Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

Najnowsze Stanowisko CNoL w sprawie karmienia piersią i próchnicy

20 lutego 2021

Centrum Nauki o Laktacji uważa długie karmienie piersią/mlekiem kobiecym za ważny element sprzyjający zdrowiu populacji i podkreśla, że matki długo karmiące wyróżnia wysoka dbałość o zdrowe żywienie dzieci.  

Edukacja w zakresie profilaktyki próchnicy powinna dotyczyć ograniczenia cukru w diecie dzieci, sposobu podawania pokarmów, higieny jamy ustnej i obejmować wszystkich rodziców, a szczególnie rodziców dzieci karmionych sztucznie, które są bardziej narażone na ryzyko próchnicy.  

Całe Stanowisko CNoL czytaj TUTAJ

Zobacz również

 • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 23 lutego 2021

  Dziś jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. 
  W tym dniu wspieramy mamy karmiące, które zmagają się z tą chorobą.  Przypominamy, że karmienie piersią nie wyklucza leczenia depresji, również farmakologicznie. Utrzymanie karmienia często poprawia wyniki leczenia. 

  A czy wiecie, że mamy, które są zdrowe, karmiąc piersią obniżają u siebie ryzyko depresji? Udowodniono, że im dłużej i więcej dzieci karmiły, tym ryzyko jest niższe. Sangshin Park  i Nam-Kyong Cho udowodniły to badając 1372 kobiety po 50 tym roku życia!

  Więcej o depresji TUTAJ i TUTAJ

 • Planowany program XIV Zjazdu CNoL już dostępny 9 lutego 2021

  Szanowni Państwo!
  Zachęcamy do zapoznania się z planowanym programem XIV Zjazdu CNoL.
  Znajdą tam Państwo pierwsze informacje o wykładach i warsztatach, które proponujemy w tym roku dla uczestników zjazdu i konferencji.
  Więcej szczegółów wkrótce!
  Do programu można zajrzeć TUTAJ, klikając w przycisk Program.

 • Najnowsze Zasady izolacji dziecko-matka-inni w pandemii COVID-19 1 lutego 2021

  Czas pandemii płynie, coraz więcej wiemy, więc coraz mniej się boimy. Zmieniają się zalecenia światowe, zmieniają się też nasze…
  Teraz nawet mama pełnoobjawowa może karmić dziecko z zachowaniem dodatkowej ochrony. Do separacji z dzieckiem może skłonić jedynie poważny stan mamy lub dziecka, wymagający leczenia szpitalnego.
  Jakie podejmować decyzje w indywidualnych przypadkach?

  Z pewnością pomoże analiza najnowszych Zasad izolacji matka-dziecko-inni w dobie pandemii.

  Do przeczytania TUTAJ

Zapisz się na newsletter