Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

Algorytm postępowania na czas pandemii – 25.03.20

25 marca 2020

Matka karmiąca piersią CHORA NA COVID-19 w domu

  1. Skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza w razie pogorszenia samopoczucia, wykaz placówek udzielających teleporad medycznych na stronie nfz.gov.pl lub pod całodobowym numerem 800-190-590
  2. Izolacja od pozostałych członków rodziny
  3. Może być wskazana izolacja od dziecka
  4. Myć ręce przed każdym karmieniem lub odciąganiem przynajmniej 30 sekund używając detergentu lub użyć płynu dezynfekującego na bazie alkoholu.
  5. Stosować maseczkę ochronną w czasie karmienia, którą po jednym użyciu powinno się trwale zutylizować nie dopuszczając do kontaktu z nią innych osób.
  6. Każdy kontakt matki ze sprzętem do odciągania wymaga zachowania podwyższonych zasad higieny: mycie i dezynfekcja rąk przed i po użyciu sprzętu, mycie i dezynfekcja sprzętu po użyciu lub stosowanie jednorazowych końcówek osobistych laktatora. Mycie i dezynfekcja sprzętu do karmienia. Mleko, które nie zostało pobrane według tych zasad nie nadaje się do podania dziecku.
  7. Odciągane mleko pobrane zgodnie z zasadami podwyższonej higieny osoba zdrowa z rodziny podaje dziecku.
  8. Dziecko między karmieniami powinno przebywać w oddzielnym pokoju, może przebywać w pokoju z matką, jednak w odległości przynajmniej 2 metrów, dodatkowo oddzielone np. zasłoną. Opiekę nad dzieckiem najlepiej powierzyć zdrowej osobie z rodziny.

Zobacz również

  • Zapalenie piersi – aktualizacja. 10 listopada 2023

    Już jest! Zaktualizowany i uzupełniony artykuł nt. zapalenia piersi! A w nim mi.in: przyczyny, rozpoznanie, różnicowanie, postępowanie, leczenie, zapobieganie zapaleniu piersi. Zapraszamy do lektury! 👇 

  • Karmienie piersią w sytuacjach kryzysowych. 12 października 2023

    Pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie to dwie długotrwałe sytuacje kryzysowe, z którymi przyszło nam się zmierzyć w ciągu zaledwie kilku ostatnich lat. Te dwie sytuacje stanowiące ogromny dramat ludzki dla rządów, samorządów i specjalistów z zakresu ochrony zdrowia były egzaminem weryfikującym m.in. skuteczność działań na rzecz karmienia naturalnego.

    Zachęcamy do lektury artykułu “Jak chronić karmienie piersią w sytuacjach kryzysowych?” autorstwa dr n. med. Moniki Żukowskiej – Rubik oraz dr n. med. Magdaleny Nehring – Gugulskiej, który stanowi cenne uzupełnienie dotychczasowych publikacji – tym razem z perspektywy doradców laktacyjnych. Zachęcamy do lektury! ARTUKUŁ

  • „Karmię! Mam prawo!” w Fides et Ratio. 27 września 2023

    Kampania „Karmię! Mam prawo!” oraz badanie „Jak respektowane są prawa matek karmiących w Polsce?” znalazły finał w publikacji w Kwartalniku Naukowym Fides et Ratio!

    Publikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim.

    Zapraszamy do lektury!