Centrum Nauki o Laktacji im. ANNY OSLISLO

Zakażenia bakteryjne i grzybicze

Zakażenie bakteryjne ran brodawek

Uszkodzone tkanki są podatne na zakażenie, najczęściej jest ono wywołane przez St. Aureus pochodzące z jamy ustnej dziecka lub ze skóry. Zakażenie może szerzyć się w głąb gruczołu piersiowego, ryzyko zapalenia piersi jest wysokie.(Livingstone 1996)

Zakażona brodawka jest obrzęknięta, zaczerwieniona, często stwierdza się obecność ropnej wydzieliny, matka zgłasza wyraźne nasilenie dolegliwości bólowych.

Co robić?

Należy zalecić matce:

Przed rozpoczęciem leczenia warto wykonać wymaz z rany i w razie potrzeby wdrożyć leczenie miejscowym antybiotykiem zgodnie z antybiogramem.

Grzybica piersi

(Candidiasis, trush)

Zakażenie drożdżakiem Candida albicans rozwija się zwykle w późniejszym okresie karmienia piersią i matka może podawać, że na początku nie miała żadnych problemów.

Skóra na brodawce i otoczce może wyglądać prawidłowo lub być zaczerwieniona, błyszcząca, łuszcząca, z białawym nalotem, zmiany niekiedy są wyraźnie odgraniczone. Może pojawić się rumieniowa wysypka na brodawce i otoczce. Matka odczuwa piekący, kłujący ból i swędzenie w czasie karmienia i pomiędzy nimi.

U dziecka najczęściej stwierdza się obecność pleśniawek w jamie ustnej. W wywiadzie matka może podawać przebyte niedawno leczenie antybiotykami jej lub dziecka, rumień pieluszkowy, grzybicze zapalenie pochwy. (Amir 1995, 1996, 2002)

Co robić:

Matce należy zlecić:

Pamiętaj! Konieczne jest jednoczesne leczenie matki i dziecka!

 Livingstone V, Willis CE. Staphyllococcus aureus and sore nipples. Can Fam Psych,1996

Amir LH, Garland SM. Candida albicans: is it associated with nipple pain? Gynecol Obstet Invest. 1996

Amir LH. Candida and the lactating breast. J Hum Lact, 1995

Amir LH. Candida: What’s new? ABM news and views. 2002