Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

MLEKO KOBIECE vs SARS-CoV-2

16 listopada 2020

Znacie bajkę Kraina Lodu i jej słynną piosenkę, w której refren zaczyna się od słów: ,,Mam tę moc, mam tę moc”? To teraz Drogie Mamy karmiące piersią możecie zacząć śpiewać ,,Mam tę moc, mam tę moc”.

Ostatnio świat obiegła informacja o pewnej decyzji, która została podjęta w Holandii… Wyciągnęli oni gruby arsenał przeciwko wirusowi SARS-CoV – 2. Dokładniej mówiąc do walki z wirusem wystawili mleko 7500 kobiet.

Badania te są wynikiem współpracy Wydziału Wirusologii Eksperymentalnej Amsterdamu UMC z Holenderskim Bankiem Mleka Kobiecego, Wageningen Research & Development, Uniwersytetem w Utrechcie, Sanquin i Viroclinics.

Szpital Uniwersytecki w Amsterdamie zbiera pokarm kobiecy od co najmniej 7500 kobiet, które mają za sobą infekcję spowodowaną wirusem SARS-CoV-2. Celem tego przedsięwzięcia jest wykorzystanie mleka kobiecego jako środka ochronnego przed Covid-19, m.in. w domach opieki.

Skąd taki pomysł?

Ostatnie doniesienia naukowe pokazują, że w mleku matki, która przechorowała Covid-19, obecne są przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Ponadto okazuje się, że przeciwciała obecne są również po pasteryzacji mleka.

„Wydaje się, że przeciwciała są w mleku matki dłużej niż myśleliśmy, nawet do sześciu miesięcy po zakażeniu. To bardzo dobra wiadomość ”- mówi Van Goudoever (szef szpitala dziecięcego Emma). Chodzi o to, aby mleko było stosowane jako metoda zapobiegania COVID-19, na przykład w postaci lodów z dodatkami smakowymi.

Po uzyskaniu zgody komisji ds. Etyki Lekarskiej badacze zebrali od każdej uczestniczki badania po 100 ml mleka, które zostało przebadane odpowiednio przez naukowców m.in. na obecność przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi SARS-Cov-2. Następnie mleko zostało przygotowane odpowiednio do spożycia i zrobiono z niego lody. Tak, dobrze czytacie – LODY smakowe. Okazało się, że osoby testujące jako najlepszy smak wybrały lody gruszkowe.

Van Goudoever powiedział:  „Nadal nie wiemy jeszcze czy to faktycznie działa, bo wymaga praktycznego doświadczenia – uważamy jednak, że po wypiciu mleka przeciwciała przyczepiają się do powierzchni naszych błon śluzowych atakując cząsteczki wirusa, zanim dostaną się dalej do organizmu. ”

Jak podają badacze mleko kobiet z obecnymi przeciwciałami będzie początkowo używane do ochrony osób z grupy wysokiego ryzyka, czyli osób starszych czy z chorobami współistniejącymi. W pierwszej kolejności lody trafią do mieszkańców domów opieki. Podopieczni będą dostawać lody smakowe z mleka kobiecego codziennie, przez kilka tygodni jako środek zapobiegawczy.

Czekamy z niecierpliwością na dalsze doniesienia.

lek. Agnieszka Browarska

Materiał przygotowany na podstawie: https://www.world-today-news.com/the-netherlands-uses-breast-milk-from-7500-women-as-a-weapon-against-corona-medical-science-planet/

Zobacz również

  • Gość specjalny XVII Zjazdu CNoL 25 kwietnia 2024

    Dziennikarka, autorka i scenarzystka programów telewizyjnych i edukacyjnych, specjalistka od zakupów spożywczych i wszelakich, niestrudzona bojowniczka o prawa konsumenckie – Katarzyna Bosacka będzie Gościem Specjalnym XVII Zjazdu CNoL  oraz ambasadorka naszej kampanii “Karmię piersią, ale z głową”! Pani Katarzyna opowie, jak przekazywać wiedzę (nie tylko na temat laktacji), by była zrozumiała (nie tylko) dla naszych Pacjentek.

    Przypominamy, że zapisać się na Zjazd można W TYM MIEJSCU.

  • Kampania „Karmię piersią, ale z głową!” 24 kwietnia 2024
    Centrum Nauki o Laktacji oraz  Fundacja Mlekiem Mamy zaprasza  do udziału w kampanii edukacyjnej pt. Karmię piersią, ale z głową!
    Bardzo prosimy o wypełnienie ankiety te mamy, które rodziły dzieci w ciągu ostatnich pięciu lat. Chcemy dowiedzieć się, skąd najczęściej czerpiecie informacje o karmieniu Waszych dzieci i jaka jest ich jakość, a także czy nieprawdziwe informacje mogą zaszkodzić Waszym „karmieniowym” planom?
  • Wyniki Konkursu Doniesień Naukowych CNoL 21 kwietnia 2024

    Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w wyniku głosowania Komitetu Naukowo – Organizacyjnego CNoL rozstrzygnięto Konkurs Doniesień Naukowych 2024.

    CZYTAJ WIĘCEJ