Z ŻYCIA SZKOŁY
- Dzień Kobiet 8 marca 2023
- Grudniowy kurs trenerów 😀 2 grudnia 2022
Dzisiaj i jutro spotykamy się z naszymi Trenerkami!
Żeby tradycji stało się zadość dzisiaj i jutro spotykamy na kursie Trenerów Centrum Nauki o Laktacji.
Ponad 50 Trenerek z całej Polski przyjechało dzisiaj do Warszawy na zaproszenie CNoL.
To stało się już naszą tradycją, że w grudniu każdego roku spotykamy się w gronie kadry dydaktycznej, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. - Centrum Nauki o Laktacji patronem honorowym wydarzeń: 31 października 2022
- CNoL w składzie Koalicji na Rzecz Karmienia Piersią 29 września 2022
Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, kilkanaście stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających w obszarze karmienia piersią utworzyło Koalicję na Rzecz Karmienia Piersią.
Wspólne cele statutowe jednoczą siły, aby lobbować przede wszystkim na rzecz zmian legislacyjnych oraz egzekwowania w Polsce istniejącego już prawa w zakresie karmienia naturalnego, zgodnego z postulatami Światowej Organizacji Zdrowia. (więcej…) - I sesja kursu Problemy w Laktacji 10 września 2022
- Centrum Nauki o Laktacji w mediach! 5 września 2022
Termedia, wydawnictwo medyczne zajmujące się publikacją czasopism i książek o charakterze naukowym i edukacyjno-poglądowym dla środowiska medycznego wyemitowało bardzo ciekawy artykuł na temat najczęstszych problemów laktacyjnych kobiet karmiących piersią.
To dla nas motywujące, że edukacją zajmują się również nasze kursantki, bowiem źródło tego tekstu pochodzi od Pani Karoliny Suchockiej z Zakładu Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, która w 2019 roku ukończyła nasz kurs „Problemy w laktacji” i otrzymała tytuł Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.
Dziękujemy za szerzenie wiedzy!
- Nowe CDL-ki 22 czerwca 2022
Szanowni Państwo!
Podczas XV Zjazdu CNoL tytuł CDL otrzymało 95 osób. Wszystkich CDL-ek na liście mamy aż 816!
Wszystkich zainteresowanych profesjonalnym wsparciem laktacyjnym zapraszamy do skorzystania z listy jako źródła do kontaktu.
A wszystkich, którzy chcieliby się na niej znaleźć i spełniają wymagania stawiane kandydatom na CDL zapraszamy do zapisu na kurs Problemy w Laktacji 2022/23
- XV Jubileuszowy Zjazd CNoL już za nami! 13 czerwca 2022
Kochani Goście Zjazdu!
Było Was aż 500 osób!!! Serdecznie dziękujemy za udział, za wysiłek włożony w przyjazd, za ciekawe pytania, za pozytywne nastawienie i dobrą zabawę przy muzyce. Wykładowcy dziękują za dobre przyjęcie, a młodzi naukowcy za szansę na debiut w życzliwym gronie. Wszyscy wypadli doskonale i zapewnili nam wysoki poziom merytoryczny. Zawsze chcemy być te 3 kroki do przodu i dostarczać Wam wiedzę z najwyższej półki. Uważamy konferencję Karmienie piersią – ku przyszłości za zakończoną sukcesem!
W Galerii już pierwsze fotki ze Zjazdu. Do zobaczenia ZA ROK.
A tym czasem zapraszamy do dalszego obserwowania i uczestniczenia w naszych akcjach – nadchodzą kolejne kursy i wydarzenia, będziemy dzielić się kolejnymi nowinkami z branży i oczywiście promować mleko mamy.
Dziękujemy, że byliście i jesteście z nami! - Wesołych Świąt Wielkanocnych! 14 kwietnia 2022
- XV Zjazd CNoL – aktualności 8 kwietnia 2022
Szanowni Państwo!
Minął tydzień, od kiedy mogłyśmy zaprosić Państwa do zapoznania się z wykazem zajęć planowanych na konferencję naukową szkoleniową towarzyszącą XV Zjazdowi Centrum Nauki o Laktacji.
Dziś pragniemy ogłosić, że szczegółowy program na dwa dni zjazdu jest już dostępny na naszej stronie!
Znajdą w nim Państwo pełną listę dostępnych wykładów i warsztatów oraz rozpiskę godzinową.Pragniemy również poinformować, że wyniki konkursu doniesień naukowych CNoL 2022 zostały ogłoszone!
Nazwiska laureatek wraz z tytułami ich prac zostały już opublikowane na stronie konferencji.
Serdecznie gratulujemy! - XV Zjazd CNOL – planowany program 1 kwietnia 2022
Szanowni Państwo!
Na stronie XV Jubileuszowego Zjazdu CNoL i konferencji szkoleniowo-naukowej pt. Karmienie piersią – ku przyszłości jest dla Państwa już dostępny planowany program!Znajdują się w nim zapowiedzi tematów wykładów i warsztatów, a także tytuły prezentacji i plakatów wybranych z doniesień naukowych, które zostaną zaprezentowane w trakcie tegorocznej konferencji. Mają Państwo szanse zapoznać się z proponowanymi zajęciami oraz wstępnym harmonogramem – szczegółowy plan zostanie ogłoszony w bliskiej przyszłości.
W zakładce XV Zjazd CNoL mogą Państwo również znaleźć informacje na temat gościń specjalnych, które zaszczycą nas swoją obecnością – prof. Donny Geddes oraz Barbary Wilson-Clay.
Zapraszamy do lektury! - Najbliższe wydarzenia 24 marca 2022
Szanowni Państwo!
Przyszła do nas wiosna, a wraz z nią do życia rozbudza się nie tylko natura, ale również apetyty naukowe. Z myślą o zapewnieniu możliwości ciągłego rozwoju zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!
W ostatnich tygodniach uruchomiliśmy zapisy na następujące wydarzenia:Serdecznie zachęcamy do rzucenia okiem na szczegółowe opisy wydarzeń (po kliknięciu w ich nazwy) oraz do zapisania się na wybrane przez Państwa zajęcia!
Wszystkie zapisy dostępne TUTAJ
- Wsparcie dla Ukrainy 28 lutego 2022
Fundacja Twórczych Kobiet i Centrum Nauki o Laktacji jest sercem przy walczącej o pokój i życie Ukrainie. Przekazałyśmy leki i wsparcie finansowe wprost na front!
Wszystkim kobietom, mamom, babciom pragniemy dodać otuchy i zapewnić, że znajdą w Polsce życzliwych ludzi i wszelką pomoc.
Uruchamiamy dla Was telefon pomocowy:
- po polsku: 601965739
- po ukraińsku: 538506537
Zachęcamy wszystkich doradców CDL do oferowania bezpłatnej pomocy laktacyjnej i medycznej ukraińskim matkom.
Można się zgłaszać TUTAJ
UKRAIŃSKIE MAMY KARMIĄCE TU ZNAJDĄ LAKTACYJNĄ, BEZPŁATNĄ POMOC
Фонд Креативних Жінок та Центр науки лактації всім серцем з Україною, яка бореться за мир та спокій. Ми передали ліки та фінансову підтримку прямо на фронт!
Підтримуємо всіх українок, мам і бабусь, запевняємо, що вони знайдуть в Польщі добрих людей та будь-яку допомогу.
Ми запускаємо для Вас гарячу лінію
- Польською 601965739
- Українською 538506537
- Zakończenie teoretycznej części kursy Problemy w Laktacji 2021/22 12 lutego 2022
Szanowni Państwo!
W dniu dzisiejszym odbyły się ostatnie zajęcia aktualnej edycji kursu PwL. Wraz z grupami lekarskimi pożegnałyśmy się z zajęciami, ale nie na długo…
Nasze kursantki czeka jeszcze odbycie praktyk w poradniach laktacyjnych lub na oddziałach położniczych oraz zaliczenie egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Trzymamy kciuki za wszystkie uczestniczki!Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w kolejnej edycji kursu Problemy w Laktacji zapraszamy do zapoznania się z jego opisem:
Informujemy również, że można już się zapisywać przez nowy panel do zapisów
- Zapisy na kurs Problemy w Laktacji 2022/23 2 lutego 2022
Szanowni Państwo!
Już 1 lutego ruszyły zapisy na kolejny sezon kursu Problemy w Laktacji.
W kursie mogą brać udział osoby pracujące jako lekarze, pielęgniarki lub położne, które zamierzają prowadzić profesjonalne poradnictwo laktacyjne na poziomie III specjalistycznym i uzyskać Certyfikat Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC),
Kurs składa się z wykładów i warsztatów, zajęć praktycznych oraz pracy własnej.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym opisem: - Konkurs Doniesień Naukowych CNoL 24 stycznia 2022
- Zapisy na XV Zjazd CNoL 19 stycznia 2022
Centrum Nauki o Laktacji serdecznie zaprasza lekarzy, pielęgniarki i położne oraz wszystkie osoby zajmujące się profesjonalnie problematyką laktacji na XV Jubileuszowy Zjazd połączony z hybrydową konferencją szkoleniowo-naukową pt. Karmienie piersią – ku przyszłości
Wydarzenie planowane jest w dniach 10-11 czerwca 2022 roku w hotelu SANGATE Hotel Airport, ul. Komitetu Obrony Robotników 32, 02-148 Warszawa
Zapisy na zjazd będą aktywne od 21 marca 2022r.
Uwaga: Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń
Więcej informacji wkrótce, zaglądajcie na XV Zjazd CNoL - Wykłady – XIV Zjazd CNoL 15 stycznia 2022
Szanowni Państwo!
Przypominamy, że wykłady z zeszłorocznej konferencji są dostępne do odsłuchu na naszej stronie w zakładce Publikacje -> WykładyMają Państwo możliwość zapoznania się z takimi tematami jak, m.in.:
Co wie personel medyczny o wartości mleka kobiecego?
Wędzidełko wargi górnej – gdzie tkwi problem?
Mleko mamy-ozdrowieńca lub szczepionej przeciw COVID-19 – okiem klinicystyZachęcamy również do zapoznania się z pracami laureatów konkursu doniesień naukowych 2021 oraz z wykładem gościa specjalnego – prof. Donny Geddes z Uniwersytetu Zachodniej Australii
- Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia! 22 grudnia 2021
- Zapraszamy do wysyłania doniesień naukowych! 9 grudnia 2021
Komitet Naukowo–Organizacyjny XV Konferencji Centrum Nauki o Laktacji ma przyjemność zaprosić Państwa do zgłaszania doniesień naukowych z zakresu wiedzy o laktacji celem zaprezentowania ich podczas Jubileuszowego Zjazdu w formie prezentacji ustnych bądź plakatów.
Szczególnie docenimy prace dotyczące:
- terapii zaburzeń laktacji i innych problemów klinicznych
- tegorocznego hasła Zjazdu: Karmienie piersią – ku przyszłości
- prace, które nie były jeszcze prezentowane i stanowią dorobek naukowy autora.
Więcej informacji znajduje się w naszej stronie: XV ZJAZD
- Pierwsze sesje kursu Problemy w Laktacji za nami 11 października 2021
We wrześniu i w październiku odbyły się pierwsze dwie sesje kursu Problemy w Laktacji organizowanego już od lat przez Centrum Nauki o Laktacji.
(więcej…)
To kurs dokształcający dla lekarzy, położnych i pielęgniarek, które zamierzają prowadzić profesjonalne poradnictwo laktacyjne na poziomie III specjalistycznym i chcą uzyskać Certyfikat Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC). - Zdjęcia z XIV Zjazdu CNoL 16 czerwca 2021
Serdecznie zapraszamy do oglądania pierwszych relacji ze zjazdu!
Zdjęcia dokumentujące hybrydowy Zjazd 2021 dostępne są już dostępne na naszej stronie.
Dla wszystkich z Państwa, którzy chcieli, ale z różnych powodów nie mogli być z nami stacjonarnie jest to okazja do zerknięcia w kuluary, a ci, którym się udało mogą jeszcze raz, wirtualnie, przejść wśród stoisk i sal wykładowych. - NO I PO ZJEŹDZIE… DZIĘKUJEMY! 27 maja 2021
Zjazd CNoL 2021 zgromadził ponad setkę gości stacjonarnie i 300 on-line. Objął tym samym całą Polskę. Dziękujemy za przybycie! Przepraszamy, że nie dla wszystkich stacjonarnie 🙁 . Musiałyśmy wykazać się mądrością i ostrożnością, jesteśmy wdzięczne za Wasze zrozumienie. Wielu wykładowców po raz pierwszy od roku stanęło przed żywym audytorium. Byli szczęśliwi. Zafundowali nam dawkę naukowych emocji. Udało się połączyć z profesor Geddes z Australii. Wspólnymi siłami OBALALIŚMY NAJWIĘKSZE I NAJBARDZIEJ SZKODLIWE MITY W DZIEDZINIE LAKTACJI: diety matek, przekarmianie dziecka wkp, alergia na mleko mamy, wędzidełko wargi górnej. Fizjologia człowieka w połączeniu z dowodami naukowymi jest nieubłagana dla popularnych przekonań. Po prostu nie potwierdzają się związki przyczynowo-skutkowe. Zapraszamy do lektury Materiałów Zjazdowych.
- Akcja: Karmienie nie wyklucza 30 kwietnia 2021
Ruszamy z akcją #karmienieniewyklucza wraz z Fundacją Mlekiem Mamy.
Pragniemy uświadomić wszystkim, że mama karmiąca nie musi rezygnować z normalnego życia. Ale też, nie wolno odmawiać jej wielu ważnych dla niej usług – leczenia, diagnostyki, zabiegów. Zapraszamy do obserwowania naszych profili na Facebooku i Instagramie, tam poznacie odpowiedzi na nurtujące pytania:
Czy mamy karmiące piersią lub odciągniętym mlekiem mogą się leczyć?
Czy są jakieś badania diagnostyczne, których nie można wykonywać w czasie laktacji?
Chcesz wyprostować włosy, albo wybrać się do kosmetyczki, i nie wiesz, czy to nie wpłynie na laktację?
A może masz bóle kręgosłupa i nie wiesz, czy rozpoczęcie ćwiczeń to dobry pomysł?Do zobaczenia w mediach społecznościowych! #karmienieniewyklucza
- Zapisy na Zjazd 2021 26 marca 2021
Z radością informujemy, że konferencja szkoleniowo-naukowa pt. Karmienie piersią – więcej mocy! odbędzie się zgodnie z planem w formie hybrydowej. MAMY OSTATNIE MIEJSCA na część stacjonarną!!! Zapisy na część on-line wciąż trwają! ZAPRASZAMY! Program TUTAJ
- Egzamin CDL 2021 21 marca 2021
W sobotę 20 marca 2021 nasze dzielne uczestniczki pierwszego (i może ostatniego) kursu hybrydowego „Problemy w Laktacji” przystąpiły do egzaminu teoretycznego na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Pomimo obaw, pandemicznego zamieszania, wielu kobiecych emocji, egzamin w formie hybrydowej przebiegł bardzo sprawnie. Wysoki poziom profesjonalizmu zapewniły organizatorki CNoL – wszystkim bardzo dziękuję! Uczestniczki wykazały się wielką dyscypliną i niesamowicie wysoką wiedzą! Wyniki egzaminu były wysokie! Kurs, mimo przymusowej formy, spełnił cel edukacyjny. A nasze uczestniczki – serio przyłożyły się do nauki. BRAWOOOOOO!!!! DZIĘKUJEMY!!!
Dyrektor CNoL - Planowany program XIV Zjazdu CNoL już dostępny 9 lutego 2021
Szanowni Państwo!
Zachęcamy do zapoznania się z planowanym programem XIV Zjazdu CNoL.
Znajdą tam Państwo pierwsze informacje o wykładach i warsztatach, które proponujemy w tym roku dla uczestników zjazdu i konferencji.
PROGRAM SZCZEGÓŁOWY I ZAPISY JUŻ 26 MARCA
Do programu można zajrzeć TUTAJ, klikając w przycisk Program. - MZ pochylił się nad losem matek 19 stycznia 2021
W grudniu 2020 przesłaliśmy wraz z Fundacją Mlekiem Mamy list do Min Zdrowia sygnalizujący brak realizacji Standardu Opiece Okołoporodowej pod płaszczykiem pandemii. Jak widać byłyśmy przekonujące, bo podjęto działanie. Dziękujemy. Czekamy na efekty. Oby sytuacja mam i dzieci w szpitalach wróciła do normy.
Zachęcamy do zapoznania się z listem. TUTAJ
- CNoL życzy spokojnych Świąt 21 grudnia 2020
- XIV Zjazd CNoL – doniesienia 14 grudnia 2020
Komitet Naukowo–organizacyjny XIV Konferencji Centrum Nauki o Laktacji ma przyjemność zaprosić Państwa do zgłaszania doniesień naukowych z zakresu wiedzy o laktacji celem zaprezentowania ich podczas Zjazdu w formie prezentacji ustnych bądź plakatów.
Szczególnie docenimy prace dotyczące:
- terapii zaburzeń laktacji
- wartości mleka kobiecego
- żywienia dzieci mlekiem kobiecym w dobie COVID 19
- prace, które nie były jeszcze prezentowane i stanowią dorobek naukowy autora.
Więcej informacji znajduje się TU
- Zaproszenia na XIV Zjazd CNoL 11 grudnia 2020
Centrum Nauki o Laktacji serdecznie zaprasza lekarzy, pielęgniarki i położne oraz wszystkie osoby zajmujące się profesjonalnie problematyką laktacji na XIV Zjazd połączony z hybrydową konferencją szkoleniowo-naukową pt. Karmienie piersią – więcej mocy!
Wydarzenie planowane jest w dniach:
11-12 czerwca 2021 roku
w hotelu SANGATE Hotel Airport,
ul. 17 Stycznia 32, 02-148 WarszawaUwaga:
Zapisy i oferta cenowa od 20 lutego 2021r.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. - Podsumowanie roku 2020 1 grudnia 2020
Ostatni miesiąc roku 2020 rozpoczynamy podsumowaniem. Był to czas pełen wrażeń i wyzwań. Mimo wielu nowości i zmian w funkcjonowaniu Centrum Nauki o Laktacji niezmiennie dba o kształcenie w zakresie laktacji i promowanie karmienia piersią.
Nasza misja nie ustaje!W ciągu ostatnich 12 miesięcy doprowadziłyśmy do końca edycję kursu Problemy w Laktacji, zakończoną egzaminem teoretycznym w nowej formie, a w miesiącach wakacyjnych udało się przeprowadzić również praktyczną część egzaminu, co poskutkowało 44 nowymi doradcami laktacyjnymi, którzy mogą z dumą legitymować się tytułem CDL. Aktualną listę można znaleźć tutaj: Lista doradców
Lato rozpoczęliśmy nowymi kursami – szkoleniem dietetyków i logopedów oraz kurs Praktyka CDL dla zaawansowanych. Dzięki odbytym kursom na naszej stronie można znaleźć już nie tylko listę CDL i PKP, ale również 12 dietetyków: Lista dietetyków. To dopiero początek! (więcej…)
- Jak żywić dzieci mlekiem kobiecym w szpitalu? 26 listopada 2020
Wczoraj wykładowcy CNoL przeprowadzili pierwszą część kursu on-line, podczas którego odpowiedzieli na pytanie: Jak żywić dzieci mlekiem kobiecym w szpitalu? Kurs odbywa się w dwóch czterogodzinnych modułach.
Kurs dedykowany był lekarzom, pielęgniarkom i położnym Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W przypadku zainteresowania szkoleniem on-line dla pracowników szpitala prześlij maila na adres: cnol@kobiety.med.pl
- Problemy w Laktacji 2020/21 7 października 2020
Wrzesień za nami, a wraz z nim I sesja kursu Problemy w Laktacji w nowej odsłonie! Pierwszy raz kurs odbywa się w formie hybrydowej, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i prowadzącym oraz spełnić wymogi sanitarne.
Jutro rozpoczynamy II sesję w nowym trybie!
Choć to dla nas nowość, chętnie stawiamy czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą czas pandemii. Każde nowe doświadczenie pozwala nam udoskonalić to, czym możemy się z Państwem dzielić.
- Wakacyjne kursy 21 lipca 2020
W czwartek 9 lipca br. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach kursu Praktyka CDL dla zaawansowanych. Doradcy CDL spotykają się co czwartek przez cały lipiec. To pierwszy kurs on-line organizowany przez CNoL. W kursie bierze udział prawie 30 osób z całej Polski. W programie kursu znajdują się wykłady, warsztaty, quizy, testy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Kurs wzbudza wiele emocji po stronie wykładowców i entuzjazmu po stronie uczestników.
Warto wspomnieć, że w dniach 3-4 lipca br. w nowym reżimie sanitarnym odbył się w Warszawie kurs dla Logopedów, neurologopedów i fizjoterapeutów – terapeutów wczesnej interwencji oraz kurs „Dietetyk przyjazny matce karmiącej” przeznaczony dla specjalistów – dietetyków, którzy pracują z kobietami ciężarnymi i świeżo upieczonymi matkami. Nowe warunki epidemiczne i duże odległości między ławkami nie wpłynęły na jakość kształcenia i zadowolenie uczestników.
- Komunikat w sprawie zakażenia matek wirusem SARS CoV-2 12 marca 2020
Komunikat CNoL w sprawie karmienia piersią i odciągania mleka przez kobiety zakażone wirusem SARS CoV-2 lub chorujące na COVID-19
z dnia 16.03.2020
Uwaga! Informacje są oparte na aktualnie dostępnej wiedzy, ograniczonej ze względu na małą ilość danych i niewielką populację dotkniętą zakażeniem. Każdego dnia mogą docierać nowe dane, które zmienią wytyczne.
Należy stosować się do zaleceń Państwowego Inspektora Sanitarnego oraz podporządkować się zarządzeniom jednostki ochrony zdrowia, w której przebywa matka.
Stwierdzenia ogólne
Sposób postępowania z ciężarną lub matką karmiącą zakażoną SARS Co-V2 (Severe Acute Respiratory Syndrome) niewiele różni się od postępowania w przypadku wirusów z grupy Corona, takich jak SARS-CoV oraz MERS-CoV (Middle Eastern Respiratory Syndrome), a także zakażeń wirusami grypy o ciężkim przebiegu np. H1N1. Choroby te nie stanowią przeciwwskazania do karmienia piersią lub mlekiem kobiecym. Jednak wymagają szczególnej uwagi poświęconej zminimalizowaniu ryzyka zakażenia dziecka i personelu medycznego. SARS CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową w bliskim kontakcie z osobą zarażoną, ale też poprzez dotyk do powierzchni skażonych wydzielinami. Ryzyko zakażenia obniża czasowa izolacja i podwyższona higiena.
Ciąża
Ciąża nie zwiększa ryzyka zarażenia i zachorowania na wyżej wymienione choroby wirusowe. Powikłania ciążowe są podobne jak przypadku innych chorób wirusowych przebiegających z gorączką. Ciężarna powinna szczególnie chronić się przed kontaktem z osobami chorymi, potencjalnie chorymi i stosować podwyższoną higienę.
Poród
Kobieta z podejrzeniem zakażenia lub zakażona SARS CoV-2 jest izolowana lub leczona w zależności od jej stanu oraz transportowana do porodu zgodnie z procedurami w danym kraju. Wydaje się, że rodzaj porodu nie zmienia ryzyka dla dziecka, ale decyzję podejmuje personel sprawujący opiekę biorąc pod uwagę wszelkie okoliczności i rekomendacje. W czasie porodu zaleca się stałe monitorowanie parametrów życiowych płodu. Noworodkowi należy wykonać test na obecność wirusa. W opisanych przypadkach z Chin (2 PSN, pozostałe CC) nie było zarażenia matka-dziecko podczas porodu. Nie stwierdzano też obecności wirusa w płynie owodniowym i krwi pępowinowej. Dwa noworodki zaraziły się przez kontakt 36 h i 17 dni po urodzeniu. Pierwszy przypadek wrodzonego zakażenia odnotowano w Londynie 13 marca 2020, jednak droga zakażenia nie jest jasna.
Pierwsze karmienie
Rekomendowane karmienie piersią lub podanie siary. Decyzja należy do matki i jej rodziny. Nie wykryto wirusa w mleku matek chorych na COVID-19. Podobnie jak w przypadku SARS-CoV nie wykrywano wirusa, jedynie przeciwciała. Nie odnotowano dotychczas przypadku zakażenia dziecka mlekiem matki biologicznej chorej na chorobę wywołaną wirusem z grupy Corona.
Kolejne karmienia w szpitalu/w domu
Przed karmieniem i każdym kontaktem z dzieckiem matka powinna: myć ręce przynajmniej 30 sekund używając detergentu lub płynu dezynfekującego na bazie alkoholu, nakładać maseczkę ochronną, którą po jednym użyciu powinna trwale zutylizować nie dopuszczając do kontaktu z nią innych osób. Dziecko między karmieniami może przebywać w oddzielnym pokoju lub w pokoju z matką, jednak w odległości przynajmniej 2 metry, dodatkowo oddzielone np. zasłoną. Opiekę nad dzieckiem najlepiej powierzyć zdrowej osobie z rodziny. Te zasady należy stosować do wygaszenia objawów u matki i stwierdzeniu braku zakażalności (na dziś uważa się, że 5-7 dni). Ten moment określają przepisy sanitarne w danym kraju.
Odciąganie mleka
W przypadku ciężkiego stanu matki lub z innych względów medycznych może być wymagana izolacja matki od dziecka. Należy zachęcać matkę do stymulacji laktacji, tak, aby po zakończeniu izolacji mogła wrócić do pełnego karmienia. Odciągane mleko pobrane zgodnie z zasadami podwyższonej higieny osoba zdrowa z rodziny lub personelu podaje dziecku.
Postępowanie z mlekiem odciąganym
Każdy kontakt matki ze sprzętem do odciągania wymaga zachowania podwyższonych zasad higieny: mycie i dezynfekcja rąk przed i po użyciu sprzętu, mycie i dezynfekcja sprzętu po użyciu lub stosowanie jednorazowych końcówek osobistych laktatora. Mycie i dezynfekcja sprzętu do karmienia. Mleko, które nie zostało pobrane według tych zasad nie nadaje się do podania dziecku. Może więc zdarzyć się sytuacja, kiedy nie będzie możliwe karmienie dziecka swoim mlekiem ze względów organizacyjnych. Jednak laktację należy utrzymywać.
Personel opiekujący się kobietą ciężarną lub matką karmiącą
Ryzyko zakażenia personelu jest wysokie. Personel powinien stosować wszelkie zasady prewencji zakażeń zgodne z przepisami w danej jednostce ochrony zdrowia w tym: dezynfekcję rąk, rękawiczki, maska ochronna, fartuch ochronny, ograniczony czas kontaktu. Pacjent z podejrzeniem zakażenia lub zakażony SARS CoV-2 podlega pełnej izolacji od innych chorych.
Prewencja ogólna
Należy stosować zasady higieny, takie jak: unikanie kontaktu z chorymi i potencjalnie chorymi, higiena rąk i stosowanie zasad podwyższonego bezpieczeństwa sanitarnego w czasie pracy z chorymi.
Zachorowalność, ciężkość przebiegu i śmiertelność omawianych chorób zależy od indywidualnej odporności organizmu. Należy o nią dbać, czyli: spać odpowiednią ilość godzin, odżywiać się zdrowo zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia, codziennie uprawiać ruch/sport na świeżym powietrzu zabezpieczając się przed wychłodzeniem, ograniczać stres (nie wpadać w panikę z powodu SARS-Co-2!).
Polecane źródła aktualnych informacji:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/pregnancy-guidance-breastfeeding.html
- Komunikat w sprawie prewencji zakażeń 4 marca 2020
ZALECENIA GIS
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj
o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu
z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, iż ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 dla obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii przebywających w Europie jest obecnie niskie.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem www.gis.gov.pl, m.in. „Komunikat dla podróżujących”, „Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)”” oraz „ Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)”. Zachęcamy również do odwiedzania strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze informacje.
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
- Życzenia bożonarodzeniowe 2019 19 grudnia 2019
- Standard Opieki Okołoporodowej w Rzeszowie 7 grudnia 2019
W dniach 5 i 6 grudnia 2019 odbył się kurs Karmienie Piersią – Standard Opieki Okołoporodowej w szpitalu Pro Familia w Rzeszowie. Uczestniczki – położne, pielęgniarki i lekarki były zaangażowane, chętnie zadawały pytania i brały udział w dyskusji. Rzeszów to piękne i gościnne miasto, które zawsze chętnie odwiedzamy. Kurs przeprowadziły: Jolanta Zmarlak położna, CDL, Mgr Agnieszka Gąsior-Guziak, CDL i Lek. med. Katarzyna Raczek-Pakuła, IBCLC, CDL.
- Kurs w Gdańsku 6 grudnia 2019
W dniu 5 grudnia br. w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku po raz pierwszy Centrum Nauki o Laktacji przeprowadziło 6cio godzinny kurs „Opieka kompleksowa nad matką i dzieckiem w okresie laktacji”. W kursie uczestniczyło ponad 30 osób a program kursu składał się z 3 bloków tematycznych:
– Komunikacja między personelem a pacjentem prowadzony przez Mgr Kinga Osuch CDL, IBCLC.
– Komunikacja z matką wcześniaka – rodzic członkiem zespołu terapeutycznego i Protokół oceny umiejętności ssania – wsparcie matki i dziecka w czasie aktu karmienia piersią prowadzony przez Mgr Agnieszka Muszyńska CDL. Wszystkim debiutującym w tym kursie serdecznie dziękujemy za aktywność i życzymy sukcesów w kompleksowej opiece nad matką i dzieckiem w okresie laktacji.
- Kurs w Koszalinie 5 grudnia 2019
Centrum Nauki o Laktacji przy współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego przeprowadza kolejny kurs w tym roku pt. Karmienie piersią i mlekiem kobiecym wcześniaków i dzieci chorych – standard opieki w szpitalach III poziomu referencyjnego. Kurs odbył się w dniach 3-4 grudnia br. w Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie ul. T. Chałubińskiego 7. Kurs przeprowadziły Mgr Kinga Osuch, IBCLC, CDL i Mgr Agnieszka Muszyńska, CDL. Dziękujemy za wszystkim za zaangażowanie.
- Zaproszenie do nadsyłania doniesień naukowych 20 listopada 2019
Po raz pierwszy Centrum Nauki o Laktacji ma przyjemność zaprosić Państwa do zgłaszania doniesień naukowych z zakresu nauki o laktacji celem zaprezentowania ich podczas XIII Zjazdu w formie prezentacji ustnych bądź plakatów.
Szczególnie docenimy prace dotyczące:
- terapii zaburzeń laktacji i innych problemów klinicznych
- tegorocznego hasła Zjazdu: Karmienie piersią – chroni matki, dzieci …. i planetę,
- oraz prace, które nie były jeszcze prezentowane i stanowią dorobek naukowy autora.
Ważne daty:
20 listopada 2019 r. Ogłoszenie Zaproszenia do nadsyłania Doniesień Naukowych
31 stycznia 2020 r. Ostateczny termin nadsyłania streszczeń
28 lutego 2020 r. Ostateczny termin poinformowania autorów o przyjęciu Doniesień
30 kwietnia 2020 r. Termin przygotowania Doniesienia do materiałów Zjazdowych
05 czerwca 2020 r. Prezentacja Doniesień podczas Zjazdu CNoL
- Konferencja „Analiza marketingu żywności…” 17 listopada 2019
W dniu 15 listopada br. odbędzie się konferencja „Analiza marketingu żywności dla niemowląt w trosce o ochronę karmienia piersią w Polsce – wyniki pierwszego w Polsce badania z wykorzystaniem narzędzia Net-code”.
Centrum Nauki o Laktacji również tam będzie.
- Międzynarodowa Konferencja Laktacyjna PROLACTA w Poznaniu 17 listopada 2019
Centrum Nauki o Laktacji był Partnerem Międzynarodowej Konferencji Laktacyjnej PROLACTA w Poznaniu.
Konferencja odbyła się w dniu 9 listopada 2019r. Organizatorem tej konferencji jest Fundacja Opieki Okołoporodowej.
Międzynarodowa Konferencja Laktacyjna PROLACTA to połączenie rzetelnych informacji, najnowszych badań, wielu lat doświadczeń i odpowiedź na potrzeby środowiska okołolaktacyjnego.
(więcej…) - Szkolenie w Ostrowie Wielkopolskim 6 listopada 2019
Centrum Nauki o Laktacji z udziałem Fundacja Bank Mleka Kobiecego przeprowadziło szkolenie w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Limanowskiego 20/22.Szkolenie „Karmienie piersią i mlekiem kobiecym wcześniaków i dzieci chorych – standard opieki w szpitalach III poziomu referencyjnego”, które odbyło się w dniach 29-30.10. 2019 roku. W programie min. Skład i funkcja pokarmu kobiecego – różnice w składzie mleka matki wcześniaka a zapotrzebowanie żywieniowe noworodka z małą i ekstremalnie małą masą urodzeniową oraz Postępowanie z mlekiem matki dla dziecka zdrowego i chorego w domu i w szpitalu. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i owocne uczestnictwo w zajęciach.
- Jesienne sesje kursu PwL 29 października 2019
Po wakacyjnej przerwie wracamy do dynamicznego działania. Za nami już nie jedna, a dwie sesje tegorocznego kursu Problemy w Laktacji. Nasze kursantki dzielnie zdobywały wiedzę podczas serii wykładów i warsztatów praktycznych. Następna sesja już listopadzie!
- Kurs SOO w Żarach 19 czerwca 2019
Kurs Karmienie piersią standard w opiece okołoporodowej odbył się 11-12.06. 2019 w Żarach w Szpitalu Na Wyspie Sp. z o. o., z siedzibą przy ul. Pszennej 2. Szkoliły Jolanta Zmarlak, Katarzyna Asztabska i Sylwia Jeż. Wspaniała atmosfera kursu!
- Kurs SOO w Olecku 17 czerwca 2019
Właśnie skończył się Kurs SOO w Centrum Medycznym Zakład Opieki Zdrowotnej „Olmedica” w Olecku Sp. z o.o. Czerwiec wśród jezior i wspaniałych kobiet – pracownic szpitala w Olecku, Gołdapii i okolic. 14-15 czerwca szkoliły nasze CDL Kinga Osuch i Katarzyna Raczek-Pakuła. Dziękujemy wykładowcom i uczestnikom. Był to ostatni kurs przed wakacjami.
- Kurs SOO w Chojnicach 30 maja 2019
Uprzejmie informujemy, że mgr Joanna Żołnowska i Joanna Winiarska, Certyfikowane Doradczynie Laktacyjne z Centrum Nauki o Laktacji przeprowadziły kolejne szkolenie pt. Karmienie piersią standard w opiece okołoporodowej w Szpitalu Specjalistycznym im. J. K. Łukowicza w Chojnicach. Na kursie było ok 40 osób.
Wykładowczynie dziękują Dyrekcji Szpitala za serdeczne przyjęcie i bardzo dziękują uczestniczkom szkolenia pielęgniarkom i położnym za aktywne uczestnictwo w zajęciach oraz zgodę na wspólne zdjęcie.
- Stop dyskryminacji matek długokarmiących 22 maja 2019
Na zakończenie Akcji społecznej #Karmię długo, która odbyła się w dniach 15-22 maja 2019 wzywamy Wszystkich do zaprzestania dyskryminacji matek karmiących długo (powyżej roku). W imieniu uczestników akcji przesyłamy List do Pana Rzecznika Praw Obywatelskich z żądaniem pilnego zajęcia się tą sprawą. Akcja pokazała jak wspaniałe i oddane są matki oraz jak źle są traktowane przez część społeczeństwa, niestety również środowiska medyczne.
List do Rzecznika Praw Obywatelskich od CNoL i uczestników Akcji #Karmię długo
- Kurs w Garwolinie 1 kwietnia 2019
29 marca został przeprowadzony przez Centrum Nauki o Laktacji kolejny kurs „Karmienie piersią w praktyce szpitala”. Szkoliła mgr Magdalena Paszko i mgr Kinga Osuch, doświadczona kadra CNoL. Kurs odbył się w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Garwolinie. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom i dziękujemy wykładowcom za przeprowadzenie kursu!
- Egzamin na CDL 25 marca 2019
Dnia 23 marca o 11.00 odbył się egzamin teoretyczny na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Udział wzięło 156 osób. Najwyższy wynik – 97%. Próg punktowy 68. Gratulujemy wszystkim zdającym!
- Kurs w Wyszkowie 25 marca 2019
W dniu 22 marca br. w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie odbył się kurs pt. „Karmienie piersią w praktyce szpitala”. Gratulujemy ukończenia kursu! Dziękujemy Joannie Piątkowskiej i Kindze Osuch za przeprowadzenie tego kursu.
- Kurs SOO w Ostrołęce 18 lutego 2019
W dniach 14-15 lutego br. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce odbył się 12-sto godzinny kurs dokształcający pt. „Karmienie piersią – standard w opiece okołoporodowej”. Kurs skierowany był do pracowników szpitala: lekarzy, pielęgniarek i położnych. Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali zaświadczenia ukończenia kursu dokształcającego. Gratulujemy ukończenia kursu!
2018
Krzyż Zasługi za uparte dążenie do celu
2 lutego roku dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska otrzymała odznaczenie państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi za całokształt pracy naukowej i szkoleniowej, za zasługi w promocji zdrowia, wspierania kobiet karmiących piersią, edukacji personelu medycznego w zakresie naturalnego karmienia niemowląt. Odznaczenia wręczał w imieniu Prezydenta RP Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz w sali im. Stefana Starzyńskiego mieszczącej się w siedzibie MUW przy Placu Bankowym. Wicewojewoda wręczył 19 odznaczeń państwowych i resortowych.
Wielkie podziękowania dla Wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu – pracowników CNoL, doradców laktacyjnych i wszystkich, którzy w nas wierzą i nas wspierają!
Czerwiec
Przedstawiamy analizę najnowszego piśmiennictwa dotyczącego karmienia piersią i jego rzekomych związków z próchnicą wczesnodziecięcą. Nasze stanowisko jest odpowiedzią na ograniczanie karmienia po 12 mc życia z tego powodu. Uzupełniają je wyniki badań zachowań żywieniowych matek długo karmiących przeprowadzonych w tym roku przez nasz zespół badawczy.
Czerwiec
W czerwcu br. wysłaliśmy list do Ministra Zdrowia wnioskując o refundację porad laktacyjnych na poziomie specjalistycznym oraz WYRÓWNANIE SZANS WSZYSTKICH KOBIET poprzez finansowanie z budżetu procedur i sprzętu koniecznego do pozyskiwania mleka biologicznej matki, dając mu pierwszeństwo przed finansowaniem sztucznych mieszanek. 30 sierpnia otrzymaliśmy odpowiedź, że nasz wniosek NIE JEST ZASADNY! Dlaczego? Ponieważ wszystko w Polsce jest świetnie! Chyba nikt w MZ nie przeczytał załączonego raportu z badań 6000 kobiet! Mieli 2,5 miesiąca! Nikogo to nie interesuje? Przeczytajcie odpowiedź Ministerstwa i pomyślcie, co dalej robimy?
Maj
Walczymy o świadczenie – porada laktacyjna podstawowa i specjalistyczna
Wraz z Polskim Towarzystwem Konsultantów i Doradców Laktacyjnych złożyłyśmy dziś w MZ oświadczenie w sprawie wydzielenia świadczenia zdrowotnego – porada laktacyjna podstawowa, udzielana przez każdą położną i specjalistyczna, udzielana przez położna/lekarza – doradcę/konsultanta/specjalistę laktacyjnego. Położne zyskałyby dodatkowe finansowanie, a dyrektorzy szpitali/przychodni możliwość tworzenia specjalistycznych poradni laktacyjnych. Nasze stanowisko poparła Fundacja Rodzić po Ludzku. Pani mgr Ewa Janiuk z Naczelnej Rady Piel i Poł zapewniła, że Rada jest ZA wydzieleniem porady. Szczegóły i rozbieżności do omówienia
Standard porady specjalistycznej jest narzędziem o wysokiej, udowodnionej skuteczności. To nie są duże koszty, kadra doradców/konsultantów jest wyszkolona i czeka na procedurę. Wydatki rzędu 130 mln rocznie na refundację sztucznych mieszanek zostałyby znacznie ograniczone, co byłoby nie lada sukcesem ekonomicznym dla polskiej ochrony zdrowia.
2017
Wrzesień
Nowe wydanie Podręcznika
Długo oczekiwane nowe wydanie podręcznika Karmienie piersią w teorii i praktyce 2017 już gotowe! Medycyna Praktyczna wielkim nakładem pracy wydała to wspaniałe dzieło. 5 lat w medycynie to przepaść – oczekujcie wielu nowości i zmian. Zapraszamy do sklepiku od jutra!
Dnia 1 kwietnia 2017 r. podczas XXXVII Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie najwyższym Odznaczeniem Izby LAUDABILIS (GODNY UZNANIA) została uhonorowana dr n. med. Magdalenę Nehring-Gugulską za za szczególne zasługi na rzecz środowiska lekarskiego i ochrony zdrowia, a w szczególności za działalność naukową i edukacyjną w zakresie laktacji i naturalnego karmienia niemowląt.
Odznaczenie przyjęłam w imieniu Was wszystkich.
Będzie Nowelizacja Standardów Opieki Okołoporodowej – weźmiemy w niej udział
Standardy powstały jako konsensus pomiędzy środowiskiem medycznym a stroną społeczną. Szpitale wdrażały je różnie, ale liczyły się z aktem prawnym w randze rozporządzenia. Szkoliły się, aby realizować poszczególne zapisy w praktyce, choć nie przewidziano środków na wdrożenie.
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-opiece-okoloporodowej-na-oddzialach-polozniczych.html
Minister Zdrowia dr n.med. Konstanty Radziwiłł w świetle nowelizacji prawa zarządził aktualizację standardów. Jest szansa na poszerzenie i modyfikację tego ważnego dokumentu, zwłaszcza, że zostałyśmy zaproszone do grona ekspertów. Hurra!!!
Dr Magdalena Castello-Rokicka zrobiła rewelacyjne narzędzie pomocne w pracy każdej CDLki – szczegółowy przegląd osłonek/kapturków dostepnych w Polsce. Przeanalizowała dane z ankiet od matek i od doradców. Warto zapoznać się i korzystać z tego sprzętu w prawidłowy sposób znając jego zalety, wady i właściwości. Unikniemy w ten sposób powatarzania obiegowych opinii, a naszą wiedzę jeszcze bardziej oprzemy na dowodach. Artykuł dostępny w Warsztat pracy CDL.
Powstała KLASYFIKACJA PROBLEMÓW LAKTACYJNYCH Z KODAMI ICD 10
Specjalna pomoc dla doradców i konsultantów! Od dziś ład i porządek w nomenklaturze laktacyjnej! Dopasowane rozpoznania i kody ICD10. Pomoc w codziennej pracy! Dostępne w Warsztat pracy CDL.
1 stycznia – mamy własne biuro!
Adres Biura (do korespondencji): ul. Bobrowiecka 9, pokój G-8, 00-728 Warszawa
2016
23.08.2016
List do Ministra po raporcie NIK
Razem z koleżankami z koalicji „Rodzę mam prawa” skierowałyśmy list do Ministra Zdrowia po zapoznaniu się z raportem NIKu dotyczącym realizacji Standardu Opieki Okołoporodowej. Fragmenty dotyczące laktacji są dość przerażające, ale przecież to nic nowego. Codziennie słyszymy to od pacjentek…
Treść listu do pobrania/obejrzenia/przemyślenia
2015
21 – 22 listopada w Krakowie wzięliśmy udział w konferencji Medycyny Praktycznej „Ginekologia i położnictwo”, wykład pt. Najczęstsze problemy z karmieniem piersią wygłosiła dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska.
5-7 listopada – odbyła się II sesja kursu Problemy w Laktacji.
2-3 października odbyło się bardzo ciekawe spotkanie szkoleniowo-towarzyskie organizowane przez Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, tym razem w Toruniu. Konsultanci zwiedzali Regionalny Bank Mleka.
24 – 25 września – rozpoczęliśmy rok szkolny – I sesja kursu Problemy w Laktacji dla 78 nowych adeptek sztuki udzielania porad laktacyjnych. Pierwszy raz dłuższy, ponad 100-godzinny program i wolna niedziela (kurs trwa od czwartku do soboty).
11-12 września uczestniczyliśmy w Krakowskiej Jesieni Pediatrycznej, a 9-10 października w Warszawskiej Jesieni Pediatrycznej – oba wydarzenia organizuje Medycyna Praktyczna. 10 minutowe wystąpienie pt. „Krótkie wędzidełko podjęzykowe – ciąć czy nie ciąć – oto jest pytanie” miała dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, wspierała lek. Katarzyna Raczek-Pakuła.
Odpowiadając na zaproszenie Fundacji Rodzić po Ludzku przystąpiliśmy do Koalicji „Rodzę mam prawa”, która skupia wiele organizacji działających na rzecz poprawy jakości opieki okołoporodowej.
5 lutego mieliśmy wielki zaszczyt zaprezentować w polskim Sejmie problemy matek karmiących i niedomogi systemu sprawowania opieki zdrowotnej w tym zakresie. Przedstawiliśmy wyniki badań dotyczących korzyści z karmienia naturalnego dla zdrowia dzieci i matek ze szczególnym uwzględnieniem zmniejszenia ryzyka otyłości (lek. Urszula Bernatowicz-Łojko). Pokazaliśmy stan karmienia piersią w Polsce, pragnienia matek i niewydolność systemu w realizacji tych marzeń, 4 kluczowe, systemowe bariery dla karmienia piersią i 4 proste, systemowe rozwiązania do wdrożenia bez wysiłku, bez kosztów, od zaraz, ze szczególnym naciskiem na rolę konsultantów/doradców laktacyjnych, przygotowanych do pracy, skutecznych i profesjonalnych (dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska). Promotorki Karmienia Piersią uświadomiły posłom i pracownikom MZ jak wygląda rzeczywistość polskiej mamy pragnącej karmić naturalnie, czytały wspomnienia matek ze szpitali i z kontaktów z POZ, a także wyniki ankiet dotyczących wiedzy personelu na temat karmienia piersią (Agata Aleksandrowicz, Małgorzata Jackowska, Iza Sztandera, Hanna Krawsz, Iza Frankowska-Olech). Zwieńczeniem był krótki kurs ekonomii mleka ludzkiego – jak szybko z Norwegii robimy Francję tracąc potencjał matek i miliardy złotych, dlaczego dyrektorom szpitali nie opłaca się wdrażać Standardu Opieki Okołoporodowej, zatrudniać specjalistów laktacyjnych, zapewniać sprzętu czy warunków dla pozyskiwania mleka ludzkiego, jak łatwo oszczędzić miliony wydając kilka dobrych decyzji (Tomasz Chodkowski). Debata, w której wzięliśmy udział odbyła się w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Otyłości.
Całość spotkania można obejrzeć i wysłuchać: Nagranie
Dla chętnych relacja ze spotkania sejmowego napisana przez jedną z uczestniczek: Relacja ze spotkania
18 stycznia – zakończenie kursu problemy w laktacji. Kursantki zaczynają praktyki i przygotowania do egzaminów.
Kurs dla wykładowców i trenerów odbył się 17-18 stycznia.
2014
Kursy SOO odbyły się ostatnio w Łukowie, Częstochowie, Poznaniu, Wyszkowie, a kursy „wcześniak” w Łodzi i Elblągu.
1-3 grudnia uczestniczymy jako partner w III Międzynarodowym Kongresie Ogólnopolskiego Programu Edukacji Poporodowej Szkoła Matek i Ojców Razem Łatwiej w Kołobrzegu.
21 – 22 listopada w Krakowie wzięliśmy czynny udział w konferencji Medycyny Praktycznej „Ginekologia i położnictwo”, wykład pt. Zapalenie połogowe piersi wygłosiła dyrektor CNoL dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska. Wykład dotyczył leczenia zapalenia piersi w sposób właściwy, z ochroną Laktacji, bez drastycznych zabiegów masowania kończących się ropniem piersi.
14-16 listopada – odbyła się II sesja kursu Problemy w Laktacji.
25 – 26 października wzięliśmy udział w 25-leciu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnych Metod oraz w konferencji „Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego”.
3-5 października – rozpoczęliśmy rok szkolny – I sesja kursu Problemy w Laktacji dla 60 nowych adeptek sztuki udzielania porad laktacyjnych.
19-20 września uczestniczyliśmy w Krakowskiej Jesieni Pediatrycznej, a 17-18 października w Warszawskiej Jesieni Pediatrycznej – oba wydarzenia organizuje Medycyna Praktyczna.
W dniu 30 lipca odbył się w Poznaniu międzynarodowy egzamin dla kandydatów na konsultanta laktacyjnego IBCLC. Egzamin przeprowadzał doświadczony organizator dr Tomasz Sioda. Sala w hotelu Mercure (dawniej Merkury) była dobrze przygotowana, a klimatyzacja działała nad wyraz skutecznie, chłodząc rozpalone głowy zdających.
Do egzaminu przystępowałam w grupie ok. 30 absolwentek kursu “Problemy w laktacji” i konsultantek, które chciały odnowić ważność certyfikatu. Spotkałam stare znajome i było wiele uścisków i radości, mimo stresu. Wszak do egzaminu przystępował mój słynny rocznik 2004, który wtedy dziesięciokrotnie zwiększył liczebność IBCLC w kraju! Wszyscy przygotowywali się do egzaminu w gorączce, co jest w pełni uzasadnione ze względu na panujące w to lato upały.
Egzamin sprawdzał wiele obszarów wiedzy, zdaniem autorów testu, przydatnych w praktyce konsultanta laktacyjnego. Większość pytań nie była zaskakująca i raczej nie było kontrowersji z powodu różnic w standardach obowiązujących w Polsce i na świecie. czasu tez było wystarczająco dużo
Dla mnie, chociaż jestem pediatrą, najbardziej podchwytliwe były pytania do zdjęć, w których chodziło o oszacowanie wieku dziecka… W praktyce zawsze pytam matkę o wiek dziecka oraz sprawdzam w dokumentacji! Może autorom chodziło o umiejętność wykrywania opóźnień w rozwoju psychoruchowym dziecka?
Po egzaminie krótko podzieliłyśmy się wrażeniami i pożegnałyśmy
Na wyniki przyjdzie nam poczekać do października. Trzymajcie kciuki!
Katarzyna Raczek – Pakuła
27-28 maja – kurs SOO-wcześniak w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.
9 maja VII zjazd CNoL w Warszawie gromadzi 300 osób, 54 osoby uzyskały tytuł CDL!
17 – 18 kwietnia nietuzinkowe wydarzenie naukowe w Polsce – międzynarodowy kongres poswięcony laktacji I karmieniu piersia.
Szczególy: http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/for-professionals/congress2015.html
28-29 marca – nowy kurs, pierwsza edycja, wspólnie z WUM: Edukator ds Laktacji!!!
15 marca odbył się egzamin na CDL i składał się z testu 100 pytań. Z puli pytań egzaminacyjnych wykluczono 3 pytania, tak więc maksymalna liczba punktów możliwa do zdobycia w teście wynosiła 97. Do testu przystąpiły 62 osoby. Zdało 51 osób co stanowiło 82,26% grupy. Nie zdało 11 osób co stanowiło 17,74% grupy. Za kryterium zdania testu przyjęto przekroczenie progu -1SD, czyli powyżej 63 punktów włącznie, co stanowiło 65% punktów.
28-29 marca – nowy kurs: Edukator ds Laktacji!!!
W marcu odbył się KP SOO w Wejherowie i Jastrzębiu Zdroju.
10-11 luty z nowym kursem dla oddziałów III poziomu referencyjności gościły nas Katowice-Ligota, a z kursem KP SOO – Ustka i Legnica. We wspomnieniach zostały dania śląskiej kuchni, krzyk mew i Muzeum Miedzi…
W lutym odbył się po raz pierwszy w OITN Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach nowy kurs: Standard żywienia mlekiem matki dzieci chorych i przedwcześnie urodzonych w szpitalach III poziomu referencyjnego. Największe emocje towarzyszyły wykładom o żywieniu matki wcześniaka!?
W dniach 10-11-12 stycznia odbyła się w Warszawie ostatnia sesja kursu Problemy w Laktacji.
W styczniu kursy Karmienie Piersią Standard Opieki Okołoporodowej (KP SOO) odbyły się w szpitalach w Płocku, Bydgoszczy, w Rzeszowie. Oprócz twórczej atmosfery szkolenia w tych miastach wspominamy: Muzeum Secesji, Wyspę Młyńską i cudownie oświetloną starówkę.
2013
Kurs SOO odbył się w Łomży, Koszalinie (z przygodami z powodu śnieżycy) oraz w Pruszkowie i Płocku.
1-3 grudnia uczestniczymy jako partner w II Międzynarodowym Kongresie Ogólnopolskiego Programu Edukacji Poporodowej Szkoła Matek i Ojców Razem Łatwiej w Kołobrzegu.
22 – 23 listopada w Krakowie byliśmy wystawcą na konferencji Medycyny Praktycznej „Ginekologia i położnictwo”, na której wykład wygłosiła wicedyrektor ds. programowych CNoL dr Monika Żukowska – Rubik IBCLC, CDL. Wykład będzie dotyczył leczenia ropnia piersi bez hamowania Laktacji – 5 lat doświadczeń.
19-20 listopada – gościliśmy u gościnnej Fundacji Rodzić po Ludzku na XVII Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Być położną dziś i jutro – jak sprostać wymaganiom współczesności” w Warszawie. Dziękujemy!
17 listopada byliśmy na otwarciu wystawy „Oni też byli wcześniakami” organizowanej z okazji 10 lecia Fundacji Wcześniak i Światowego Dnia Wcześniaka na WUM.
15-17 listopada – II sesja kursu Problemy w Laktacji. Jak my ogarniemy te 70 żądnych wiedzy osób?
14 – 15 listopada zawitaliśmy w Kielcach z kursem Karmienie Piersią – Standard Opieki Okołoporodowej.
18 -19 października odbył się w Krakowie Kurs Karmienie Piersią – Standard Opieki Okołoporodowej.
Poniedziałki z Laktacją
Co miesiąc profesjonaliści w dziedzinie laktacji, pracujący w Warszawie i okolicach, spotykają się na dwugodzinnych szkoleniach służących wymianie doświadczeń (oraz innych ważnych dla naszego środowiska informacji). Inicjatywa ta sprawia, że poznajemy się lepiej i lepiej nam się współpracuje. Ostatni Poniedziałek z Laktacją celebrowano 14 października w gościnnym jak zwykle Centrum Medycznym Żelazna – gwoździem programu była metoda dr Karpa, a wyzwaniem – testy egzaminacyjne. Osłodą zaś – paleta ciast…
Nasze spotkania odbywają się w różnych miejscach w Warszawie, terminy ustalamy na bieżąco. O spotkaniach informujemy się mailowo. Gromadzimy opisy przypadków, pytania, pomysły…
12 – 13 października gościliśmy w Poznaniu prowadząc kurs Karmienie Piersią – Standard Opieki Okołoporodowej.
11 – 12 października w Warszawie, Centrum Nauki o Laktacji uczestniczyło jako wystawca w Warszawskiej Jesieni Pediatrycznej, dorocznej konferencji przeznaczonej dla lekarzy pediatrów, organizowanej przez naszego partnera Medycynę Praktyczną. Nasza oferta edukacyjna cieszyła się sporym zainteresowaniem. Niektóre Panie Doktor podchodziły do nas jak do starych znajomych, witając nas ciepło. Zwłaszcza te Panie, które już były lub są słuchaczkami naszych kursów 🙂
5 października patronowaliśmy Konferencji pt. „Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego” którą objęliśmy Honorowym Patronatem. Sympozjum odbyło się w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
4-6 października pierwszą sesją w rozpoczął się nasz kurs „PROBLEMY W LAKTACJI”.
W dniach 20-22 września odbyło się, tym razem w Gdańsku, kolejne spotkanie szkoleniowo-integracyjne Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych.
6-7 września odbył się V Kurs trenerów CNoL, gwóźdź programu to trening z autoprezentacji pod kierunkiem Piotra Chadzińskiego, poza tym wiele aktualizacji naszej wiedzy i umiejętności.
Lipiec – skonsultowaliśmy wytyczne dotyczące odciągania, przechowywania, podawania pokarmu własnej Matki.
Czerwiec – zgłosiliśmy konsultacje społeczne do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.
Certyfikat CDL 2013 uzyskało 47 osób, PKP – 17 osób. 8 osobom nadano tytuł Honorowego Promotora Karmienia Piersią.
7-8 czerwca 2013 odbył się VI Zjazd CNoL. Zgromadził 240 osób. Zaszczycili go wielce szanowni goście. Rewelacyjna prof. Paula Meier z Chicago, ujmująca prof. Kerstin Uvnäs – Moberg ze Szwecji i doskonali eksperci z Polski. Zjazd, w imieniu ministra Aleksandra Soplińskiego, otworzyła Pani Dagmara Korbasińska dyrektor departamentu matki i dziecka Ministerstwa zdrowia. Był rzeczywiście huczny i uświetnił 10 lat kształcenia konsultantów IBCLC w Polsce. Zjazd współorganizowało: Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, Zakład dydaktyki ginekologiczno – położniczej, Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Medyczne „Żelazna”.
Egzaminy praktyczne dobiegają końca. W Krakowie przystąpiło 21 osób!!! Brawo dla Krakowa i naszych egzaminatorów.
12 h kursy SOO wciąż popularne. Najbliższy w szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie!
Zakończył się cykl kształcenia dla Promotorów Karmienia Piersią. Chętni rozpoczęli praktyki…
Szpital Św. Zofii otrzymał nagrodę IBCLC Care Award jako jedyny szpital w Europie. Nagrodę przyznaje The International Board of Lactation Consultant Examiners (IBLCE) oraz the International Lactation Consultant Association (ILCA) – Międzynarodowe Stowarzyszenie Konsultantów Laktacyjnych. Szpital musi m.in. zapewniać opiekę konsultantów laktacyjnych (w tym – IBCLC) 5 – 7 dni w tygodniu. Więcej: http://www.ibclccare.org/directory.html oraz tu: http://www.szpitalzelazna.pl/aktualnosci/wyroznienie-dla-szpitala
Fundacja Bank Mleka Kobiecego zawiadamia, że organizacja pierwszego banku mleka kobiecego w SPSK im. W. Orłowskiego w Warszawie została nominowana do Nagrody na Najlepszą Inicjatywę Roku 2012 w ramach konkursu 3Sektor.
http://ngo.um.warszawa.pl/lista-inicjatyw-nominowanych-do-nagrody-mieszka-c-w.
pod numerem 25. Aby oddać głos, wystarczy wypełnić ankietę:
http://ngo.um.warszawa.pl/konkurs-s3ktor/s3ktor-2012/glosowanie-mieszkancow
Wśród osób głosujących, które wyrażą na to zgodę, zostaną rozlosowane niespodzianki.
Głosowanie trwa do 26 maja. Laureatów konkursu S3KTOR 2012 zarówno w kategorii Nagroda Mieszkańców, jak i dziesięciu kategoriach tematycznych oraz Grand Prix, poznamy 19 czerwca.
HOLISTYCZNE PODEJŚCIE DO TERAPII WAD WRODZONYCH CZĘŚCI TWARZOWEJ CZASZKI
Konferencja naukowo-szkoleniowa, IMID 13 kwietnia, Warszawa
Autorami wystąpień byli specjaliści zajmujący się terapią wad rozszczepowych, pracujący w ośrodkach w Polsce i Norwegii.
Na wstępie podkreślono znaczenie holistycznej, a więc multidyscyplinarnej opieki medycznej i pozamedycznej, biorącej po uwagę wszystkie potrzeby dziecka z rozszczepem, także emocjonalne i duchowe. Ważna w holistycznym podejściu jest edukacja pacjenta i jego rodziny, która ma zapewnić czynne uczestnictwo w procesie leczniczym, przy świadomości wynikajacych z terapii ograniczeń. Celem terapii jest zharmonizowany rozwój psychosomatyczny, poprawa estetyki twarzy i uśmiechu.
16 marca – egzamin CDL 2013. Przystąpiło 45 osób, zdało 42.
Zakończyły się 2 edycje kursu Problemy w laktacji. Do grona naszych wykładowców dołączyła Pani dr n. med. Beata Szerstobitow, specjalista medycyny nuklearnej z Warszawy. Dziękujemy! Przed naszymi kursantkami egzamin na CDL 16 marca.
Na 12 h kursy SOO jedziemy od Stargardu Szczecińskiego po Lublin i Puławy.
W poniedziałek 25 lutego odbyła się w Centrum Medycznym Żelazna – Szpitalu św. Zofii w Warszawie Olimpiada Wiedzy o Laktacji, pod egidą Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, Centrum Nauki o Laktacji i wsparciu firmy Medela Polska.
Przed naszymi kursantkami – III sesja drugiej grupy 22-24 lutego, praktyki oraz egzaminy. Powodzenia!
Punkt laktacyjny w Szpitalu Miejskim im. Dr. E. Warmińskiego w Bydgoszczy przy ul. Szpitalnej 19 ma nowy gabinet!
Z programu finansowanego z Urzędu Miasta, we współpracy z CNoL powstał piękny plakat instruktażowy, który zawisł na wszystkich salach matek oraz ulotka. Brawa dla naszej koleżanki Małgorzaty Piliszczuk oraz dla Małgorzaty Zielińskiej za determinację i wiarę w cuda!
W styczniu odbyły się dwa kursy SOO, we Wrocławiu i w Olsztynie oraz trzecia sesja kursu Problemy w laktacji. Do grona naszych wykładowców dołączyła Pani dr n. med. Krystyna Bober-Olesińska, Klinika Neonatologii Szpitala Klinicznego im. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Dziękujemy!
2012
W roku 2012 przeszkoliliśmy łącznie 809 osób na 24 kursach. W latach 2007-2012 łącznie skorzystało z naszych kursów 2055 osób.
Zakończyłyśmy edukację laktacyjną 19 szpitali bardzo udanym kursem SOO w szpitalu klinicznym Dzieciątka Jezus przy pl. Starynkiewicza w Warszawie. Był to 16. kurs SOO w tym roku!
2-4 grudnia byliśmy partnerami międzynarodowego kongresu w Rynie/k. Giżycka organizowanego przez firmę Razem Łatwiej i Pomorski Uniwersytet Medyczny. Wielkie podziękowania dla organizatorów za niezwykłe przeżycia na zamku.
23 – 25 listopada – II sesja kursu Problemy w laktacji.
23 – 24 listopada jesteśmy na konferencji Medycyna Praktyczna Ginekologia
22 listopada – prowadzimy seminarium w Klinice Pediatrii Warszawski ego Uniwersytetu Medycznego
W listopadzie jedziemy do Piły, Gorzowa, Starachowic i Krakowa z nowym programem kursu Karmienie piersią standardem opieki okołoporodowej w związku ze zmianami w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia.
26-28 października – druga edycja kursu Problemy w laktacji.
14 października patronujemy konferencji pt. Profilaktyka zdrowia prokreacyjnego. Problematyka okresu okołoporodowego XXI w. w Polsce organizowanej przez Stowarzyszenie NPR oraz Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału nauki o Zdrowiu WUM.
W dniach 12 -14 października odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowo-integracyjne Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, tym razem w Nysie. Podczas roboczej części programu wysłuchałyśmy wystąpień o opiece nad wcześniakiem w domu, rehabilitacji po zabiegu podcięcia wędzidełka, zasadach BHP w pracy z pacjentką. Przedstawiono nam zarys tematów dominujących na ostatnich konferencjach – Medeli w Warszawie i Neonatologów w Książu. Przeszłyśmy kurs makijażu w Instytucie Kosmetologii i profesjonalną sesję zdjęciową. Pracowałyśmy nad dokumentacją szpitalną przydatną do realizacji standardu opieki okołoporodowej. Wysłuchałysmy rekomendacji nowości książkowych szczególnie przydatnych w naszej praktyce. Rozwiązywałyśmy trudny test przygotowujący nas do recertyfikacji dyplomów. Naukę przeplatałyśmy zwiedzaniem uroczej Nysy i wesołymi biesiadami. Była okazja do miłego pobycia razem. Umówiłyśmy się na następne spotkanie pod koniec kwietnia – na północy Polski. Z radością powitamy wśród nas nowe Panie – doradców i konsultantów laktacyjnych, absolwentki i kursantki CNOL!!!
12-13 października jesteśmy na konferencji Warszawska Jesień Pediatryczna.
5-7 października – pierwsza edycja kursu Problemy w laktacji.
21-23 września – kurs Karmienie piersią w codziennej praktyce.
21-22 września jesteśmy obecni podczas Krakowskiej Jesieni Pediatrycznej.
21 – 22 września jesteśmy w Konferencji „Karmienie piersią – kawa na ławę” organizowanej przez Medela Polska i Katedrę Żywienia SGGW w Warszawie.
1 września – kurs trenerów CNoL w Warszawie.
Medycyna Praktyczna zamieszcza kontakty do doradców i konsultantów laktacyjnych na portalu Pediatria.mp.pl.
Uczestniczymy w Jesieni Pediatrycznej 2012 i Jesieni Ginekologicznej 2012 oraz w Kongresie międzynarodowym w Rynie.
2 czerwca odbyła się promocja pierwszej, obszernej monografii na temat karmienia piersią. Jej autorami są nasi wykładowcy. Ma 400 stron, twardą okładkę, 200 kolorowych zdjęć i rysunków. Wydawcą pozycji jest wydawnictwo Medycyna Praktyczna.
2 czerwca zapraszamy na V Zjazd Centrum Nauki o Laktacji pt. Karmienie piersią bez barier, który odbędzie się w Kinie Wisła w Warszawie. Zgromadził 170 osób. Wręczono 50 tytułów CDL, po raz pierwszy 9 PKP oraz wyróżniono 9 Honorowych Promotorów Karmienia Piersią. Zjazd uświetnili znakomici goście oraz wykładowcy. Film Bobasy wywarł na zgromadzonych niesamowite wrażenie.
Konferencja „Laktacyjna Metamorfoza” zorganizowana prze Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, odbyła się w Poznaniu w dniach 20-21 kwietnia br.
Wśród różnorodnej tematyki warsztatów i wykładów pojawiła się absolutna nowość – zagadnienia związane z zaburzeniami dna miednicy. Fizjoterapeuta pan Michał Koszla omówił rolę osób wspierających kobietę w połogu, ze szczególnym uwzględnieniem profesjonalistów w dziedzinie laktacji, w profilaktyce zaburzeń dna miednicy, które wynikają z niewłaściwej pozycji przyjmowanej przy karmieniu.
Wysłuchaliśmy ciekawych opisów dwu przypadków pacjentek, które przedstawiły panie Henryka Mośkowiak, CDL i Magdalena Nehring-Gugulska, IBCLC.
Agnieszka Pietkiewicz, psycholog, IBCLC, przedstawiła zagadnienia opieki nad osobami po śmierci dziecka i konieczność kompetentnej pomocy laktacyjnej tym matkom.
Małgorzata Pers, IBCLC , zaproponowała quiz laktacyjny, który był niełatwą powtórką przed egzaminem…
Pani przewodnicząca Barbara Królak-Olejnik zaprezentowała dzieje PTKiDL i jego bieżące zadania. Pani Justyna Tołłoczko, neonatolog, wyczerpująco omówiła zagadnienie żółtaczek noworodkowych w kontekście karmienia piersią. Pani Paulina Stopnicka-Stolarska, neurologopeda, zapoznała nas z zagadnieniami karmienia dzieci z rozszczepem podniebienia.
Panie Agnieszka Pietkiewicz, IBCLC i Joanna Żołnowska,IBCLC przestawiły program, który wcieliły wżycie w Gdańsku: „Karmienie naturalne dziecka, jako profilaktyka niekorzystnych wpływów środowiska”.
Panie Magdalena Nehring-Gugulska, IBCLC i Malwina Okrzesik, IBCLC zaprezentowały specyfikę certyfikatów umiejętności: konsultanta i doradcy laktacyjnego.
Pan Aleksander Waśniowski, parazytolog, zapoznał nas z zagadnieniem toksoplazmozy i boreliozy w kontekście karmienia piersią. Pani Magdalena Stawicka, psycholog przedstawiła tematy związane z emocjami po porodzie i rolą profesjonalistów w dziedzinie laktacji w tym okresie.
Pani Agnieszka Czerniak, logopeda, przedstawiła rolę wczesnej terapii logopedycznej w kształtowaniu prawidłowych wzorców motoryki jamy ustnej.
Ze zdarzeń towarzyszących – warto wspomnieć o: walnym zebraniu, w czasie którego do PTKiDL przyjęto 13 nowych członkiń, o uroczystej kolacji w czasie której cieszyłyśmy się świeżo obronionym doktoratem „laktacyjnym”pani Beaty Sztyber oraz o wycieczce krajoznawczej po Poznaniu z Ewą Masełkowską-Stępnik w roli przewodnika.
Dwa doktoraty z dziedziny laktacji obronione wiosną 2012!
Obroniła się dr n. o zdr. Beata Sztyber i dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska. Oba doktoraty dotyczyły podobnej dziedziny – kształcenia. Prace badały poziom wiedzy w zakresie laktacji personelu medycznego opiekującego się matką i dzieckiem w Polsce oraz zaangażowanie tego personelu w poradnictwo laktacyjne. Wnioski są dość smutne dla kształcenia przeddyplomowego, ale pocieszające dla kształcenia podyplomowego. Czekamy na wykłady i publikacje, które może poruszą naszych decydentów…
Powstaje strona CNoL na facebooku.
Powstaje Rada Naukowa CNoL.
24 marca – odbył się egzamin teoretyczny na CDL. Zdało 57 osób spośród 64 zdających.
Ukończyliśmy trzecią sesję kursu Problemy w laktacji pierwszej grupy. Nie obyło się bez przygód, ale wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy ukończenia i szykują się do odbywania praktyk. Druga grupa odbędzie III sesję w lutym.
Kolejny kurs Standard opieki okołoporodowej odbędzie się w lutym w Szczecinie.
JUBILEUSZ 100-LECIA SZPITALA ŚW.ZOFII W WARSZAWIE
1912 – 2012
W tym roku w naszym szpitalu obchodzimy wspaniały jubileusz. Szpital Św. Zofii został założony w 1912 roku dzięki staraniom doktora Stanisława Zaborowskiego. Był pierwszym szpitalem położniczym w Warszawie. Został zbudowany dzięki funduszom miasta oraz prywatnego ofiarodawcy Leona Goldstanda, którego życzeniem było, by szpital nosił imię jego zmarłej przy porodzie matki. Przez kolejne dziesięciolecia szpital przechodził kolejne zmiany w zakresie architektury budynku i struktury oddziałów. Najbujniejszy okres w historii szpitala to ostatnie 20-lecie pod kierownictwem doktora Wojciecha Puzyny. Szpital jest liderem w zakresie nowoczesnej opieki okołoporodowej i ginekologicznej, obejmuje pacjentki i noworodki opieką na III poziomie referencyjności. Jednocześnie promuje od lat poród bliski naturze i karmienie piersią. Od kilku lat w naszym szpitalu rodzi się ponad 4500 dzieci każdego roku, co daje szpitalowi czołowe miejsce wśród warszawskich szpitali. Szpital zajął I i II lokatę w kolejnych edycjach akcji „Rodzić po ludzku”, został nagrodzony certyfikatem Szpital Przyjazny Dziecku i przeszedł dwie recertyfikacje, zdobył Międzynarodowy Certyfikat Jakości ISO 9001:2008. Jest również akredytowany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia; wyniki tegorocznego audytu zapewniają szpitalowi 4 miejsce wśród 112 szpitali z całego kraju.
W tym roku, na jubileusz 100-lecia, został oddany do użytku nowy budynek, w którym miejsce znalazły nowy blok porodowy,operacyjny, patologii ciąży , wcześniaków i patologii noworodka, a ginekologia i położnictwo zyskały dodatkową powierzchnię.
Kolejne mocne strony szpitala to zgrany zespół i to, co podkreślają pacjentki – życzliwe i partnerskie do nich podejście.
Szpital jest wyjątkowy jeszcze pod jednym względem – liczby osób z certyfikatami IBCLC lub CDL. Jest to zjawisko niepowtarzalne w skali kraju i nie tylko. Pracuje tu obecnie lub pracowała w przeszłości grupa kilkudziesięciu konsultantów i doradców laktacyjnych, którzy tu właśnie „zarazili się” pasją do poradnictwa laktacyjnego i zbierali pierwsze szlify i doświadczenia. Szpital i poradnia laktacyjna stanowią bazę szkoleniową i egzaminacyjną dla kursantów Centrum Nauki o Laktacji, a współpraca ta trwa już 5 lat.
Z okazji jubileuszu 100-lecia odbyła się uroczysta gala z wręczeniem odznaczeń pracownikom, wspomnieniami i występami zaprzyjaźnionych artystów. Zaproszeni goście zgodnie stwierdzili, ze wszyscy albo urodzili się w Św. Zofii albo przyszły tu na świat ich dzieci.
Dobrze jest pracować w takim miejscu i mieć udział w tworzeniu jego historii.
Monika Żukowska-Rubik
Katarzyna Raczek-Pakuła
2011
W roku 2011 zrobiliśmy 19 kursów, podczas których przeszkoliło się 668 osób! To pierwszy rok, kiedy były dwie edycje kursu Problemy w laktacji.
Spotkanie z Barbarą Wilson – Clay 22 listopada o 16.30 w Amicusie przy ul. Hozjusza 2 w Warszawie jest zaplanowane w formie warsztatu, na którym my – polskie konsultantki zaprezentujemy ciekawe, trudne przypadki, z dobrym lub niedobrym zakończeniem i przedyskutujemy je razem z naszym gościem. Będzie to świetna okazja do wymiany doświadczeń i na pewno nauczenia się czegoś nowego. Jeśli chciałybyście na tym spotkaniu podzielić się historią swojej pacjentki i omówić ją wspólnie, zapraszamy.
18-21 listopada i 2-4 grudnia – dwie edycje drugiej sesji kursu Problemy w laktacji.
Kurs Standard Opieki Okołoporodowej w Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.
Kursy Standard Opieki Okołoporodowej idą pełną parą. Najbliższy w Gdańsku, potem Łódź i nawet… Warszawa.
Szkoły Żon ruszyły: we Wrzeszczu, Oliwie i Gdyni-Redłowie. Szkoła Mam w bieżącym roku nie ruszyła. Po prostu nie zawiązała się grupa. Myslimy o otworzeniu grupy wsparcia dla liderek.
Dwie edycje pierwszej sesji kursu Problemy w laktacji za nami. Wzięło udział ponad 80 osób.
Szkoły Żon ruszyły w Warszawie i Trójmieście
Powstaje Szkoła Żon w Koszalinie za przyczyną dzielnej Marzenki Kaczorowskiej.
W piękne jesienne dni 14-15 października odbyło się II Spotkanie Szkoleniowo – Integracyjne Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. Tym razem gościliśmy w Stacji SGGW „Arboretum” w Rogowie k/Łodzi.
Ukoronowaniem wieczoru było ognisko i grill, czyli czas na zabawę i smakołyki lokalnej kuchni. Mogłyśmy się wreszcie nagadać do woli o naszych sprawach. Nie widziałyśmy się całe lato!
Następnego dnia nie tak bardzo rano poszliśmy na wycieczkę do Rogowskiego Arboretum podziwiać okazy drzew i krzewów z całego świata, pysznie wyglądające w jesiennej szacie. Po spacerku znów zasiedliśmy w sali wykładowej zmierzyć się z quizem przygotowującym do egzaminu na IBCLC i wysłuchać o karmieniu piersią podczas katastrofy nuklearnej.
Po sutym obiadku pożęgnaliśmy się i obiecaliśmy sobie następne spotkanie.
14-15 października wzięliśmy udział w konferencji Jesień Pediatryczna 2011 organizowanej przez Medycynę Praktyczną – Pediatria. Mieliśmy stolik, na którym prezentowaliśmy wydawnictwa na temat laktacji oraz promowaliśmy nasze kursy.
12 października ogłoszono wyniki największego badania podjętego w Wielkiej Brytanii, finansowanego przez Economic and Social Research Council (240 000 funtów) wykonanego przez grupę naukowców z Uniwersytet Essex (ICER) i Uniwersytetu Oxford. Badania prowadzono w oparciu o grupę badawczą Milennium Cohort Study (18 ooo dzieci) oraz Avon Longitudinal Study of Parents and Children (12 000 dzieci).
http://www.iser.essex.ac.uk/projects/breastfeeding
Na naszej stronie nowy dział: PUBLIKACJE, a w nim: Słownik ang-pol terminów laktacyjnych oraz polska wersja Stanowiska ESPGHAN w sprawie karmienia piersią.
Kursy Standard Opieki Okołoporodowej idą pełną parą. Najbliższy w Opolu, następny w Olsztynie, potem w Gdańsku.
Najbliższy kurs Problemy w laktacji już 30 września. rusza pierwsza edycja kursu Problemy w laktacji. Kolejna edycja odbędzie się 21 października. Kursy zgromadziły ogromną grupę przyszłych doradców laktacyjnych. Cieszymy się, choć czeka nas ogrom pracy…
15 września odbył się pierwszy kurs Promotor Karmienia Piersią. Prowadzące przekazały przyszłym promotorom entuzjazm i wytyczne dotyczące organizowania działań promocyjnych na szeroką skalę. Przekazały w dobre ręce to, czym zajmowały się przez 10 lat pracy w organizacji promującej karmienie. Nasi adepci rozpoczną praktyki. To tytuł stworzony z myślą o osobach bez wykształcenia medycznego, które mając dobre doświadczenia z karmieniem piersią, pragną służyć innym matkom oraz podejmować działania promocyjne na terenie społeczności lokalnych.
Nasze kursy wdrażające Standard Opieki Okołoporodowej w zakresie karmienia piersią jeżdżą po Polsce od Bałtyku po Sudety. Mamy nadzieję na zmiany w opiece okołoporodowej. Nasi wykładowcy robią co mogą.
20 sierpnia odbył się Kurs trenerów. Było to bardzo cenne, praktyczne szkolenie dla starych i nowych trenerów CNoL.
20 lipca Minister Zdrowia podpisała rozporządzenie wprowadzające do szpitali państwowych nowe stanowisko: edukator ds. karmienia piersią. Nie byliśmy zaproszeni do konsultacji społecznych. Szkoda!
Zjazd absolwentów, pracowników i sympatyków CNoL odbędzie się 3 czerwca (piątek). Gościć będziemy m.in. prof. Marię Kornacką (Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie) i dr n. med. Dariusza Gruszfelda (Klinika Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka). Będzie też gość specjalny z zagranicy!!! Tak jak rok temu będzie też kobiecy kram FTK. Gościem specjalnym, długo oczekiwanym będzie Barbara Wilson-Clay, autorka znanego atlasu The Breastfeeding Atlas, doświadczona, utalentowana konsultantka laktacyjna z Teksasu, o unikalnym warsztacie pracy, którego warto się nauczyć.
Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych zwiera swoje szeregi!
Prosimy koleżanki, które należały do Rady Międzynarodowych Konsultantów Laktacyjnych przy KUKP, a chcące wstąpić do nowego, odmłodzonego Towarzystwa o zajrzenie na stronę: www.laktacja.org.pl i o złożenie deklaracji członkowskiej.
Zapraszamy wszystkie osoby, pełniące piękną misję poradnictwa laktacyjnego do wstąpienia do naszego Towarzystwa.
Czekamy na Was!
W imieniu zarządu PTKiDL – Katarzyna Raczek-Pakuła, skarbnik
Tegoroczne kandydatki na CDL ukończyły teoretyczną edukację i rozpoczynają praktyki. Jest ich prawie 60!
Na ręce Pani Minister Ewy Kopacz przesłaliśmy list zwracający uwagę na konieczność podjęcia dalszych kroków w celu zorganizowania systemu wsparcia matki karmiącej w ślad za zapisem w „standardzie opieki okołoporodowej”: Położnicy zapewnia się poradnictwo laktacyjne. Czekamy na odpowiedź.
8-10 kwietnia w Warszawie odbył się kurs „Karmienie piersią w codziennej praktyce”. Uczestniczyły w nim 33 osoby, głównie położne z oddziałów położniczo-noworodkowych. Po raz pierwszy uczestniczyły w nim kandydatki do tytułu Promotor karmienia piersią. To tytuł stworzony z myślą o osobach bez wykształcenia medycznego, które mając dobre doświadczenia z karmieniem piersią, pragną służyć innym matkom oraz podejmować działania promocyjne na terenie społeczności lokalnych. Po jesiennym kursie – kandydatki – rozpoczną praktyki.
CNoL czynnie włącza się w proces wdrażania standardu opieki okołoporodwej. Nasz kurs „Karmienie piersią – standardem w opiece okołoporodowej” uzyskał akredytację Centrum Kształcenia Pielęgniarek i Położnych. Ofertę przedstawiono szpitalom i konsultantom wojewódzkim ds. pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego. Do 7 kwietnia – terminu wdrożenia standardu – czasu jest niewiele!
25-26 marca i 1-2 kwietnia odbył się pierwszy kurs pt. Karmienie piersią standardem opieki okołoporodowej w Starogardzie Gdańskim. Wziął w nim udział cały personel medyczny szpitala! Za gościnę dziękujemy! Następny kurs z tego cyklu odbędzie się w Mielcu
19 marca o godzinie 10.30 w Centrum Konferencyjnym Koara ul. Poligonowa 30 w Warszawie odbył się EGZAMIN teoretyczny na CDL. Wzięło w nim udział 46 osób. Test składał się ze 100 pytań testowych. Średnia wyniosła 74,6%, najwyższy wynik 92%. Test zaliczało 67%. Test zdało 40 osób. Rozpoczęły się już egzaminy praktyczne.
Witamy nową placówkę, w której będą odbywać się praktyki. Jest nią Szpital Kliniczny przy ul. Karowej w Warszawie. Cieszymy się, że powstanie tam poradnia laktacyjna!
29 stycznia w kościele św. Jakuba w Warszawie została odprawiona Msza Sw. w rocznicę odejścia do Pana naszej patronki śp. Ani Oslislo.
14-16 stycznia odbyła się III sesja kursu „Problemy w laktacji”.
Szpital Pro Familia rozpoczyna działalność w styczniu 2011r. Mieści się w zaprojektowanym ze smakiem nowym budynku, pełnym światła i dobrej energii. Życzymy powodzenia w realizacji wszystkich nowych zadań.
2010
W 2010 roku przeszkoliliśmy 228 osób.
17 grudnia odbyło się jednodniowe szkolenie współorganizowane przez CnoL i Szpital Specjalistyczny Pro Familia w Rzeszowie pt. „Karmienie piersią w praktyce szpitala”. Szkolenie było poświęcone praktycznej realizacji zapisów nowego standardu opieki okołoporodowej w odniesieniu do wspierania karmienia piersią. W szkoleniu wziął udział ponad 50-osobowy zespół położnych. Panie wykazały się dużą wiedzą w zakresie pomocy mamie karmiącej, świetnie radziły sobie z rozwiązywaniem zadań praktycznych zadawanych przez wykładowców.
W grudniu uczestniczki kursu „Problemy w laktacji” rozpoczną szkolenie praktyczne. W tym roku na liście placówek, w których odbywają się praktyki pojawiły się nowe – Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Toruń.
W Gdańsku ruszyły dwie grupy Szkoły Żon pod wodzą Magdy Misztak-Holi. Brawo!
W Warszawie – Chotomowie grupy prowadzą: Marzenka Kaczorowska, Ania Czapska i Edytka Czaplicka.
W Warszawie – Marysinie Szkoła Twórczych Kobiet ma w programie zajęcia tańca terapeutycznego.
Na stronie CNoL rusza sklepik internetowy.
19-20 listopada CNoL był reprezentowany na zjeździe Medycyny Praktycznej – Ginekologia przez p. Magdalenę Nehring – Gugulską i p. Marię Kaletę. Ginekolodzy wysłuchali wykładu pt. Jak przekonać pacjentki do karmienia piersią? Odbiór był bardzo pozytywny. Materiały znikały ze stolika…
19-21 listopada odbyła się II sesja kursu Problemy w laktacji.
18-19 listopada w Józefowie koło Warszawy odbędzie się VIII Warszawskie Forum Żywieniowe.
Od listopada wydajemy miesięcznik CNoLNews dostarczany czytelnikom za pośrednictwem poczty elektronicznej. Otworzyliśmy Forum dla matek i profesjonalistów oraz sklepik internetowy.
W dniach 21-23 października odbył się w Bazylei w Szwajcarii kolejny kongres Europejskiego Stowarzyszenia Konsultantów Laktacyjnych VELB-ILCA. Organizacja uchwałą walnego zebrania zmieniła nazwę na ELACTA. W skład zarządu weszła ponownie nasza koleżanka Jolanta Nurek, która piastuje funcję skarbnika.
W kongresie uczestniczyła dwudziestoosobowa grupa konsultantek z naszego kraju. Na stoisku polskim z dumą i wdziękiem przezentowałyśmy wydawnictwa KUKP, CNoL, RMKL i promowałyśmy naszą nową organizację: Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. Zawarłyśmy ciekawe znajomości. Polki, od lat pracujące za granicą, z radościa do nas dołączały na przerwach, dzieląc się z nami doświadczeniami zawodowymi.
Ogólne wrażenie z kongresu jest optymistyczne: jesteśmy na bieżąco z aktualna nauką o laktacji!
19 października Sąd Rejonowy w Gliwicach wpisał do rejestru Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych.
Gratulujemy koleżance Monice Żukowskiej-Rubik pomyślnego zdania egzaminu specjalizacyjnego.
8 października odbyło się 6- cio godzinne szkolenie pracowników szpitala i POZ w Otwocku.
Jesteśmy bardzo dumne, że tak wiele naszych poprawek weszło do ogłoszonego 23 września standardu opieki okołoporodowej. Z wizytą dziękczynną byłyśmy w Departamencie Matki i Dziecka 2 lutego.
15 lipca w Warszawie odbyło się szkolenie trenerów CNoL z udziałem naszego szkoleniowca. Spotkanie udane pomimo gorąca!
Dnia 15 maja odbył się III zjazd CNoL z udziałem znamienitych prelegentów m.in. prof. Hanny Szajewskiej i dr hab. n. med. Zenona Halaby. Podczas zjazdu szkoła przyjęła imię Anny Oslislo.
Sezon szkoleniowy 2009/10 za nami. Odwiedziliśmy Gdańsk, Poznań, Wrocław, Iławę. Zakończył się Kurs „Problemy w laktacji”.
Dnia 1 lutego odeszła do Pana nasza koleżanka dr n. med. Ania Oslislo.
Zgłosiliśmy poprawki do opr. przez Ministerstwo Zdrowia Standardu opieki okołoporodowej. Niestety w pierwotnym kształcie wiele mu brakuje do ideału…
2009
W roku 2009 przeszkoliliśmy 143 osoby.
29 sierpnia odbyło się spotkanie wykładowców i trenerów CNoL w FZZ Metalowcy ul. Długa 29 w Warszawie. Program bardzo ciekawy i bardzo napięty. Nowością była wymiana doświadczeń z grupą rehabilitantów NDT-Bobath i neurologopedów pod wodzą p. Pawła Zawitkowskiego.
6 czerwca odbył się II ZJAZD CNoL w Centrum Konferencyjnym Koara EXPO w Warszawie. Uczestniczyliśmy w bardzo owocnym szkoleniu dla pracowników CNoL. O 12.00 rozpoczęła się część wykładowa pod hasłem Światowego Tygodnia Promocji Kamrienia Piersią „Karmienie piersią – lekarstwem na kryzys!”. Wymiana myśli, doświadczeń, nowości…emocje sięgały zenitu! Podczas zjazdu 36 naszych absolwentek odebrało certyfikaty CDL. Zjazd wsparła firma MEDELA.
8 marca o godzinie 10.00 odbył się egzamin teoretyczny na Certyfikat Doradcy Laktacyjnego. Przystąpiło 38 osób. Średnia wyników sięgnęła 70%. Maksymalny wynik zdobyły 2 osoby – 86,25%. Zdały 33 osoby przekraczając próg 62%.
13 – 15 lutego odbył się kurs dla Liderów grup wsparcia i prowadzenia poradnictwa laktacyjnego na poziomie podstawowym w Poznaniu. Przeszkoliło się ponad 30 osób. Kurs zorganizowało Biuro Organizacji Konferencji i Zjazdów Fundacja Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dziękujemy!
2008
W roku 2008 przeszkoliliśmy 109 osób.
31 maja w Centrum Konferencyjnym Koara EXPO w Warszawie odbył się pierwszy Zjazd szkoły. Współorganizatorem zjazdu była firma INTERTOM, wyłączny dystrybutor sprzętu laktacyjnego firmy MEDELA. Wykładowcy wzięli udział w szkoleniu z technik aktywnego nauczania prowadzonym przez trenera panią Małgorzatę Kiljańską. Następnie wysłuchano kilku wykładów, między innymi doskonałego wykładu Dr n. med. Barbary Baranowskiej o historii poradnictwa laktacyjnego na przestrzeni wieków. Dr Elwira Solińska rozjaśniła nam jak ważna jest Dyrektywa unijna dla ochrony karmienia piersią i skomentowała obowiązujący w Polsce Model żywienia dzieci. Atrakcją zjazdu był gość z zza granicy: Dr Marc Cregan – australijski naukowiec i badacz kobiecego mleka, odkrywca komórek macierzystych w pokarmie kobiecym. Na zakończenie nowi doradcy otrzymali certyfikaty CDL.
28 maja Zarząd Główny Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią przekazał naszą placówkę edukacyjną nowej osobie prawnej Fundacji Twórczych Kobiet. Fundacja podjęła szereg działań, aby placówka mogła działać i rozwijać się. Uzyskano wszelkie dokumenty pozwalające na działalność edukacyjną, zapewniono bazę dydaktyczną, zmodyfikowano strukturę organizacyjną , zaktualizowano programy nauczania i rozpoczęto nabór na jesienne kursy.
9 marca egzamin teoretyczny na CDL zdało 25 z 27 zdających. Średnia wyników osiągnęła 77%. Maksymalny wynik 88% osiągnęły 3 osoby. 2 osoby skierowano na egzamin poprawkowy, ale nie zdały go. Szkolenie praktyczne odbyło 23 osoby. 18 osób zdało egzamin praktyczny.
2007
W roku 2007 przeszkoliliśmy 81 osób.
W lipcu 13 spośród 14 naszych absolwentek, które zdały egzamin teoretyczny na CDL, zdało egzamin na Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego IBCLC.
4 marca o godzinie 9.00 w Warszawie 34 osoby przystąpiły do pierwszego w Polsce egzaminu teoretycznego na Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego. Poziom egzaminu był zadowalający, średnia wyników osiągnęła 77%. Najlepsza kandydatka osiągnęła 92%. 4 osoby nie przekroczyły progu 66%. 21 kandydatek przystąpiło do egzaminu praktycznego, a zdało go 18 osób (85,7%).
2006
12 września została powołana niepubliczna placówka edukacyjna: Centrum Nauki o Laktacji CNoL przy Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią. Rejestracja w urzędzie miasta Warszawy nastąpiła 20 listopada 2006, działaność miała zacząć 1 grudnia 2006, jednak faktycznie rozpoczeła ją z początkiem roku 2007.