Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

Zapraszamy na cykl webinarów!

30 stycznia 2023

Rozpoczynamy cykl webinarów „Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu dzieci w kryzysie”!

Kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie w sposób szczególny dotknął kobiety w ciąży i matki małych dzieci, a co za tym idzie postawił nowe wyzwania polskiemu systemowi opieki okołoporodowej i laktacyjnej. W ramach projektu realizowanego przez Fundację Bank Mleka Kobiecego i partnerów na zlecenie UNICEF rozpoczynamy cykl bezpłatnych webinarów. Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy personelu medycznego w zakresie zasad prawidłowego żywienia dzieci, których matki doświadczają trudności w okresie okołoporodowym.
W odpowiedzi na pilną potrzebę zapoznania się i wdrożenia wytycznych dotyczących Żywienia Niemowląt i Małych Dzieci w sytuacji kryzysowej (Infant and Young Child Feeding in emergency –IYCF) w placówkach medycznych w Polsce, Fundacja Bank Mleka Kobiecego wraz z partnerami: Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, FHI 360 oraz firmą Medius sp. z o.o. rozpoczyna realizację cyklu 6 webinarów pt:
„Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu dzieci w kryzysie”.

Szkolenia opierać się będą na wytycznych operacyjnych dotyczących żywienia niemowląt i małych dzieci w sytuacjach kryzysowych opracowanych przez Międzynarodową Grupę Roboczą ds. Żywienia Niemowląt i Małych Dzieci w Nagłych Sytuacjach, UNICEF i ENN. Ich zakres jest zgodny z działaniami Resortu Zdrowia, które mają na celu przygotowanie i wdrożenie polskiej strategii żywienia niemowląt i małych dzieci w sytuacjach kryzysowych w ramach prac Zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia. Cykl webinarów organizowany jest w ramach projektu. pt. Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej. Projekt jest realizowany przez Fundację Bank Mleka Kobiecego na zlecenie Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Zdrowia.

Wśród prelegentów są wybitni polscy specjaliści, m.in. lekarze, dietetycy, doradcy laktacyjni, psycholodzy i prawnicy a także zagraniczni eksperci w zakresie żywienia i zarządzania kryzysowego, którzy przyjęli zaproszenie dr hab. Aleksandry Wesołowskiej z Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem i Laktacją WUM oraz dr Alessandro Lellamo z FHI360.

Cykl webinarów skierowany jest do neonatologów, pediatrów, ginekologów, lekarzy rodzinnych, położnych, pielęgniarek, dietetyków i doradczyń laktacyjnych. Uczestnictwo w cyklu webinarów jest bezpłatne, a za uczestniczenie w każdym z 6 szkoleń można otrzymać 2 punkty edukacyjne (12 punktów edukacyjnych za cały cykl szkolenia).

Jesteśmy przekonani, że zarówno omawiane tematy jak i prezentujący je eksperci polscy i zagraniczni gwarantują ciekawy i wartościowy program, a uzyskane w czasie webinarów informacje istotnie przyczynią się do ułatwienia codziennej pracy personelu opiekującego się matką i dzieckiem.

Zapisy na cykl webinarów odbywają się na stornie: www.zywieniedzieciwkryzysie.medius.com.pl
Szczegółowe informacje na stronie www.bankmleka.pl

Zobacz również

 • Ważny krok systemowy na rzecz karmienia piersią! 18 kwietnia 2024

  Prace Zespołu do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego w Ministerstwie Zdrowia dobiegły końca. Zabiegaliśmy o wiele systemowych działań, zgodnie z naszymi celami statutowymi i w myśl programu Koalicji na Rzecz Karmienia Piersią. Dwa najważniejsze – monitorowanie wczesnego żywienia polskich dzieci i refundowana ze środków publicznych specjalistyczna porada laktacyjna stają się rzeczywistością. To ważny i bardzo oczekiwany krok.

  Cieszymy się, że praktyka poradnictwa laktacyjnego, która zawitała do Polski w latach 80-tych, intensywnie rozwijała się, standaryzowała i osiągnęła wysoką skuteczność wchodząc do polskiej medycyny, teraz zyska godną jej pozycję. Pozwoli to upowszechnić wiedzę i umiejętności, których od lat nauczamy, ale też pokazać rzeczywistość. Szkoda tylko, że tyle lat minęło.

  Zespół oparł się o dokumenty wypracowane już w 2015 roku przez inny zespół z naszym udziałem. Nie wszystko udało nam się osiągnąć, ale nie czas na narzekanie! Idziemy do przodu! Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia, członkom Zespołu i wszystkim, którzy nas wspierali!

  PISMO Z MINISTERSTWA ZDROWIA

 • Kurs dla pielęgniarek i położnych „Problemy w laktacji” 9 kwietnia 2024

  Są jeszcze wolne miejsca na kurs dla pielęgniarek i położnych „Problemy w laktacji”. Więcej informacji na temat kursu oraz szczegóły dotyczące zapisów znajdują się TU

 • Kurs dla lekarzy „Problemy w laktacji” 9 kwietnia 2024

  Są jeszcze wolne miejsca na kurs dla lekarzy „Problemy w laktacji”. Więcej informacji na temat kursu oraz szczegóły dotyczące zapisów znajdują się TU