku Mleka i szefem programu wspierania laktacji w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii, związana z Uniwersytetem w Pensylwanii. W 2004 roku Diane Spatz stworzyła model 10 kroków dla karmienia piersią niemowląt w stanie zagrożenia, który został wdrożony w oddziałach OITN (ang. NICU) zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i na świecie (m.in. w Tajlandii, Indiach, Chinach, Meksyku, Japonii czy Chile). Dr Spatz została uhonorowana prestiżowym tytułem „Edge Runner” przez Amerykańską Akademię Pielęgniarstwa. Jej modele opieki prowadzone przez pielęgniarki są kluczowe w poprawie wyników związanych z mlekiem ludzkim i karmieniem piersią, a tym samym poprawie zdrowia kobiet i dzieci na całym świecie.
Profesor Diane L. Spatz jest laureatka wielu prestiżowych nagród za działalność na rzecz edukacji w pielęgniarstwie i promocji zdrowia, przyznawanych przez Amerykańska Akademię Pielęgniarstwa. Największe projekty badawcze, w których uczestniczyła Prof. Diane L. Spatz dotyczyły oceny efektywności karmienia piersią u matek, które urodziły dzieci z małą masa urodzeniową, opieki pielęgniarskiej u kobiet z grup o niskich dochodach, czy opieki domowej u kobiet w ciąży z grup ryzyka. Zajmuje się też oceną wiedzy personelu medycznego z zakresu laktacji. Uczestniczyła w ponad 50 projektach badawczych, opublikowała ponad 265 artykułów naukowych oraz wiele rozdziałów do książek o tematyce mleka ludzkiego oraz karmienia piersią. Jest autorką i współautorką wytycznych oraz stanowisk organizacji, takich jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Konsultantów Laktacyjnych, Stowarzyszenie Pielęgniarek Położniczych i Neonatologicznych (AWHONN), Towarzystwo Pielęgniarek Pediatrycznych (SPN) czy Narodowe Stowarzyszenie Pielęgniarek Neonatologicznych.
Dr Spatz jest cenionym członkiem wielu decyzyjnych gremiów m.in. przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Mlekiem Ludzkim i Karmieniem Piersią. W 2024 roku została powołana do Narodowej Akademii ds. Naukowej Analizy Procesu Karmienia Piersią.
Katedra i Klinika Neonatologii UM we Wrocławiu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Borowska 213, 50-556 Wrocław
Ukończyła Wydział Lekarski w Zabrzu, Śląskiej Akademii Medycznej (aktualnie Uniwersytetu) w Katowicach. Kolejne specjalizacje i szlif naukowy uzyskała na Górnym Śląsku, jest specjalistą pediatrii, neonatologii i zdrowia publicznego. Wiele lat pracowała jako Kierownik Oddziału Neonatologii w Katedrze Położnictwa i Rozrodczości, a następnie Perinatologii i Ginekologii w Zabrzu. Od 2012 r. jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Neonatologii UM w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Główne zainteresowania kliniczne i naukowe: opieka okołoporodowa, naturalne żywienie noworodków i niemowląt z uwzględnieniem pacjentów leczonych w OITN, zmienność́ składu mleka kobiecego w zależności od perinatalnych matczynych czynników ryzyka (poród przedwczesny, nadciśnienie, cukrzyca) oraz czasu trwania laktacji, niewydolność oddechowa i konieczność́ leczenia w OITN noworodków pochodzących z ciąż mnogich, nieinwazyjne metody wentylacji oraz diagnostyka zakażeń wewnątrzmacicznych z grupy TORCH. Autorka i współautorka prawie 300 opublikowanych prac, redaktor 5 monografii, w tym 2 podręczników. Przewodnicząca Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych do 2021r, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, członek Europejskiego Towarzystwa Banków Mleka Kobiecego i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Nagrodzona Srebrną Odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego 2016 r., Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP 2016 r., Złotym Medalem za długoletnią służbę Prezydenta Rzeczpospolitej oraz wyróżniona przez Ministra Zdrowia za zasługi dla ochrony zdrowia 2019 r.
Specjalista psychiatra, specjalista seksuolog, nauczyciel akademicki i praktyk. Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu
Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii,
Przewodniczący Rady ds. Zdrowia Psychicznego.
Autor i współautor ponad 600 publikacji, m.in. łączących zagadnienia psychiatrii i psychologii. Jest również autorem publikacji z tzw. pogranicza prawa i psychiatrii. Pomysłodawca i współorganizator Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii Sądowej, Konferencji Filmowe Postępy w Psychiatrii oraz Polskiego Kongresu Neurologii i Psychiatrii.
W pracy klinicznej oraz badawczej dąży do poznania biologicznych uwarunkowań chorób psychicznych, głównie zaburzeń depresyjnych. Twórca nowatorskiej, „neurorozwojowej teorii depresji”, integrującej dotychczasowe podejścia w rozumieniu etiologii tej choroby.
Pediatra, gastroenterolog dziecięcy. Od początku swojej pracy związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Działalność leczniczą i dydaktyczną łączy z pracą naukową oraz samokształceniem.
W swojej pracy kieruje się zasadami rzetelności naukowej i empatii wobec współpracowników i pacjentów.
Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kierownik Pracowni Prawa i Zarządzania w Zawodach Medycznych, Collegium Medicum,
Wydział Nauk o Zdrowiu oraz radca prawny. Założyciel i Prezes Fundacji Ius Medicinae. Ekspert w zakresie Zdrowia
i Danych Medycznych oraz Polityki Społecznej.
Pełni funkcję Dyrektora Centrum Wsparcia Organizacji Pacjentów przy Instytucie Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Jest członkiem Rady Fundacji Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Od 2005 r. współpracuje jako ekspert i wykładowca
w Fundacji Rodzić po Ludzku. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.
Nagrodzona przez Rzecznika Praw Pacjenta.
Od stycznia 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącej Wojewódzkiej Komisji ds. orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie.
Była członkiem licznych zespołów eksperckich powołanych przez Ministrów Zdrowia na przestrzeni 2014 -2021 r.
Działała też jako członek Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Jest Autorką wielu publikacji naukowych poświęconych zagadnieniom z zakresu szeroko rozumianego systemu opieki zdrowotnej.Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii,
Przewodniczący Rady ds. Zdrowia Psychicznego.
Autor i współautor ponad 600 publikacji, m.in. łączących zagadnienia psychiatrii i psychologii. Jest również autorem publikacji z tzw. pogranicza prawa i psychiatrii. Pomysłodawca i współorganizator Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii Sądowej, Konferencji Filmowe Postępy w Psychiatrii oraz Polskiego Kongresu Neurologii i Psychiatrii.
W pracy klinicznej oraz badawczej dąży do poznania biologicznych uwarunkowań chorób psychicznych, głównie zaburzeń depresyjnych. Twórca nowatorskiej, „neurorozwojowej teorii depresji”, integrującej dotychczasowe podejścia w rozumieniu etiologii tej choroby.
Wicedyrektorka, wykładowczyni i trenerka Centrum Nauki o Laktacji. Od prawie 30 lat wspiera matki karmiące i pomaga rozwiązywać trudne problemy jako lekarz pediatra i doradczyni laktacyjna CDL, IBCLC w Poradni laktacyjnej Centrum Medycznego „Żelazna”. Pionierka szkoleń dla lekarzy, położnych i pielęgniarek z zakresu profesjonalnego poradnictwa laktacyjnego w Polsce, prowadzonych od 2003 roku.
Współtwórczyni standardu porady laktacyjnej, której skuteczności dowiodła w ramach pracy doktorskiej. Współtwórczyni systemu szkolenia doradców CDL, opartego na rzetelnej wiedzy popartej badaniami, metodach warsztatowych i aktywizujących, treningu praktycznym, a przede wszystkim na doświadczeniu w poradnictwie kadry szkolącej. Autorka programów szkoleń „Praktyka CDL dla zaawansowanych”, „Frenotomia dla praktyków” i innych. Współautorka pierwszego polskiego podręcznika „Karmienie piersią w teorii i praktyce”, wydanie I -2012, wydanie II – 2017.
Autorka licznych publikacji nt. karmienia piersią i laktacji w czasopismach medycznych. Jedna z założycielek i przewodnicząca pierwszej polskiej organizacji zrzeszającej konsultantów laktacyjnych.
Lekarz, specjalista, położnik, ginekolog, dr n medycznych i nauk o zdrowiu. Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli NPR od 2003 r. Od stycznia 1994 r. praca w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Św. Zofii w Warszawie. Wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin, Centrum Nauk o Laktacji w dziedzinie promocji zdrowia kobiet,
ekologii rodziny, karmienia piersią oraz przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.
Pomysłodawczyni i inicjator powstania prorodzinnego Gabinetu lekarskiego Profamilia2000 od 20 lat czynnie zaangażowana
w promocję zdrowia prokreacyjnego oraz troskę o płodność i rodzinę. Żona i matka już dorosłych dzieci.
Położna, magister pielęgniarstwa, Certyfikowany Doradca Laktacyjny.
Założycielka Szkoły Rodzenia i Karmienia „Lakta Vita” w Rzeszowie. Adiunkt w Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Od lat zawodowo związana z tematyką żywienia dzieci i opieką okołoporodową. Interesuje się tematyką więzi i relacji oraz wpływem odżywiania
na rozwój i jakość życia. Prywatnie: mężatka od 35 lat, mama Magdy i Bartka oraz babcia 6-letniego Julka i 2-letniej Helenki.
Pasjonatka karmienia piersią, dobrej kawy, lawendy i jazdy na rowerze.
Doktor nauk farmaceutycznych, farmaceutka, członek Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie i Naczelnej Rady Aptekarskiej,
redaktor naczelnej Biuletynu informacyjnego oraz mama trójki dzieci. Jest również blogerką, autorką i współautorką publikacji w czasopismach branżowych, autorką stacjonarnych i internetowych szkoleń dla farmaceutów oraz certyfikowaną promotorką karmienia piersią.
Pracuje w aptece ogólnodostępnej, gdzie szczepi, prowadzi testy diagnostyczne, przeprowadza konsultacje farmaceutyczne i wykonuje przeglądy lekowe. Farmaceutom pomaga zdobywać nową wiedzę i umiejętności, wspiera opiekę farmaceutyczną i tłumaczy, jak wykonywać ją w praktyce.
Pacjentom wyjaśnia zawiłości leków, farmacji i medycyny oraz mówi jak bezpiecznie stosować leki u siebie i swoich dzieci.
Pomaga kobietom w ciąży i mamom karmiącym w wyborze bezpiecznej dla nich i ich dziecka farmakoterapii.
Swoją wiedzą dzieli się nie tylko na swojej stronie farmaceuta-radzi.pl, ale również prowadzi szkolenia,
warsztaty i wykłady zarówno dla rodziców jak i dla farmaceutów i innych pracowników służby zdrowia.
Stomatolog, ortodonta, absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz studiów ortodontycznych na Uniwersytecie San Jorge w Hiszpanii. Współautorka pracy pt: „Przypadek utrudnionego leczenia ortodontycznego pacjenta z rozszczepem podniebienia wtórnego.”
Położna, specjalistka pielęgniarstwa neonatologicznego, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych
Uniwersytetu Warszawskiego, mgr socjologii. W 2004 r. uzyskała tytuł IBCLC i trzykrotnie się recertyfikowała.
Od 2011 r. szczyci się również tytułem CDL. Po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji, nieprzerwanie do chwili obecnej,
swoją drogę zawodową łączy z poradnictwem laktacyjnym.
Pracuje bezpośrednio z matkami i dziećmi na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej. Przez 19 lat odpowiadała za opiekę laktacyjną w Szpitalu św. Zofii w Warszawie, jednym z największych i najlepszych szpitali położniczych w Polsce, utrzymującym tytuł Szpital Przyjazny Dziecku od 1994 r. Przez kilka lat brała udział w pracach Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią. Swoja wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi będąc od lat wykładowczynią, trenerką i egzaminatorką CNoL. Jest współtwórczynią kursów CNoL, a jej szczególnym polem zainteresowań jest wsparcie karmienia piersią przez personel medyczny i system opieki zdrowotnej w pierwszych godzinach i dniach po narodzinach dziecka.
Działa również na rzecz środowiska położnych oraz konsultantów i doradców laktacyjnych. Bierze czynny udział w działalności Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych od momentu jego powstania, a od 2014 r. jest członkinią Zarządu. Za zaangażowanie w pracę zawodową i społeczną została uhonorowana, między innymi, odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia” i „Zasłużony dla Warszawy”. Karmienie piersią, ale również odciąganym mlekiem, jest też jej osobistym doświadczeniem jako matki czworga dzieci.
Lekarz, pierwsza konsultantka IBCLC w Polsce (1996-2021), CDL, dyrektor Centrum Nauki o Laktacji i prezes Fundacji Twórczych Kobiet.
Praktykuje w poradni laktacyjnej Concept Medica w Warszawie. Autorka licznych publikacji popularnych i naukowych. Matkom znana z popularnego poradnika „Warto karmić piersią” i strony www.doktormagda.med.pl. Współpracuje z wydawnictwem branżowym Medycyna Praktyczna, gdzie była jednym z inicjatorów i twórców pierwszego polskiego podręcznika dla specjalistów ds. laktacji pt. „Karmienie piersią w teorii i praktyce”.
Wieloletni wykładowca i współautorka programów kształcenia podyplomowego m.in. „Problemy w laktacji” oraz „Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji”. Zorganizowała ponad 20 konferencji naukowych. Od kilku lat z zespołem CNoL prowadzi badania w dziedzinie laktacji, ale też promuje inne polskie badania w tej dziedzinie. Ma wielu uczniów i naśladowców. Pozytywnie podchodzi do życia, przekuwa porażki na sukcesy.
Fanka rodziny, kociara, pasjonatka podróży i wielu dyscyplin sportu.
dr n. med., CDL, specjalista alergologii i pediatrii, starszy asystent oddziału Pediatryczno-Alergologicznego w Dąbrowie Górniczej.
Od 2016r wykładowca CNoL. Prowadzi własną specjalistyczną praktykę lekarską promując karmienie piersią. Kładzie nacisk na holistyczne podejście do każdego pacjenta uwzględniając szczególną dbałość nie tylko dotyczącą aktualnej terapii, ale także zagadnień z zakresu profilaktyki.
Prywatnie mama trójki dzieci.
Rezydentka chirurgii ogólnej, na co dzień pracująca w Oddziale Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Specjalizuje się w patofizjologii ran przewlekłych oraz w unikalnych aspektach leczenia ran brodawek i schorzeń zapalnych u kobiet w okresie laktacji. Posiada zarówno tytuł Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego, jak i Międzynarodowego Konsultanta ds. Karmienia Piersią (IBCLC). Dzięki temu łączy wiedzę kliniczną z zakresu chirurgii z praktycznym wsparciem dla kobiet karmiących, wspierając je w trudnościach laktacyjnych.
Zaangażowana w działalność naukową na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, gdzie prowadzi badania nad nowoczesnymi metodami leczenia ran, we współpracy z Polską Akademią Nauk. Jest również uczestniczką ogólnopolskiego programu Fundacji Perspektywy „Dziewczyny do Nauki”, promującego aktywność kobiet w świecie nauki.
Prywatnie – mama i pasjonatka popularyzacji wiedzy medycznej z zakresu leczenia ran, której działalność zawodowa i naukowa jest możliwa dzięki wsparciu bliskich.
Położna, specjalistka pielęgniarstwa neonatologicznego, Certyfikowana Doradczyni Laktacyjna (CDL), Międzynarodowa Konsultantka Laktacyjna (IBCLC), praktyk zawodu, szkoleniowiec. Od 19 lat związana z Oddziałami Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.
Założycielka Poradni Laktacyjnej Mataja (Ig @laktacyjna) oraz współzałożycielka projektu „Logolakta”, w którym na co dzień podczas wspólnych konsultacji logopedą dr M. Machoś wspiera Rodziny w czasie laktacji i problemów z karmieniem.
Autorka i współautorka publikacji dla specjalistów, w tym m.in.: „Neonatologii praktycznej dla pielęgniarek i położnych”.
Uczestniczyła w tworzeniu naukowego bloga dla rodziców www.mataja.pl.
Specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, pediatra, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii
i Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychoterapeutka
Psychoanalitycznej Psychoterapii Rodzic – Niemowlę.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt, członek The World Association for Infant Mental Health.
Konsultant wojewódzka w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży na Mazowszu.
Jest pomysłodawczynią i Kierowniczką Projektu „Siła więzi” Psychoterapii Rodzic-Niemowlę w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii.
Aktywnie działa na rzecz rozpowszechniania wiedzy na temat zdrowia psychicznego niemowląt i małych dzieci
oraz zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży.
dr n. o zdr. dyplomowana położna, certyfikowany doradca laktacyjny – CDL.
Położną trzeba być w sercu – to nie jest zwykły zawód. To sposób postrzegania rodziny przez pryzmat dziecka.
Po latach zrozumiałam, że wybrałam bardzo trudny fach, ale za to bardzo wdzięczny. Wiem, że nie umiałabym być nikim innym. Jestem położną.
W 2003 r uzyskałam prawo wykonywania zawodu (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i oficjalnie stałam się Położną,
w 2012 ukończyłam kurs i jestem Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, od 2005r jestem wykładowcą akademickim.
A na co dzień zdaję test na rodzicielstwo. Jestem mamą nastolatka i dorosłej panienki.
Położna oraz Certyfikowany Doradca Laktacyjny.
Od 2008 roku pracuje w zawodzie, wspiera mamy karmiące piersią na różnych etapach laktacji.
Położnictwo i laktacja są jej pasją, uwielbia wspierać mamy w karmieniu piersią, rozwiązywać mniejsze
i większe problemy, które kobiety spotykają na swojej drodze mlecznej.
Logopeda, specjalista z zakresu wczesnej logopedii klinicznej. Autorka i współautorka dziewięciu książek, kart oceny i artykułów z zakresu pracy terapeutycznej z małym dzieckiem. Nauczyciel akademicki z 17 letnim doświadczeniem. Szkoleniowiec. Praktyk. Założycielka Śląskiego Centrum Niemowlaka Guguhopla. Specjalizuje się w pracy z noworodkami i niemowlętami, pomaga rodzicom niemowląt karmionych przez zgłębnik. Pracuje w oparciu o autorskie programy terapeutyczne.
Pracuje jako edukator ds. laktacji w Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, prowadzi tam Poradnię Laktacyjną,
jest inicjatorem i organizatorem Tygodnia Promocji Karmienia Piersią w szpitalu, publikuje poradniki dla rodziców, szkoli personel.
Od kilku lat wykładowca i trener w CNoL, członek Zarządu PTKiDL, członek rady naukowej Koalicji Wcześniak.
Prywatnie mama trójki dzieci, urlop spędza najchętniej w górach (z plecakiem), zdobyła Koronę Gór Polski.
dr n. o zdr. dyplomowana położna, certyfikowany doradca laktacyjny – CDL.
Mgr położnictwa i dyplomowana pielęgniarka z 18 letnim doświadczeniem.
Oba zawody są dla niej bardzo ważne. Wykonuje je z pasją, nigdy nie były one dla niej konkurencyjne, według niej uzupełniają się.
Od zawsze lubi uczyć się i przekazywać zdobyta wiedzę, ale uważa, że równie ważna jest praktyka i doświadczenie.
Realizując swoją miłość do nauczania innych od 2007 roku pracuje w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako wykładowca, a od 2008 roku jest nauczycielem mianowanym.
Praca ze studentami w oddziałach szpitalnych, daje jej możliwość zarówno ciągłego uczenia się, zdobywania doświadczenia i nauczania innych, z czego jest bardzo dumna.
Jej pasją położniczą, którą zawdzięcza głównie mgr Joannie Piątkowskiej jest laktacja, dlatego dziś jest Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, może powiedzieć, że dzięki niej.
Fundatorka i prezeska Fundacji Mlekiem Mamy, Promotorka Karmienia Piersią Centrum Nauki o Laktacji (CNoL),
doula (Stowarzyszenie “Doula w Polsce”), doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich („Akademia Noszenia Dzieci”).
Wspiera i edukuje kobiety w świadomym macierzyństwie, współpracuje z Centrum Nauki o Laktacji od 2015 roku.
Na co dzień żona i matka oraz działaczka społeczna.