Najnowsze Stanowisko CNoL w sprawie karmienia piersią i próchnicy

Centrum Nauki o Laktacji uważa długie karmienie piersią/mlekiem kobiecym za ważny element sprzyjający zdrowiu populacji i podkreśla, że matki długo karmiące wyróżnia wysoka dbałość o zdrowe żywienie dzieci.
Edukacja w zakresie profilaktyki próchnicy powinna dotyczyć ograniczenia cukru w diecie dzieci, sposobu podawania pokarmów, higieny jamy ustnej i obejmować wszystkich rodziców, a szczególnie rodziców dzieci karmionych sztucznie, które są bardziej narażone na ryzyko próchnicy.
Całe Stanowisko CNoL czytaj TUTAJ
Zobacz również
- Zapalenie piersi – aktualizacja. 10 listopada 2023
- Karmienie piersią w sytuacjach kryzysowych. 12 października 2023
Pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie to dwie długotrwałe sytuacje kryzysowe, z którymi przyszło nam się zmierzyć w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat. Te dwie sytuacje stanowiące ogromny dramat ludzki dla rządów, samorządów i specjalistów z zakresu ochrony zdrowia były egzaminem weryfikującym m.in. skuteczność działań na rzecz karmienia naturalnego.
Zachęcamy do lektury artykułu “Jak chronić karmienie piersią w sytuacjach kryzysowych?” autorstwa dr n. med. Moniki Żukowskiej – Rubik oraz dr n. med. Magdaleny Nehring – Gugulskiej, który stanowi cenne uzupełnienie dotychczasowych publikacji – tym razem z perspektywy doradców laktacyjnych. Zachęcamy do lektury! ARTUKUŁ
- „Karmię! Mam prawo!” w Fides et Ratio. 27 września 2023
Kampania „Karmię! Mam prawo!” oraz badanie „Jak respektowane są prawa matek karmiących w Polsce?” znalazły finał w publikacji w Kwartalniku Naukowym Fides et Ratio!
Publikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim.
Zapraszamy do lektury!