Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

Czy ojciec (partner) może mieć rzeczywisty wpływ na sukces w karmieniu piersią?

7 grudnia 2020

Pomimo, iż zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dotyczące karmienia piersią mają już kilka dobrych lat, to ilość dzieci karmionych wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia nie wzrosła znacząco 

Dlatego naukowcy (choć nie tylko oni) szukają sposobów na odpowiednie zaopiekowanie się matką, aby ten wspaniały, a zarazem wymagający czas stawiania pierwszych kroków w macierzyństwie był jak najbardziej pozytywnym doświadczeniem. A kto jest w życiu codziennym przeważnie najbliżej świeżo upieczonej mamy i maleństwa? A no ojciec dziecka, partner życiowy kobiety. Czy jego stosunek może mieć wpływ na karmienie piersią? 

Odpowiedź wydaje się być oczywista: TAK. 

Aspekt ten postanowili również ocenić naukowcy – w tym celu dokonali systematycznego przeglądu publikacji. Chcieli sprawdzić wpływ określonych rodzajów wsparcia partnera na rozpoczęcie, czas trwania i wyłączność karmienia piersią. 

Spośród 695 artykułów wybranych z baz danych, 7 badań spełniło kryteria włączenia i dotyczyło rozpoczęcia, czasu trwania i wyłączności karmienia piersią. 

W czterech z siedmiu badań stwierdzono, że wsparcie partnerów/ojców w formie słownej jako zachęta dla świeżo upieczonej mamy wydłuża zarówno czas wyłącznego karmienia piersią jak i całkowitą długość karmienia piersią. Wspierające dla matki, a jednocześnie mające pozytywny wpływ na karmienie piersią, okazały się działania partnerów/ojców, które obejmowały: 

Przegląd ten wykazał, że konkretne wspierające działania  partnerów/ojców w społeczności pozytywnie poprawiły praktyki karmienia piersią. Zachowanie partnerów/ojców może odegrać znaczącą rolę w podjęciu przez matkę decyzji o rozpoczęciu, kontynuowaniu lub zaprzestaniu karmienia piersią po urodzeniu dziecka. 

Aby otoczyć matkę i dziecko jak najlepszą opieką programy promujące karmienia piersią powinny uwzględniać zaangażowanie partnerów/ojców. 

Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli. 

/George Herbert/ 

lek. Agnieszka Browarska 

Breastfeeding in the Community-How Can Partners/Fathers Help? A SystematicReview 

 

Felix AkpojeneOgboBłogosławieństwo J Akombi,  Kedir Y Ahmed,  Abdon G. Rwabilimbo,  Akorede O Ogbo,  Noel e Uwaibi,  Osita K Ezeh,  Kingsley E Agho; 2020 

Zobacz również

  • Ważny krok systemowy na rzecz karmienia piersią! 18 kwietnia 2024

    Prace Zespołu do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego w Ministerstwie Zdrowia dobiegły końca. Zabiegaliśmy o wiele systemowych działań, zgodnie z naszymi celami statutowymi i w myśl programu Koalicji na Rzecz Karmienia Piersią. Dwa najważniejsze – monitorowanie wczesnego żywienia polskich dzieci i refundowana ze środków publicznych specjalistyczna porada laktacyjna stają się rzeczywistością. To ważny i bardzo oczekiwany krok.

    Cieszymy się, że praktyka poradnictwa laktacyjnego, która zawitała do Polski w latach 80-tych, intensywnie rozwijała się, standaryzowała i osiągnęła wysoką skuteczność wchodząc do polskiej medycyny, teraz zyska godną jej pozycję. Pozwoli to upowszechnić wiedzę i umiejętności, których od lat nauczamy, ale też pokazać rzeczywistość. Szkoda tylko, że tyle lat minęło.

    Zespół oparł się o dokumenty wypracowane już w 2015 roku przez inny zespół z naszym udziałem. Nie wszystko udało nam się osiągnąć, ale nie czas na narzekanie! Idziemy do przodu! Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia, członkom Zespołu i wszystkim, którzy nas wspierali!

    PISMO Z MINISTERSTWA ZDROWIA

  • Kurs dla pielęgniarek i położnych „Problemy w laktacji” 9 kwietnia 2024

    Są jeszcze wolne miejsca na kurs dla pielęgniarek i położnych „Problemy w laktacji”. Więcej informacji na temat kursu oraz szczegóły dotyczące zapisów znajdują się TU

  • Kurs dla lekarzy „Problemy w laktacji” 9 kwietnia 2024

    Są jeszcze wolne miejsca na kurs dla lekarzy „Problemy w laktacji”. Więcej informacji na temat kursu oraz szczegóły dotyczące zapisów znajdują się TU