Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

Wędzidełko wargi górnej – ciąć czy nie ciąć?

8 lipca 2021

Czy natura wyposaża na w struktury anatomiczne niepotrzebne lub szkodliwe? Czy wędzidełko wargi górnej może przeszkadzać w ssaniu piersi?

A jak ludzkość przetrwała wieki? Chcąc bardzo pomóc dzieciom prawidłowo pobierać pokarm z piersi można nieco się zapędzić i nie zauważyć przekraczania granicy absurdu.

Można też szkodzić nadmiarem interwencji. I zatracić zaufanie do natury, którą tak na co dzień szafujemy mówiąc o karmieniu naturalnym.

Badaczka dokonała przeglądu pełnej literatury w tym temacie. I wniosek jest łatwy do przewidzenie – PRIMUM NON NOCERE!

Zachęcamy do lektury krótkiego artykułu TUTAJ oraz całości w ostatnim numerze Medycyny Praktycznej Pediatria. 

 

Zobacz również

 • I Szczyt  Koalicji Na Rzecz Karmienia Piersią 30 września 2022

 • CNoL w składzie Koalicji na Rzecz Karmienia Piersią 29 września 2022

  Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, kilkanaście stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających w obszarze karmienia piersią utworzyło Koalicję na Rzecz Karmienia Piersią.
  Wspólne cele statutowe jednoczą siły, aby lobbować przede wszystkim na rzecz zmian legislacyjnych oraz egzekwowania w Polsce istniejącego już prawa w zakresie karmienia naturalnego, zgodnego z postulatami Światowej Organizacji Zdrowia. (więcej…)

 • List w sprawie masaży piersi w zapaleniu 23 września 2022

  Centrum Nauki o Laktacji wystosowało list do medycznych konsultantów krajowych, Ministerstwa Zdrowia oraz rektora WUM z  prośbą o natychmiastowe wydanie zakazu masowania/uciskania gruczołów piersiowych w celu „wyleczenia” zapalenia piersi u kobiet w okresie laktacji.
  Jest to fatalna w skutkach, niestety dość powszechna praktyka polska, od pół wieku nie stosowana już w medycynie zachodniej.

  Treść listu do przeczytania TUTAJ

Zapisz się na newsletter