Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

Jakie czynniki rodzinne wpływają na długość wyłącznego karmienia piersią?

26 listopada 2020

Wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu życia dziecka jest najbardziej pożądanym sposobem karmienia.  O jego atutach powiedziano już wiele. Jednak nadal statystyki nie napawają optymizmem…

Dlatego wciąż trwają poszukiwania czynników, które przyczyniają się to skrócenia okresu wyłącznego karmienia piersią. Tym tropem w myśl zasady ,,qui quaerit, invenit – kto szuka, ten znajdzie”  poszli również badacze z Iranu.

Badaną populację stanowiły zdrowe matki (ujemny wywiad w kierunku cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, chorób endokrynologicznych i nowotworów). Było to badanie ankietowe przeprowadzone w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, w trakcie wizyty szczepiennej dziecka,  3–8 miesięcy po porodzie. Łącznie w badaniu wzięło udział 325 matek.Jakie zbierano informacje od uczestniczek?

Informacje demograficzne i społeczno-ekonomiczne (tj. wiek rodziców, status zawodowy, wykształcenie i stan zadowolenia ekonomicznego).

Informacje położnicze tj. rodzaj porodu, powikłania położnicze (np. cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy i nadciśnienie, niedokrwistość, nudności i wymioty, wczesne skurcze i krwawienie), historia utraty ciąży (poronienie lub poród martwy), liczba ciąż i planowana czy niechciana ciąża.

Informacje na temat satysfakcji z płci urodzonego dziecka i masy urodzeniowej noworodka.

Do jakich wniosków doszli badacze?

Wyniki badania wykazały istotny związek między czasem wyłącznego karmienia piersią a:

Badacze nie znaleźli żadnego istotnego związku między czasem wyłączonego karmienia piersią a następującymi zmiennymi:

Innymi słowy zadowolenie z płci dziecka, satysfakcja ekonomiczna, ciąża planowana i masa urodzeniowa noworodka w przedziale wagowym 3247.9+/- 430.9 g były  czynnikami pozytywnie skorelowanymi z  dłuższym okresem wyłącznego karmienia piersią.

Badanie to może nie wyjaśnia nam wszystkiego ale rzuca ciekawe spojrzenie i daje wskazówki do pracy z rodziną. Niezbędne są dalsze badania aby jak najlepiej poznać czynniki, które wpływają na skrócenie okresu wyłącznego karmienia piersią. Jak najlepsze poznanie tych zagadnień pozwoli opracować najbardziej optymalne procedury wsparcia.

Lek. Agnieszka Browarska

 

Association of Infant Exclusive Breast Feeding with Household Food Security and Maternal Mental Health; Neda Ezzeddin, Naser Kalantari, Rosa Zavoshy, Mostafa Noroozi, Nastaran Miri; 2019

Zobacz również

 • Naukowa jesień… 27 lipca 2021

  Na jesieni czeka nas moc wydarzeń naukowych. Warto o nich już dziś pomyśleć, bo jeszcze można wysyłać streszczenia prac. Kalendarze jesienne są napięte, ale warto, warto!!!

  • 20-21.09 odbędzie się Jubileuszowe Sympozjum Medeli 2021 on-line. Dla autorów plakatu (trzeba go wysłać do końca lipca) oraz członków organizacji non-profit to wydarzenie jest bezpłatne. Wszystkie informacje i zapisy tu:
   Jubileuszowe Sympozjum Medeli
  • 14.10 odbędzie się  spotkanie satelitarne VI Zjazdu Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka organizowane w ramach projektu pt.” Prozdrowotne znaczenie dzielenia się pokarmem kobiecym”. udział bezpłatny. Zarejestruj się już dziś:
   VI Zjazd Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka
  • 15-16.10 w Warszawie odbędzie się VI Międzynarodowy Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka pt.” Nowe horyzonty działalności Banków Mleka Kobiecego”. Dla uczestników z Polski to unikalna możliwość spotkania wybitnych wykładowców z całego świata, którzy mimo wciąż niepewnej sytuacji epidemiologicznej, przyjadą do Warszawy. Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka wydłużyło termin do końca sierpnia na składanie abstraktów. Więcej informacji znajduje się tutaj:
   VI Międzynarodowy Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka
   Jeszcze coś? Podzielcie się!

 • Przypominamy o artykułach! 21 lipca 2021

  Ostatnio na naszej stronie pojawiły się:

  Karmienie piersią a otyłość matek i dzieci – przegląd dwóch analiz – lek. Jagoda Wieczorek
  Do przeczytania w Publikacje – Korzyści z karmienia naturalnego

  Protokół leczenia zapalenia piersi – dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, dr n. med. Monika Żukowska-Rubik
  Do przeczytania w Choroby matki

  oraz
  Żółtaczka a karmienie piersią 
  – lek. Karolina Brzózka
  Do przeczytania w Wiedza o laktacji – Problemy dzieci karmionych piersią

 • Wędzidełko wargi górnej – ciąć czy nie ciąć? 8 lipca 2021

  Czy natura wyposaża na w struktury anatomiczne niepotrzebne lub szkodliwe? Czy wędzidełko wargi górnej może przeszkadzać w ssaniu piersi?

  A jak ludzkość przetrwała wieki? Chcąc bardzo pomóc dzieciom prawidłowo pobierać pokarm z piersi można nieco się zapędzić i nie zauważyć przekraczania granicy absurdu.

  Można też szkodzić nadmiarem interwencji. I zatracić zaufanie do natury, którą tak na co dzień szafujemy mówiąc o karmieniu naturalnym.

  Badaczka dokonała przeglądu pełnej literatury w tym temacie. I wniosek jest łatwy do przewidzenie – PRIMUM NON NOCERE!

  Zachęcamy do lektury krótkiego artykułu TUTAJ oraz całości w ostatnim numerze Medycyny Praktycznej Pediatria. 

   

Zapisz się na newsletter