Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

KAMPANIA O PRAWACH MATEK KARMIĄCYCH PIERSIĄ

10 maja 2023

Zaczynamy kampanię o prawach matek karmiących piersią. Ankietę wypełniło 3171 respondentów. W Polsce mamy całkiem nieźle skonstruowane prawo dotyczące ochrony i wsparcia kobiet karmiących. Niestety raptem 29% kobiet ma tego świadomość. Aż 26% kobiet nie wie, że mają jakieś szczególne prawa. Niektóre prawa są całkiem dobrze przestrzegane, ale są takie obszary, gdzie są notorycznie łamane. A prawie 70% mam deklaruje, że nie wie co by zrobiły lub że nie podjęłyby działań, aby dochodzić swojej racji czy odszkodowania za poniesione szkody. Chcemy opowiedzieć Wam o tych prawach. Wierzymy, że jeśli każda kobieta pozna i będzie wymagać swoich praw, to sytuacja poprawi się.

Zobacz również

 • Wyniki Konkursu Doniesień Naukowych CNoL 21 kwietnia 2024

  Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w wyniku głosowania Komitetu Naukowo – Organizacyjnego CNoL rozstrzygnięto Konkurs Doniesień Naukowych 2024.

  CZYTAJ WIĘCEJ

 • Ważny krok systemowy na rzecz karmienia piersią! 18 kwietnia 2024

  Prace Zespołu do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego w Ministerstwie Zdrowia dobiegły końca. Zabiegaliśmy o wiele systemowych działań, zgodnie z naszymi celami statutowymi i w myśl programu Koalicji na Rzecz Karmienia Piersią. Dwa najważniejsze – monitorowanie wczesnego żywienia polskich dzieci i refundowana ze środków publicznych specjalistyczna porada laktacyjna stają się rzeczywistością. To ważny i bardzo oczekiwany krok.

  Cieszymy się, że praktyka poradnictwa laktacyjnego, która zawitała do Polski w latach 80-tych, intensywnie rozwijała się, standaryzowała i osiągnęła wysoką skuteczność wchodząc do polskiej medycyny, teraz zyska godną jej pozycję. Pozwoli to upowszechnić wiedzę i umiejętności, których od lat nauczamy, ale też pokazać rzeczywistość. Szkoda tylko, że tyle lat minęło.

  Zespół oparł się o dokumenty wypracowane już w 2015 roku przez inny zespół z naszym udziałem. Nie wszystko udało nam się osiągnąć, ale nie czas na narzekanie! Idziemy do przodu! Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia, członkom Zespołu i wszystkim, którzy nas wspierali!

  PISMO Z MINISTERSTWA ZDROWIA

 • Kurs dla pielęgniarek i położnych „Problemy w laktacji” 9 kwietnia 2024

  Są jeszcze wolne miejsca na kurs dla pielęgniarek i położnych „Problemy w laktacji”. Więcej informacji na temat kursu oraz szczegóły dotyczące zapisów znajdują się TU